- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Wiatr receptą na kryzys gospodarczy
2011-10-03Czysta, odnawialna energia, ochrona środowiska, bezpośrednie wpływy do lokalnych budżetów – to jeszcze kilka lat temu główne argumenty za rozwojem energetyki wiatrowej. Światowy kryzys gospodarczy pokazał jednak właściwą siłę wiatru. Ta branża jest jednym ze skuteczniejszych motorów napędowych gospodarki. Choć Polska dopiero raczkuje w energetyce wiatrowej, to już widzimy jej pozytywny wpływ na rozwój przemysłu i rynku usługodawców - uważa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Organizacje pozarządowe, administracja i nauka tworzą dobry klimat dla przyszłości
2011-10-03W malowniczym otoczeniu Ojcowskiego Parku Narodowego podczas 3-dniowej konferencji (22-24.09) przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji administracji publicznej, środowisk naukowych debatowali o przyszłości Polski w aspekcie zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i przyrody. W konferencji zorganizowanej przez Fundację Aeris Futuro w standardzie Zielonego Wydarzenia wzięło udział ponad 70 osób.
Więcej
-
Polska atrakcyjna dla energetyki odnawialnej
2011-10-03Eksperci Ernst & Young opracowali miarę atrakcyjności krajów dla rozwoju energetyki odnawialnej. W światowym rankingu Polska zajęła 12. miejsce. Wyprzedzamy między innymi Koreę Południową, Holandię, Danię i Norwegię. Miejsca na podium rankingu zajęły kolejno Chiny, USA i Niemcy.
Więcej
-
Solaris Urbino "Electric": elektryczny autobus z Polski
2011-10-02Firma Solaris zbudowała autobus, który jest w całości zasilany energią elektryczną.
Więcej
-
Trójwymiarowe, lepsze ogniwa słoneczne
2011-10-02Naukowcy i inżynierowie z USA opracowali nową konstrukcję ogniw słonecznych z tzw. pułapkami świetlnymi, które ograniczają odbicie od powierzchni ogniwa i w ten sposób zwiększają jego wydajność – poinformował portal Technology Review.
Więcej
-
PGE zabiera się za offshore
2011-10-01PGE będzie inwestować w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. W tym celu firma powołała już 3 spółki celowe, które zajmą się realizacją projektów Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3.
Więcej
-
Ekspert: palenie konopiami wydajniejsze niż drewnem
2011-10-01Paździerze konopne są świetnym materiałem na biomasę – przy ich spalaniu powstaje więcej energii niż przy spalaniu drewna. Właściwości polskich odmian konopi zachwalał na konferencji prasowej w sejmie prof. Grzegorz Spychalski.
Więcej
-
PO odpowiada na pytania Koalicji Klimatycznej
2011-09-30Koalicja Klimatyczna pyta największe partie polityczne o kwestie dotyczące polityki klimatycznej, które nie znalazły się w ich programach. Na pytania o energetyce rozproszonej, adaptacji do zmian klimatu i zmniejszaniu rachunków za energię odpowiada Platforma Obywatelska.
Więcej
-
Wielka Brytania odkrywa złoża gazu łupkowego – komentuje Jonathan Robinson, konsultant z londyńskiego oddziału Frost & Sullivan
2011-09-30Ostatnie (z 21 września br.) doniesienia firmy Resources Cuadrilla, że wstępne wyniki z odwiertów w pobliżu Blackpool, Lancashire, wskazują na ok. 200 bilionów stóp sześciennych rezerw gazu łupkowego zelektryzowały sektor energetyczny. Analitycy wprawdzie przewidywali złoża w tym miejscu: rejon Blackpool jest jednym z największych basenów gazu łupkowego w Europie i znany jest jako basen morski okresu karbonu, który rozciąga się od Wielkiej Brytanii, poprzez Holandię, północno-zachodnie Niemcy do Polski. Jednak wielkość znalezionych złóż jest większa niż oczekiwano. Czyniąc rozsądne założenie, że z odrytych złóż można pozyskać do 20 procent surowca, Wielka Brytania właśnie wzbogaciła się o rezerwy w liczbie 40 bilionów stóp sześciennych.
Więcej
-
Greenpeace mówi Waldemarowi Pawlakowi: Atom – nie tędy droga!
2011-09-3029 września 2011 r. podczas wystąpienia Waldemara Pawlaka na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego IFNEC (International Framework For Nuclear Energy Cooperation) na Politechnice Warszawskiej, troje aktywistów Greenpeace pojawiło się w jego pobliżu z transparentami na których widniały hasła "Atom – nie tędy droga" oraz "Czysta energia teraz". W ten sposób Greenpeace chce uzyskać od lidera PSL jasną deklarację wycofania się z planów budowy elektrowni atomowej w Polsce i podjęcia konkretnych działań na rzecz szybkiej modernizacji gospodarki na taką, która będzie opierać się na odnawialnych źródłach energii i poprawie efektywności energetycznej domów i przedsiębiorstw.
Więcej
-
Relacja z konferencji "Odnawialne źródła energii przyszłością nowoczesnej gospodarki"
2011-09-30Konferencja zorganizowana została w odpowiedzi na szybko rozwijający się sektor energii odnawialnej w Polsce oraz zadania postawione przez Unię Europejską. Nasz kraj stoi przed koniecznością zwiększenia efektywności wykorzystania energii i zmianą struktur źródeł jej wytwarzania.
Więcej
-
Premier nie ma czasu odebrać petycji "Tiry na tory"
2011-09-30Na początku sierpnia organizacja "Tiry na tory" przesłała do premiera Donalda Tuska prośbę o spotkanie. Chciała wręczyć Tuskowi 60000 podpisów pod skierowaną do niego petycją w sprawie uczynienia hasła "Tiry na tory" zasadą polskiej polityki transportowej. Niestety, mimo licznych telefonów do Kancelarii Premiera, nie udało się ustalić, kiedy premier mógłby je odebrać – ani nawet, czy ma zamiar kiedykolwiek to uczynić.
Więcej
-
Derogacja dla elektroenergetyki jako mechanizm dostosowania do celów redukcyjnych
2011-09-29Maciej Pyrka dla ChronmyKlimat.pl: Elektrownie zawodowe są odpowiedzialne za ok. 60% emisji dwutlenku węgla w Polsce w obszarze wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)1, co oznacza, że największy ciężar redukcji w latach 2013-2020, czyli w trzecim okresie rozliczeniowym, przypadnie właśnie na ten sektor gospodarki.
Więcej
-
Ogólnopolski protest społeczny przeciwko odkrywkom węgla brunatnego
2011-09-29W Lubinie (woj. dolnośląskie) 27 września br., odbyła się I Ogólnopolska Konferencja pt. "Rozwój TAK – odkrywki NIE", która poprzedzona była manifestacją kilkuset osób z zagrożonych gmin, których mieszkańcy w prawomocnych referendach wypowiedzieli się przeciwko budowie kopalni.
Więcej
-
Prawo energetyczne, gazowe i regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii są już gotowe – zapewnił Maciej Kaliski, wiceminister gospodarki
2011-09-29Wiceminister gospodarki Maciej Kaliski, podczas konferencji w Katowicach poinformował, że projekty znowelizowanego prawa energetycznego oraz nowe prawo gazowe i regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii są już gotowe. Obecnie trwać mają uzgodnienia wewnątrz resortowe.
Więcej
-
Konkurs na ekobiuro
2011-09-29Fundacja Aeris Futuro jest pomysłodawcą obchodów nowego święta ekologicznego – dnia ekobiura. W ramach obchodów tego święta, już po raz drugi organizuje konkurs na ekobiuro – w tym roku pod hasłem "Zielony Październik". Konkurs skierowany jest do pracowników biurowych firm, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, zainteresowanych wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w swoim miejscu pracy.
Więcej
-
Rząd zaakceptował wniosek derogacyjny, który trafi do Komisji Europejskiej
2011-09-29Do 30 września Polska ma czas na przedłożenie Komisji Europejskiej wniosku derogacyjnego na lata 2013-2020 wraz z wykazem instalacji uprawnionych do emisji.
Więcej
-
Astana – przystanek w kierunku Rio de Janeiro
2011-09-29Aktywna postawa polskiej prezydencji środowiskowej przyczyniła się do zakończenia prac VII konferencji ministerialnej procesu "Środowisko dla Europy" w Astanie. Wypracowane postanowienia to z jednej strony ważny krok w realizacji idei zrównoważonego rozwoju, a z drugiej wkład państw regionu do przyszłorocznego Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro - podało Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Biogazownia w Studzionce
2011-09-28Powstanie i uruchomienie małej biogazowni rolniczej w Studzionce, wiązało się z tak licznymi przeciwnościami, iż trudno uwierzyć, że plan się powiódł. Przedsięwzięcie udało się, a nawet znalazło naśladowców. Dziś do Studzionki przyjeżdżają rolnicy i studenci z całej Polski.
Więcej
-
Trwają przygotowania do COP 17 w Durbanie
2011-09-28Do kolejnego szczytu klimatycznego coraz bliżej. W tym roku konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w Durbanie w Południowej Afryce i trwać będzie od 28 listopada do 9 grudnia. Nieoficjalne konsultacje już trwają.
Więcej
-
Polityka energetyczno-klimatyczna – postulaty Zielonych
2011-09-28Polska stoi na skraju katastrofy energetycznej. Bezczynność ostatnich lat spowodowała, że udział kosztów energii w budżetach domowych Polaków i Polek jest jeden z najwyższych w Unii Europejskiej, a w połowie obecnej dekady może zacząć brakować w Polsce energii elektrycznej.
Więcej
-
Komisja rozpoczyna konsultacje w sprawie dalszej redukcji emisji gazów przemysłowych
2011-09-28Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie wzmocnienia środków unijnych zmierzających do redukcji emisji gazów fluorowanych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Konsultacje trwają do 19 grudnia 2011 r. i są skierowane do wszystkich zainteresowanych stron.
Więcej
-
Prawie 50 ton elektroodpadów do ponownego przetworzenia to efekt wielkiej zbiórki Stena Recycling i Fundacji Nasza Ziemia
2011-09-28Podczas ogólnopolskiej zbiórki elektroodpadów organizowanej w 7 miastach Polski w ramach akcji Sprzątanie Świata 2011 uczestnicy oddawali prawdziwe skarby – gramofony, radzieckie maszyny dziewiarskie, a nawet historyczne radio ZK 240! W sumie zebrano prawie 50 ton elektroodpadów. Dochód ze zbiórki wesprze program pomocy dziecięcym ośrodkom opiekuńczym – Zielona Stopa Filantropa Fundacji Nasza Ziemia.
Więcej
-
W Waszyngtonie o przyszłości klimatu
2011-09-28Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, wzięła udział w spotkaniu Major Economies Forum on Energy and Climate w Waszyngtonie (USA). Z racji trwającej prezydencji w Radzie UE polska delegacja reprezentowała Unię Europejską. Forum obyło się w dniach 16-17 września 2011 roku.
Więcej
-
Bardziej zrównoważone lotnictwo
2011-09-27Decyzją Komisji Europejskiej branża lotnicza dołączyła do sektorów gospodarki zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatu. Od 2012 r. lotnictwo zostanie objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (EU ETS). Komisja opublikowała zasady przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych dla ponad 900 przewoźników.
Więcej
-
Dyskretny urok energii odnawialnej
2011-09-27W strategicznej wizji rozwoju energetyki każdego rozsądnego kraju odnawialne źródła energii są podstawą przyszłego zaopatrzenia w energię; minął bezpowrotnie czas, gdy traktowano je jako kilkunastoprocentowe uzupełnienie miksu energetycznego bazującego na węglu i atomie.
Więcej
-
Jaka będzie ustawa o OZE? Branża czeka na projekt
2011-09-27"Zróbmy razem dobrą ustawę o odnawialnych źródłach energii" – pod takich hasłem branża OZE szykuje się do konsultacji społecznych najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego. Choć projektu jeszcze formalnie nie ma, to już dziś organizacje i firmy z sektora przygotowują wspólne stanowisko. Ustawie o OZE ma być poświęcone między innymi najbliższe (3 listopada) Forum Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
Ruch Poparcia Palikota przedstawia Koalicji Klimatycznej swój program klimatyczno-energetyczny
2011-09-27W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Koalicja Klimatyczna porównuje programy i postulaty największych partii politycznych. Poniżej prezentujemy opinie Ruchu Poparcia Palikota.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: UE powinna godzić wspólnotowe cele energetyczne z narodowymi priorytetami
2011-09-27Rynki energii w Europie to system naczyń połączonych. Unia Europejska musi znaleźć sposób na pogodzenie wspólnotowej polityki energetycznej z narodowymi priorytetami w tej dziedzinie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas obrad nieformalnej Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Spotkanie ministrów ds. energii państw członkowskich odbyło się 19 i 20 września 2011 r. we Wrocławiu.
Więcej
-
Konsekwentny plan Kisielic
2011-09-26Gmina miejsko-wiejska Kisielice za sprawą burmistrza Tomasza Koprowiaka, włącza się w bieg światowych przemian związanych z rozwojem OZE i dzięki racjonalnemu spojrzeniu, cierpliwości oraz konsekwentnemu planowi wykorzystuje wszelkie pojawiające się możliwości w uzyskiwaniu funduszy na inwestycje.
Więcej
-
Wiatraki nie zagrażają obszarom Natura 2000
2011-09-26W powszechnym przekonaniu – często nawet uznawanym za prawo – rzekomo w obszarach Natura 2000 nie można stawiać turbin wiatrowych. Okazuje się, że jednak nie ma, ani formalnych, ani środowiskowych podstaw dla odgórnych zakazów budowy, a co najważniejsze, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że siłownie wiatrowe to instalacje, które nie zagrażają bezpośrednio środowisku.
Więcej
-
Prezes EREF: Mam nadzieję, że polski rząd pomoże osiągnąć wiążący cel 45% dla energii odnawialnej w 2030 r.
2011-09-26Wywiad z Rainerem Hinrichsem-Rahlwesem, prezesem Europejskiej Federacji Energii Odnawialnej (EREF).
Więcej
-
Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. "To nie krasnoludki palą śmieci"
2011-09-26We wrześniu fundacja Arka rozpoczęła konkurs plastyczny pt. "To nie krasnoludki palą śmieci", którego celem jest pobudzanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży i poznanie zagadnień ekologicznych, w szczególności związanych z problematyką gospodarki odpadami, oraz ich spalaniem w piecach domowych.
Więcej
-
Konferencja
2011-09-26– Idea Zielonych Korytarzy, stanowiąca nowe wyzwanie dla Europy, to przyjazna środowisku odpowiedź na potrzeby rozwoju skutecznego transportu intermodalnego – powiedział minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, reprezentujący polską prezydencję na konferencji "Zielone Korytarze. Działanie na rzecz multimodalnego, zrównoważonego systemu transportowego".
Więcej
-
Olsztyn: instalacja solarna za milion złotych
2011-09-25Jeszcze w tym miesiącu w Olsztynie zostanie uruchomiona instalacja kolektorów słonecznych, której koszt to ponad 1 mln zł.
Więcej
-
Fundacja Aeris Futuro dla miasta Bydgoszcz
2011-09-25Fundacja Aeris Futuro na zlecenie władz miasta Bydgoszcz rozpoczęła lokalną kampanię edukacyjną na rzecz ograniczenia szkodliwych zmian klimatu.
Więcej
-
Stocznie wolą urządzenia dla farm wiatrowych od statków
2011-09-25Polskie stocznie produkują platformy do wydobywania ropy i gazu spod dna oraz elementy konstrukcyjne morskich farm wiatrowych. Dzięki temu nie brakuje im zamówień od firm z całego świata – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Więcej
-
Ocieplenie mórz i oceanów pozbawi nas rybiego białka
2011-09-24Ocieplenie klimatu może uszczuplić nasze menu o wiele dań z kategorii "owoce morza". Istnieje bowiem ryzyko, że jeśli globalne ocieplenie pozbawi ważnych łowisk dostatecznej ilości tlenu – zginie duża część ryb stanowiących ważny element morskiej sieci pokarmowej – informuje "Marine Ecology Progress Series".
Więcej
-
Eco-driving – ekonomiczna i ekologiczna technika jazdy samochodem
2011-09-2422 września obchodziliśmy Europejski Dzień bez Samochodu. Na ten jeden dzień jesteśmy skłonni zrezygnować z podróżowania swoim autem na rzecz komunikacji miejskiej. A co z resztą roku. Może jest jakaś inna alternatywa? Według badań EPA USA eco-driving czyli oszczędny styl jazdy może dać oszczędności do 33 proc. zużycia paliwa. O tym jak można ekonomicznie i ekologicznie podróżować samochodem z Piotrem Jędralem, instruktorem eco-drivingu ze szkoły driveco.pl rozmawia Joanna Szubierajska z Ekologia.pl.
Więcej
-
Na Pomorzu popłynął gaz łupkowy
2011-09-24Na Pomorzu popłynął gaz łupkowy. Firma 3Legs Resources uruchomiła próbne wydobycie tego surowca – podała "Rzeczpospolita".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności