- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Polska w raporcie CAN-Europe o KPEiK
2020-06-02Polski Krajowy Plan Energii i Klimatu, przedstawiony w grudniu 2019 roku, wciąż nie jest wystarczająco ambitny w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, udziału energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej – a zatem nie jest zgodny z celami Porozumienia Paryskiego.
Więcej
-
Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku
2020-05-28Jesteśmy w punkcie zwrotnym jeśli chodzi o strategię rozwoju sektora ogrzewania w polskim budownictwie. Do wykorzystania jest ogromny potencjał tkwiący w niezwykle szybko rozwijającym się rodzimym rynku pomp ciepła. Ale to nie jedyny argument. Paradoksalnie to właśnie czas kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19 stał się doskonałym momentem, aby wpisując się idealnie w dotychczasową oraz przyszłą, antykryzysową politykę unijną, poprzez odpowiednie działania dać dodatkowy impuls gospodarce – wzmocnić, unowocześnić i znów rozpędzić krajowy rynek.
Więcej
-
Przedstawiciele polskiego przemysłu fotowoltaicznego łączą siły we wspólnej inicjatywie
2020-05-27Polskie firmy przemysłowe z branży Fotowoltaiki podpisały wspólną deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”.
Więcej
-
Odbudowa Europy po COVID-19 musi ochronić nas przed kryzysem klimatycznym
2020-05-21Koalicje klimatyczne, ruchy młodzieżowe i obywatelskie z Polski, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Litwy i Słowenii we wspólnym apelu przekonują, że kryzys wywołany przez COVID-19 nie może stawiać Zielonego Ładu pod znakiem zapytania. Jednocześnie organizacje podkreślają, że odbudowa Europy po pandemii musi ochronić nas przed kryzysem klimatycznym.
Więcej
-
Długoterminowe strategie niskoemisyjne dostosowane do Porozumienia Paryskiego będą najlepszym przewodnikiem dla ożywienia gospodarczego
2020-05-13
CAN-Europe
Briefing na temat, w jaki sposób pakiety zrównoważonych bodźców mogą pomóc Unii i jej państwom członkowskim osiągnąć cel neutralności klimatycznej.
Więcej
-
Łódź: Ponad 13 mln zł na sieć wodno-kanalizacyjną i remonty kamienic
2020-05-07Ponad 13 mln zł zysku - najwięcej ze wszystkich spółek z większościowym udziałem miasta - wypracowała w ubiegłym roku Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Pieniądze trafią głównie na sieć wodną i kanalizacyjną oraz remonty kamienic - podały władze Łodzi.
Więcej
-
Michał Kurtyka - chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę
2020-04-29Minister Klimatu w najbliższym czasie chce uruchomić konkurs dla miast na niebiesko-zieloną infrastrukturę. Będziemy mieli dodatkowe środki, będziemy mieli możliwość - przez miasta również - wzięcia udziału w procesie oszczędzania, retencjonowania wody - powiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka.
Więcej
-
Minister Klimatu kreśli plany dla Polski
2020-04-28
Teraz-Środowisko
Wyzwania związane z transformacją energetyczną, systemów transportowych, przemysłowych - w długim i średnim okresie pozostają takie same, jak były.
Więcej
-
Polska – kraj, który może
2020-04-28
Andrzej Kassenberg, Wojciech Szymalski
Od czasu do czasu polski rząd obiecuje wyborcom, że będzie wysunie roszczenia od Niemiec o reparacje za skutki II wojny światowej. Miesiąc temu Minister Klimatu Michał Kurtyka, przywołał II Wojnę Światową i dziedzictwo ZSRR jako przeszkodę do transformacji energetycznej Polski. Niedawno także premier Morawiecki porównał możliwe skutki koronawirusa do II wojny światowej. Pytamy czy jest to dobry czas na sentymenty sprzed 70 lat?
Więcej
-
Debata wyborcza: Opozycyjni kandydaci na prezydenta za odnawialnymi źródłami energii
2020-04-24Opozycyjni kandydaci w wyborach prezydenckich w środę (22 kwietnia) w pierwszej debacie dotyczącej klimatu opowiedzieli się za odnawialnymi źródłami energii, koniecznością zmiany miksu energetycznego, za odwróceniem ustaw, które uniemożliwiają stawianie farm wiatrowych na lądzie.
Więcej
-
Opóźnienia w Komisji Europejskiej
2020-04-23Komisja Europejska dokonuje przeglądu programu prac na 2020 r. w świetle kryzysu związanego z koronawirusem.
Więcej
-
50. Dzień Ziemi – Koalicja Klimatyczna apeluje #zostańmywdomu
2020-04-22
Koalicja klimatyczna
Już dziś, 22 kwietnia, świętujemy 50. Dzień Ziemi. Mija 50 lat, odkąd po raz pierwszy doceniliśmy w ten sposób świat, który nas otacza. To ważny moment - czas na przypomnienie i podkreślenie znaczenia ochrony środowiska, a szczególnie bioróżnorodności i klimatu, dla naszego zdrowia i życia. W obliczu trwającego kryzysu klimatycznego hasło #zostańmywdomu nabiera nowego, szerszego znaczenia. Nasz wspólny dom, ziemia, jest poważnie zdewastowany, ale mamy jeszcze szansę wiele naprawić. Musimy jednak zabrać się do pracy już teraz – od razu.
Więcej
-
Przez klimat do uzdrowienia
2020-04-20
CAN-Europe
Nowy raport CAN-Europe pokazuje niewykorzystany potencjał funduszy UE na rzecz neutralności klimatycznej i wzywa do istotnych zmian w sposobie wydatkowania funduszy.
Więcej
-
Uzdrowienie funduszy w Polsce
2020-04-20
Wojciech Szymalski
Niskie alokacje i ich szybkie wykorzystanie wskazują, że możliwe są wyższe ambicje klimatyczne i finansowanie zielonej energii w Polsce.
Więcej
-
W epicentrum zmiany klimatu
2020-04-17
Wojciech Szymalski
Artykuł jest wkładem dr Wojciecha Szymalskiego do raportu "Odpowiedzialny biznes w Polsce - dobre praktyki 2019".
Więcej
-
Plan działania na rzecz fali renowacji: Wspólne osiąganie zrównoważonych budynków w Europie
2020-04-16Strategie wzrostu gospodarczego opisane w Europejskim Zielonym Ładzie będą ważnym elementem programu naprawy pokryzysowej. W tym kontekście fala renowacyjna powinna odgrywać ważną rolę. BPIE (Buildings Performance Institute Europe) opracowało zestaw zaleceń dla wszystkich zainteresowanych stron, które mogą pomóc w rozpoczęciu fali remontów i osiągnięcia neutralności klimatycznej zasobów budowlanych w Europie do 2050r. „Plan działania na rzecz fali renowacji: Wspólne osiąganie zrównoważonych budynków w Europie.”
Więcej
-
Nabór do Programu LIFE 2020
2020-04-10Przedsiębiorcy, NGO-sy, samorządy, instytuty, uczelnie i wszyscy inni, którzy mają pomysł na ekoprojekt i rozwiązanie ważnego europejskiego problemu środowiskowego lub klimatycznego już teraz mogą ustawiać się w blokach startowych po unijne pieniądze. Komisja Europejska ogłosiła nowe rozdanie w Programie LIFE. – Polscy beneficjenci dostaną dodatkowe wsparcie: krajowe współfinansowanie i pomoc w przygotowaniu wniosku – zapowiada Wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. Unijny LIFE i wsparcie NFOŚiGW to nawet do 95% dofinansowania dla najlepszych projektów.
Więcej
-
Kryzys COVID-19, a gospodarka? A co dzieje się z Zielonym Ładem?
2020-04-09Europa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego i gospodarczego. Oprócz wpływu kryzysu COVID-19 na życie ludzi, działalność gospodarcza w dużej mierze została wstrzymana, odchodząć od wzorców produkcji i konsumpcji, jakie znaliśmy, aby spowolnić pandemię.
Więcej
-
Odroczenie COP26
2020-04-06Konferencja COP26 ONZ poświęcona zmianom klimatu, która miała odbyć się w Glasgow, w listopadzie, została przełożona z powodu COVID-19.
Więcej
-
Dziś strajkuj dla klimatu - wirtualnie!
2020-04-03Dołącz do Strajku Klimatycznego Online wchodząc na naszą stronę https://www.msk.earth/strajk gdzie dowiesz się co jeszcze możesz robić #NaMiareKryzysu
Więcej
-
Watykan przekłada Wielkanoc
2020-04-01Z powodu katastrofy klimatycznej Watykan zdecydował się przenieść święta Wielkiej Nocy na stałe.
Więcej
-
Podejmij działanie: udział w unijnych konsultacjach w sprawach klimatu
2020-03-26Jeśli koronawirsu uwolnił komuś trochę wolnego czasu, można go pożytecznie spożytkować na wzięciu udziału w konsultacjach polityk Unii Europejskiej. Prezentujemy kilka aktualnych konsultacji.
Więcej
-
Mimo koronawirusa programy Mój prąd i Czyste powietrze cieszą się powodzeniem
2020-03-24Mimo epidemii koronawirusa programy: promocji fotowoltaiki "Mój Prąd", a także antysmogowy "Czyste Powietrze" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, wnioski o dotacje wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy - wynika z informacji narodowego funduszu.
Więcej
-
Greenpeace i PGE zgodne z sprawie energii?
2020-03-17
PGE
Happening Greenpeace z kandydaturą dyrektora programowego organizacji na prezesa PGE przyniósł niespodziewany skutek. Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spotkał się z Pawłem Szypulskim, dyrektorem programowym Greenpeace Polska. Do spotkania doszło po konferencji prasowej zorganizowanej przez Greenpeace przed siedzibą PGE w Warszawie.
Więcej
-
Rozwiązania dot. działań organizacji proekologicznych zostaną doprecyzowane
2020-03-16Powołałem grupę roboczą, która wypracuje rozwiązania ustawowe doprecyzowujące zasady jawności działania organizacji proekologicznych - powiedział minister środowiska Michał Woś. Dodał, że ma to zaradzić nieuczciwemu wykorzystywaniu narzędzia lobbingu.
Więcej
-
Zmieniamy sposób produkcji i konsumpcji: nowy plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym
2020-03-13Zmieniamy sposób produkcji i konsumpcji: nowy plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym wskazuje drogę do neutralnej dla klimatu, konkurencyjnej gospodarki uprawnionych konsumentów.
Więcej
-
Gospodarka o obiegu zamkniętym - tekstylia
2020-03-13Tekstylia są czwartą kategorią najwyższego ciśnienia na środowisko w przypadku stosowania surowców pierwotnych i wody, zaraz po żywności, mieszkalnictwie i transporcie, a piąta pod względem emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Punkty przyjmowania wniosków do programu "Czyste powietrze" - w 33 śląskich gminach
2020-03-10Mszana w powiecie wodzisławskim jest 33 gminą woj. śląskiego, w której uruchomiony będzie punkt przyjmowania wniosków w ramach programu "Czyste powietrze". Porozumienie w tej sprawie podpisali 6 marca samorządowcy i przedstawiciele wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.
Więcej
-
12 krajów UE wzywa do ambitniejszego celu klimatycznego
2020-03-06
CAN Europe
Ministrowie 12 krajów UE wezwali Komisję Europejską do przyspieszenia decyzji o nowym celu UE dotyczącym ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. podczas dzisiejszej rady UE ds. środowiska.
Więcej
-
Europejskie Prawo Klimatyczne w oczach ekologów
2020-03-06
European Environmental Bureau
Nowa propozycja Komisji Europejskiej w zakresie rozwiązania kryzysu klimatycznego nie spełnia obietnic zawartych w porozumieniu o Europejskim Zielonym Ładzie. Bez ambitniejszych celów i konkretnych środków Europa może stracić szansę na osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Więcej
-
Prawie 4 mln zł z Unii na odnawialne źródła energii na Podlasiu
2020-03-05Prawie 4 mln zł z UE dostaną łącznie Wodociągi Białostockie i powiat białostocki na trzy różne projekty inwestycyjne w odnawialne źródła energii, głównie fotowoltaikę. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.
Więcej
-
Ministerstwo Klimatu przedstawi zaktualizowaną strategię energetyczną i klimatyczną
2020-03-05Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska ocenia, że obecna ciepła zima jest pod pewnymi względami korzystna dla gospodarki i generuje mniejsze zapotrzebowanie na paliwa stałe, ograniczając niską emisję i smog, ale za to wiosną z problemami powinni liczyć się rolnicy. Resort klimatu pracuje nad zaktualizowaniem polityki energetyczno-klimatycznej. Ważnym jej punktem ma być budownictwo, które będzie oparte na odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Wyciekłe prawo klimatyczne UE nie ustala wymaganego tempa pilnych działań w dziedzinie klimatu
2020-03-04Wczorajszy wyciek europejskiego prawa klimatycznego pokazuje, że Komisja zamierza ustanowić wyższe cele klimatyczne i poddać je pięcioletniemu mechanizmowi przeglądu, ale nie zobowiązuje się do przyspieszenia propozycji zwiększenia unijnego celu klimatycznego do 2030 r. Terminowe i znaczne udoskonalenie celu na 2030 r. jest jednak kluczowe, jeśli UE ma dawać przykład przed tegoroczną kluczową konferencją klimatyczną.
Więcej
-
Zamiast nowej polityki klimatycznej
2020-03-03
euractiv.com
Neutralność klimatyczna, gospodarka niskoemisyjna, redukcja emisji, energia odnawialna, gospodarka o obiegu zamkniętym, ślad węglowy, sprawiedliwa transformacja - w ostatnich latach te słowa kluczowe stają się coraz bardziej popularne w polskiej debacie publicznej, pisze Michał Kurtyka, minister klimatu Polski dla Euractiv.com
Więcej
-
Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną - zapis z debaty
2020-03-033 marca 2020 roku o godzinie 10:00 przeprowadziliśmy debatę on-line na temat funduszy unijnych na gospodarkę niskoemisyjną. Przedstawiamy zapis z debaty.
Więcej
-
Liderzy Unii podzieleni w sprawie budżetu
2020-03-02Szefowie państw zebrani w zeszłym tygodniu w Brukseli wrócili do domu z pustymi rękami. Nie osiągnęli oni porozumienia w sprawie wielkości i celu przyszłego siedmioletniego budżetu UE, który rozpocznie się w 2021 r. Priorytety wydatków Unii muszą zostać uzgodnione, aby sfinansować przejście Europy na neutralność klimatyczną.
Więcej
-
Rządowy plan walki z suszą do poprawki!
2020-02-28Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy wymaga gruntowanych zmian. Propozycje działań przedstawione w dokumencie są przestarzałe i pomijają najważniejsze metody walki z suszą – m.in. naturalną retencję. W związku z coraz poważniejszymi skutkami suszy Koalicja Klimatyczna apeluje o pilne wprowadzenie zmian w rządowych dokumentach i podjęcie natychmiastowych działań.
Więcej
-
Osiągnięcie celów klimatycznych UE wymaga inwestycji rzędu kilkuset miliardów euro rocznie
2020-02-26Inwestycje na poziomie 260 mld euro rocznie będą wymagane, aby zrealizować cele klimatyczne Unii Europejskiej na 2030 rok. Plany na 2050 rok są jeszcze bardziej ambitne, bo wtedy UE chce osiągnąć pełną neutralność klimatyczną.
Więcej
-
100 mln zł na program "Słoneczne dachy”
2020-02-261 marca ruszy nabór wniosków w programie "Słoneczne dachy”, zakładającym modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Na program, który pilotażowo będzie realizowany w województwie wielkopolskim, przeznaczone będzie 100 mln zł.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności