więcej


Polityka klimatyczna

The Guardian: Polska „wyzwaniem” polityki klimatycznej UE (17502)

2014-07-28

Drukuj
galeria

"The Guardian" cytuje brytyjskiego ministra ds. energetyki Eda Davey‘a, który ocenił, że Polska jest "prawdziwym wyzwaniem" dla unijnej polityki klimatycznej.

W artykule poświęconym nowej perspektywie unijnej polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej do roku 2030 "The Guardian" podkreśla, że jej największym przeciwnikiem spośród krajów UE-28 jest Polska.

Gazeta powołuje się na opinię brytyjskiego sekretarza ds. energetyki Eda Davey‘a, który nazywa Polskę "wyzwaniem" unijnej polityki klimatycznej.

Ed Davey powiedział ostatnio w brytyjskim parlamencie, że istnieje duża zbieżność między bezpieczeństwem energetycznym i polityką klimatyczną, a posiadanie własnej energii z atomu lub z OZE jest jednym z najlepszych sposobów zapewnienia sobie niezależności energetycznej.

Brytyjski sekretarz ds. energetyki dodał, że wyjątkiem od tej zasady jest Polska, która swoje bezpieczeństwo buduje na węglu. Dodał, że rozwiązaniem może być wspieranie Polski w rozwoju technologii wychwytywania i składowania CO2.
Oprócz Polski, wśród przeciwników ambitnej polityki klimatycznej "The Guardian" wymienia Węgry, Czechy, Słowację, Bułgarię, Rumunię i Chorwację.

Kolejna runda negocjacji w sprawie ustanowienia nowych celów w zakresie ograniczenia emisji CO2 i wzrostu produkcji energii odnawialnej do 2030 roku odbędzie się podczas październikowego spotkania szefów państw i rządów UE-28.
Przedmiotem dyskusji będzie propozycja Komisji Europejskiej zakładająca redukcję do 2030 r. emisji CO2 o 40% i wzrostu udziału OZE w europejskim miksie energetycznym do 28%. Pierwszy cel ma wiązać wszystkie kraje, natomiast drugi ma być obowiązujący tylko na poziomie wspólnotowym.

Wielka Brytania, która chce zwiększać niskoemisyjność dzięki energii jądrowej, wspiera przede wszystkim cel 40-procentowego ograniczenia emisji CO2, a mniejszą uwagę przykłada do celu OZE.

Ed Davey podkreślił, że w zakresie ustanowienia globalnych celów w zakresie redukcji CO2 na forum OZE szczególnie budujące są ostatnie deklaracje rządów USA i Chin, które zapowiedziały przyjęcie wiążących celów redukcji emisji CO2. Przedstawiciel rządu W. Brytanii zapowiedział, że do ustanowienia nowego "Kioto" będzie osobiście przekonywał nowego premiera jednego z kluczowych krajów - Indii.

 

 

źródło: Gram w Zielone (za "The Guardian")
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej