- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Szczyt klimatyczny UE. Kto gra o co?
2014-10-23W Brukseli rozpoczął się dzisiaj szczyt szefów państw Unii Europejskiej, na którym mają zostać podjęte decyzje dotyczące nowych celów unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 r. Do porozumienia może jednak nie dojść, a największe szanse na jego storpedowanie ma Polska.
Więcej
-
W poszukiwaniu diety bezwęglowej
2014-10-23
Mirosław Sobolewski
Sztuka propagandy uczy, że nawet największy nonsens powtórzony tysiąc razy przestaje dziwić i z czasem staje się utartym poglądem, którego nikt nie kwestionuje.
Więcej
-
Powstaje 430 km trasy rowerowej na Podkarpaciu
2014-10-23Prawie 8 mln zł kosztować będzie budowa trzeciego z pięciu odcinków trasy rowerowej, która powstanie na Podkarpaciu.
Więcej
-
Co dziesiąty zgon w naszym kraju związany jest z niską jakością powietrza – podsumowanie debaty portalu ChronmyKlimat.pl
2014-10-23Wnioski zawarte w przygotowanym przez Łukasza Adamkiewicza z HEAL, podsumowaniu debaty on-line „Węgiel a zdrowie. Czy możliwe jest zdrowe społeczeństwo w gospodarce węglowej?” są alarmujące. Co dziesiąty zgon w Polsce związany jest z niską jakością powietrza, a koszty zewnętrzne koszty zdrowotne energetyki węglowej wynoszą kilka miliardów euro w skali roku.
Więcej
-
Konferencja otwierająca prace nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego - materiały i podsumowanie
2014-10-2320. października w siedzibie starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim odbyła się konferencja otwierająca praca nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Wzięło w niej udział ponad 40 osób reprezentujących władze lokalne, ze starostą Leszkiem Burczykiem na czele, przedstawiciele biznesu, organizacji pozarządowych oraz obywatele.
Więcej
-
Minister Korolec: Polska nie potrzebuje OZE do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego.
2014-10-22Wiceminister środowiska Marcin Korolec ocenił, że na zbliżającym się szczycie państw UE raczej nie uda się przyjąć wiążących celów w zakresie poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia produkcji zielonej energii.
Więcej
-
260 MW mocy – powstaje największa w Polsce elektrownia wiatrowa
2014-10-22Aż 96 turbin pracować będzie w największej w Polsce elektrowni wiatrowej o mocy 260 MW. Cena – 250 mln zł. Czas budowy – 14 miesięcy!
Więcej
-
Polska zgodzi się na porozumienie klimatyczne pod dwoma warunkami
2014-10-22Premier Ewa Kopacz poinformowała w niedzielę 20 października, że Polska zgodzi się na unijne porozumienie klimatyczne, jeśli UE zaakceptuje dwa polskie postulaty. Jeśli nie będzie dla nich akceptacji, na zaczynającym się w czwartek szczycie państw UE-28 możemy spodziewać się polskiego weta.
Więcej
-
SZ: „Gros pieniędzy z UE Polska zainwestowała w przyszłość węgla”
2014-10-22Stojąca na węglu Polska nie po raz pierwszy jest przeciwna pakietowi klimatycznemu UE, tym razem jednak nad Wisłą trwa kampania wyborcza, pisze Sueddeutsche Zeitung.
Więcej
-
Instytut Sobieskiego – OZE, czemu nie?
2014-10-21Jak mówi dla portalu Newseria Paweł Nierada ekspert ds. energetyki z Instytutu Sobieskiego. (OZE) na dużą skalę rozwijane są w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Natomiast u nas nie ma jeszcze nawet spójnych regulacji prawnych, które pozwalałyby upowszechnić podobny model gospodarczy.
Więcej
-
Kolejny w tym roku miesiąc najcieplejszy w historii pomiarów
2014-10-21Po rekordowych miesiącach: kwietniu, maju, czerwcu i sierpniu nadeszła pora na najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów.
Więcej
-
Niemcy – spadają dopłaty do OZE
2014-10-21Niemiecki system dopłat do produkcji zielonej energii zakłada przenoszenie ich kosztów na odbiorców energii w ramach tzw. opłaty EEG uwzględnianej w rachunkach za energię. W poprzednich latach opłata EEG systematycznie rosła. W przyszłym roku będzie po raz pierwszy niższa.
Więcej
-
Wysokie stężenie CO2 wywoła spadek inteligencji naszego gatunku
2014-10-20
Marcin Popkiewicz
Wysokie stężenie dwutlenku węgla ogranicza sprawność intelektualną człowieka
Więcej
-
Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku - podsumowanie
2014-10-20Polska twardo stoi w opozycji do większości państw unijnych sprzeciwiając się polityce energetyczno-klimatycznej. Sprawdźmy więc jak wyglądają stanowiska innych krajów wygłoszone na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku.
Więcej
-
Cele polityki klimatycznej UE na rok 2030 oznaczają korzyści dla Polski
2014-10-19Koalicja Klimatyczna, organizacje społeczne, samorzady i przedsiębiorcy zaapelowali do Premier Ewy Kopacz o poparcie propozycji Komisji Europejskiej ustalenia wiążących celów europejskiej polityki klimatycznej na rok 2030.
Więcej
-
Certyfikaty energetyczne narzędziem poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa
2014-10-18
Agnieszka Tomaszewska-Kula
Właśnie ukazała się nowa publikacja Buildings Performance Institute Europe (BPIE), w której autorzy ocenili stan i jakość wprowadzenia certyfikacji energetycznej budynków w krajach Unii Europejskiej. Instytut na rzecz Ekorozwoju uczestniczył w pracach nad publikacją w charakterze krajowego konsultanta.
Więcej
-
Ile kosztuje energia z węgla, gazu, atomu, wiatru i słońca?
2014-10-17Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszym raporcie przygotowanym na zlecenie Komisji Europejskiej. Autorzy raportu policzyli koszty dla produkcji energii z węgla, atomu, gazu jak i poszczególnych technologii OZE.
Więcej
-
OZE, a nie węgiel zapewni bezpieczeństwo energetyczne
2014-10-17Polska obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, krajowe zasoby węgla zostaną wyczerpane za ok. 30 lat, a nasz system energetyczny jest przestarzały, wymaga modernizacji i inwestycji w nowe moce.
Więcej
-
Pierwszy w Polsce wielorodzinny budynek pasywny powstaje w Warszawie
2014-10-17W warszawskiej dzielnicy Włochy trwa budowa wielorodzinnego budynku zaprojektowanego w standardzie pasywnym. Jak zapewnia inwestor, nowoczesne rozwiązania i energooszczędne technologie zastosowane w budynku pozwolą co najmniej 8-krotnie ograniczyć koszty ogrzewania zaplanowanych tu mieszkań.
Więcej
-
Czołowe europejskie firmy apelują o ambitniejsze cele klimatyczne
2014-10-1610 europejskich spółek, w tym IKEA i Philips, ogłosiło deklarację, w której zachęcają europejskich przywódców m.in. do zdecydowanej redukcji CO2.
Więcej
-
Samochód elektryczny – tylko w mieście?
2014-10-16Po miastach będziemy poruszać się samochodami elektrycznymi, w dalszą trasę zawieżie nas samochód napędzany ogniwami paliwowymi – to wizja przyszłości według Didiera Leroy, prezesa Toyota Motor Europe.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna - Publiczna TV propagandową tubą koncernów energetycznych?
2014-10-15Koalicja Klimatyczna zrzeszająca 23 organizacje pozarządowe protestuje przeciwko jednostronnemu i nierzetelnemu przedstawieniu w Wiadomościach TV informacji na temat pakietu energetyczno – klimatycznego UE
Więcej
-
Szkoci chcą 100% energii z OZE do 2020 r. Dzięki offshore
2014-10-15Szkocki rząd przyznał licencje na budowę u wybrzeży Szkocji morskich farm wiatrowych o łącznym potencjale 2,3 GW. Dzięki morskiej energetyce wiatrowej szkocki miks energetyczny ma już wkrótce bazować w 100-procentach na OZE.
Więcej
-
Chiński smog znowu straszy
2014-10-15Gęsty smog, który od wielu dni dusi Pekin oraz północne Chiny, w piątek 10 października przekroczył dopuszczalne poziomy nawet ponad 20-krotnie, mimo że władze obiecały zająć się problemem.
Więcej
-
Głodny, gorący świat
2014-10-14Czy kluczem do zrozumienia postawy klimatycznej krajów może być prognoza dla ich rolnictwa w całkiem nieodległej przyszłości? Jak się okazuje, niektóre rejony świata mogą na zmianach klimatycznych zyskać.
Więcej
-
Reuters: cena zgody Polski na unijną politykę energetyczno-klimatyczną
2014-10-14Polska zaakceptuje unijną politykę energetyczno-klimatyczną pod waruniem otrzymania wsparcia finansowego.
Więcej
-
Ile mamy domów energooszczędnych?
2014-10-14Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.
Więcej
-
FAZ: Polska gotowa do kompromisu w polityce klimatycznej UE
2014-10-13„Prawie dwa tygodnie przed ważnym szczytem UE ws. polityki klimatycznej Polska – główny krytyk nowych celów UE ws. ochrony klimatu – zasygnalizowała skłonność do kompromisu – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Więcej
-
Filip Thon, RWE – żadnego wsparcia dla OZE
2014-10-13Filip Thon, prezes RWE Polska broni interesów swojej firmy twierdząc, że prosument poradzi sobie nawet bez subsydiów i net-meteringu.
Więcej
-
Francuzi optymistycznie o zielonej przebudowie gospodarki. Niemcy z rezerwą
2014-10-13Nowe badanie przeprowadzone dla ECF pokazuje, że francuska kadra kierownicza podchodzi z entuzjazmem do możliwości, jaką oferuje przebudowa systemu energetycznego kraju. Ich niemieccy koledzy zachowują nieco więcej rezerwy.
Więcej
-
Konferencja otwierająca prace nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego - zaproszenie
2014-10-1220. października w siedzibie starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, odbędzie się konferencja otwierająca praca nad Powiatowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu starogardzkiego. Tym samym powiat ma szasnę stać się jednym z pierwszych w Polsce regionów, przygotowanych na zmiany wynikające ze zmian klimatycznych oraz pilnej potrzeby poszukiwania alternatywnych w stosunku do węgla, źródeł energii.
Więcej
-
17 mln euro dla rolników na OZE
2014-10-10Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział uruchomienie wartego 17 mln euro programu wsparcia inwestycji w mikroinstalacje OZE na terenach wiejskich. Program ma być realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Więcej
-
Zbyt wysoki komfort jaskini
2014-10-10Przyczyn porażki globalnej polityki ekologicznej należy upatrywać nie w fiaskach kolejnych szczytów klimatycznych, sprytnych unikach największych emitentów, obłych deklaracjach czy protestach lobby górniczo-energetycznego. Ona tkwi w naszej naturze.
Więcej
-
RWE Stoen Operator zamontuje w Warszawie 100 000 inteligentnych liczników
2014-10-10RWE Stoen Operator zamontuje 100 000 inteligentnych liczników na Pradze Południe w Warszawie. Instalacje inteligentnych liczników będą realizowane w ramach programu „Realny Wymiar Energii”. Montaż urządzeń na Pradze Południe potrwa do końca 2015 roku. Wartość inwestycji to 65 mln PLN.
Więcej
-
Aplikacja, z którą zaprojektujesz dom energooszczędny lub pasywny
2014-10-10Ministerstwo Środowiska przygotowało aplikację mobilną „Dom, który oszczędza”. Aplikacja ma przybliżyć użytkownikom korzyści z budowy domu energooszczędnego i pasywnego, w tym przede wszystkim wysokość oszczędności z ogrzewania i wentylacji w porównaniu do budynków konwencjonalnych.
Więcej
-
Pilotażowy Program Niskoemisyjnego Rozwoju (PPNR) dla Powiatu Starogardzkiego
2014-10-10PPNR to Pilotażowy Program Niskowęglowego Rozwoju, który jest częścią projektu „Dobry Klimat dla Powiatów” realizowanego na obszarze całego kraju przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Powiat starogardzki został wybrany spośród 115 powiatów biorących udział w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów” by opracować PPNR. Jednocześnie gminy powiatu starogardzkiego wyraziły formalną intencję uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Powiat Starogardzki, jeśli przygotuje program, stanie się pierwszym powiatem posiadającym taki dokument.
Więcej
-
MPWiK w Zduńskiej Woli zbuduje farmę fotowoltaiczną
2014-10-09Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Zduńskiej Woli zainwestuje w budowę naziemnej instalacji fotowoltaicznej, która powstanie na działce przy oczyszczalni ścieków w Tymienicach.
Więcej
-
Nowa biogazownia rolnicza w woj. warmińsko-mazurskim
2014-10-09W gminie Kisielice koło Olsztyna uruchomiono kolejną biogazownię na Warmii i Mazurach. Lokalne władze zapewniają, że inwestycja będzie miała duży wpływ na ich gminę, a władze województwa dekalrują priorytetowe traktowanie inwestycji w OZE.
Więcej
-
Domy zasilane energią odnawialną
2014-10-09Urządzenia i systemy OZE znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym – umożliwiają zarówno ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej, jak i wytwarzanie energii elektrycznej. O to, jak najlepiej wykorzystać przydomowe instalacje OZE, zapytaliśmy Annę Santorską z Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
Materiał wideo z debaty on-line „Węgiel a zdrowie. Czy możliwe jest zdrowe społeczeństwo w gospodarce węglowej?” [WIDEO]
2014-10-09Udostępniamy Państwu pełny zapis debaty on-line „Węgiel a zdrowie. Czy możliwe jest zdrowe społeczeństwo w gospodarce węglowej?".
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności