więcej


Transport

Powstaje 430 km trasy rowerowej na Podkarpaciu (17794)

2014-10-23

Drukuj
galeria

źródło: infobike.pl

Prawie 8 mln zł kosztować będzie budowa trzeciego z pięciu odcinków trasy rowerowej, która powstanie na Podkarpaciu.

Inwestycja będzie częścią ścieżki, która połączy pięć wschodnich województw Polski. Rekreacyjna trasa rowerowa łącząca województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie będzie miała blisko 2 tys. kilometrów. Budowę podkarpackiego fragmentu, liczącego ok. 430 km, podzielono na pięć odcinków. Dla każdego z nich został ogłoszony oddzielny przetarg.

Do tej pory rozstrzygnięty został jeden, na budowę pierwszego odcinka. Teraz została podpisana umowa na budowę kolejnego odcinka - trzeciego. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) w Rzeszowie Ewa Sudoł-Sikora, najlepszą ofertę w przetargu złożyło przedsiębiorstwo Mat Bud z Boguchwały, które zaoferowało prawie 8 mln zł. Rzeczniczka dodała, że firma ta złożyła też najniższą ofertę w przetargu na budowę czwartego odcinka. Podpisanie umowy dotyczącej wykonania tego fragmentu planowane jest w drugiej połowie października. Postępowania przetargowe wciąż trwają w przypadku drugiego i piątego odcinka.

PZDW już dwa razy unieważniał przetargi na budowę trasy rowerowej w regionie. Za każdym razem powodem były zbyt wysokie kwoty ofert, które przewyższały sumy zarezerwowane na ten cel w budżecie województwa - ok. 60 mln zł. Dlatego w ogłoszonych po raz trzeci przetargach zmodyfikowano zakres inwestycji, które będą wykonane na poszczególnych odcinkach. W wielu przypadkach konieczne stało się przyjęcie takich rozwiązań, które obniżą koszty realizacji projektu. Oznacza to, że zmieniona zostanie m.in. technologia wykonania tras, uproszczone zostaną też procedury projektowe i wykonawcze.

Z kolei budowa czy przebudowa obiektów inżynieryjnych, np. mostów czy kładek, została objęta oddzielnymi przetargami. Jak zaznaczyła Sudoł-Sikora, dotychczas ogłoszonych zostało sześć takich przetargów. „We wszystkich przetargach podpisaliśmy już umowy z wykonawcami. Wśród tych umów jest m.in. budowa kładki rowerowej w gminie Krzywcza czy budowa podobnej inwestycji w gminie Radomyśl nad Sanem, przy drodze wojewódzkiej nr 856 - powiedziała rzeczniczka. Łączny koszt projektu „Trasy rowerowe w Polsce wschodniej‘ przekracza 274 mln zł. Z tej kwoty 85 proc. stanowi dofinansowanie unijne. Cała trasa ma być gotowa do końca 2015 r.

źródło: Infobike.pl

www.infobike.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej