- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
-
Opłata miejscowa w Zakopanem. Rzecznik wnosi o uchylenie uchwały Rady Miasta
2016-10-27Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi poprosiła Rzecznika o przyłączenie się do sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie. Dotyczy ona uchwały Rady Miasta w Zakopanem określającej Zakopane jako miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.
Więcej
-
Wdrażanie strefy Tempo 30 w Gdyni
2016-10-25W gdyńskim Śródmieściu trwa zmiana organizacji ruchu drogowego. Zmiany polegają na wprowadzeniu strefy Tempo 30. Powstają m.in. pasy rowerowe, drogi rowerowe oraz kontrapasy.
Więcej
-
Ogłoszenia o sprzedaży mebli na opał zachęcają do popełnienia wykroczenia
2016-10-20Polski Alarm Smogowy zażądał od serwisu ogłoszeniowego OLX.pl natychmiastowego usunięcia ogłoszeń o sprzedaży mebli do spalenia, ponieważ mogą być one zachętą do popełnienia wykroczenia z art. 191 Ustawy o odpadach. Ogłoszenia zniknęły już ze strony.
Więcej
-
Energia odNowa
2016-10-20Polska ratyfikowała w październiku globalne porozumienie klimatyczne - porozumienie paryskie, a Fundacja WWF Polska, wraz z partnerami, rozpoczęła kampanię informacyjną Energia odNowa, aby w ten sposób zachęcić Polaków do popierania ochrony klimatu jako nowej ścieżki rozwoju.
Więcej
-
W poszukiwaniu nadziei dla klimatu
2016-10-19
Agata Golec
Aby podnieść na duchu tych, którzy nie widzą już szans na odwrócenie globalnych trendów, międzynarodowa grupa ekspertów gromadzi dobre przykłady działań na rzecz klimatu. Czy będą one inspiracją do zmian?
Więcej
-
Od wielkich inwestycji po drobne porady, czyli możliwości działań niskoemisyjnych w Siedlcach
2016-10-17Potrzeba wychodzenia do mieszkańców z praktyczną wiedzą, jak mogą zmniejszyć zużycie energii w swoich domach. Konieczność angażowania przez urzędy lokalnych organizacji pozarządowych w działania informacyjne i edukacyjne oraz wzmocnienia kadry wydziałów zajmujących się kwestiami środowiskowymi w mniejszych miastach i gminach. To tylko kilka najważniejszych wątków poruszonych podczas czwartkowej debaty w Siedlcach na temat budowania gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym.
Więcej
-
Wolna niedziela jest ekologiczna
2016-10-16
Wojciech Szymalski
Z jakiegoś powodu powstał spór wokół wolnych niedziel. Zgody w Sejmie nie ma. Za to jest moja ekologiczna zgoda na wolne niedziele.
Więcej
-
Krakowski Alarm Smogowy apeluje do marketów: przestańcie sprzedawać kopciuchy
2016-10-13Krakowski Alarm Smogowy apeluje do właścicieli sklepów i marketów sprzedających kotły spalające węgiel i drewno o zaprzestanie sprzedaży pozaklasowych urządzeń oraz informowanie klientów o poziomie emitowanych przez nie zanieczyszczeń.
Więcej
-
Nie Rób Dymu
2016-10-1040% respondentów przeprowadzonego badania przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20% z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego.
Więcej
-
Czy świat stać na niechciane dzieci?
2016-10-09
Wojciech Szymalski
Przez Polskę przetoczył się czarny poniedziałek, kiedy to kobiety masowo wyraziły swój sprzeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Równocześnie, katolicy, z białą wstążką na piersi, modlili się za ochroną życia poczętego od poczęcia aż do śmierci, a w praktyce za zakazem aborcji. Kolejny mur między nami...
Więcej
-
Miasta chcą rozwiązywać problemy ekologiczne
2016-10-03Sosnowiec i Warszawa to przykłady miast, które biorą na siebie rolę "żywych laboratoriów" – testując sposoby rozwiązywania miejskich problemów ekologicznych. Polskie miasta coraz częściej biorą udział w projektach w ramach programu Horyzont 2020 – mówi PAP ekspertka.
Więcej
-
Wrocław ogranicza emisje
2016-09-30Podczas debaty pt. "Budowa gospodarki niskoemisyjnej – praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i w Niemczech", która odbyła się 27 września, zaprezentowano dobre praktyki Wrocławia oraz jego miasta partnerskiego Wiesbaden.
Więcej
-
Czeska Praga pozwana za brudne powietrze
2016-09-29ClientEarth wraz z lokalnymi partnerami wytoczył 26 września sprawę czeskiej Pradze o łamanie limitów zanieczyszczenia powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską. Mieszkańcy i organizacje pozarządowe liczą, że sąd zmusi władze do podjęcia konkretnych kroków w walce o czyste powietrze.
Więcej
-
Kup dobre, napraw stare!
2016-09-27
Wojciech Szymalski
"Bierz nowe, wyrzuć stare" - zachęca mnie na plakacie sieć hipermarketów. Tak się składa, że ostatnio przeszedłem serię napraw moich starych rzeczy. Według mnie nie opłacało się ich wyrzucać.
Więcej
-
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-09-23Dzięki elektrowniom słonecznym otrzymanym od Fundacji Greenpeace Polska każda ze szkół zaoszczędzi w najbliższym roku na zakupie energii od 1700 do 4300 zł.
Więcej
-
Gdańsk idzie w ślady Bremy
2016-09-20Konieczność ujednolicenia systemu transportowego w aglomeracji trójmiejskiej, większe zaangażowanie mieszkańców w podejmowanie decyzji mających wpływ na ich codzienne życie i być może wprowadzenie w przyszłości car sharingu. To tylko kilka najważniejszych wątków, poruszonych podczas czwartkowej debaty w Gdańsku na temat budowania gospodarki niskoemisyjnej na Pomorzu.
Więcej
-
Klimapolka na dożynkach w Jeziorzanach
2016-09-19Zespół projektu Klimapolka wziął udział w festynie w gminie Jeziorzany, a już wkrótce wszystkich mieszkańców Jeziorzan i okolic zaprosimy na warsztaty poświęcone lokalnym korzyściom z polityki klimatycznej.
Więcej
-
Ciężarówki - poważny problem dla klimatu
2016-09-15Europosłowie nalegają by Komisja Europejska wprowadziła normy zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych.
Więcej
-
Smog nie tylko w Krakowie
2016-09-14Naukowcy z krakowskiej AGH wykonali dla Krakowskiego Alarmu Smogowego nowatorskie badania powietrza w okolicach Krakowa, na Podhalu i Górnym Śląsku. Wyniki badań potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia - zanieczyszczenie powietrza na badanych obszarach jest ogromne i występuje również w mniejszych miejscowościach.
Więcej
-
Zanieczyszczenia powodują Alzheimera
2016-09-12
EurActiv.pl
Choroba Alzheimera może być wywoływana przez zanieczyszczenia powietrza – wynika z najnowszych badań.
Więcej
-
Eko-Piknik w Bełchatowie
2016-09-119 września KLIMAPOLKA odwiedziła Bełchatów. Mieszkańcy rozmawiali z nami o ochronie klimatu i energetyce przyjaznej środowisku.
Więcej
-
Eko Odkrywcy już po raz czwarty
2016-09-10Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska.
Więcej
-
Małopolanie czekają na antysmogowe przyspieszenie
2016-09-08Z najnowszych badań opinii publicznej wynika, że Małopolanie postrzegają jakość powietrza w swoim regionie jako najgorszą w całym kraju – gorszą nawet niż na Śląsku.
Więcej
-
Bazylea ma najwięcej zielonych dachów na świecie
2016-09-06
Anna Kucińska
Bazylea w Szwajcarii ma największą na świecie powierzchnię zielonych dachów w stosunku do liczby mieszkańców. Początkowo władze miasta zachęcały do tworzenia zielonych dachów w ramach programów oszczędzania energii, a później także ochrony bioróżnorodności.
Więcej
-
Na ile Plan Morawieckiego przyczyni się do realizacji polityki klimatycznej?
2016-09-05Już 15 września zapraszamy na debatę z udziałem Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego oraz ekspertów, którzy ocenili projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" pod kątem realizacji celów polityki klimatycznej.
Więcej
-
Weź udział w opracowaniu Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy!
2016-08-30Miasto Stołeczne Warszawa we współpracy z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju ogłasza nabór kandydatów na przedstawicieli organizacji pozarządowych do Warszawskiego Okrągłego Stołu ds. adaptacji do zmian klimatu (WOSAK), który będzie brał udział w opracowaniu Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku.
Więcej
-
67% obywateli chce więcej działań UE w zakresie ochrony środowiska
2016-08-2667% obywateli UE (i 49% ankietowanych Polaków) chce więcej działań UE w zakresie ochrony środowiska naturalnego, a ponad połowa uważa, że dotychczasowe działania Unii są niewystarczające - wynika z najnowszego Eurobarometru.
Więcej
-
Poprawa jakości powietrza w Saragossie
2016-08-25
Agata Golec
Mieszkańcy stolicy Aragonii ograniczyli korzystanie z aut o 31%, dzięki czemu w ciągu ostatniej dekady emisje z transportu w mieście spadły o 28% .
Więcej
-
Naukowcy radzą, jak prowadzić ekologiczny styl życia
2016-08-24Gdyby Europejczycy wyłączali swoje sprzęty, zamiast zostawiać je w trybie stand-by, można byłoby zamknąć 6 elektrowni atomowych; aby żyć "eko" warto zacząć od małych kroków np. częściej rozmrażać lodówkę czy przykręcać grzejniki. Tego można dowiedzieć się z przewodnika przygotowanego m.in. przez naukowców Politechniki Lubelskiej.
Więcej
-
Niska świadomość niskiej emisji
2016-08-23Trzeba o tym mówić głośno – w Polsce mamy do czynienia z patologią emisyjną. W domowych kotłach spalane jest praktycznie wszystko. Niestety pomimo mnożących się organizacji alarmujących o smogu i podejmowanych działań zachęcających do walki o czyste powietrze, świadomość społeczna "problemu, który wdychamy" jest wciąż nijaka.
Więcej
-
CBOS: Polacy chcą energetyki opartej na OZE
2016-08-22Odnawialne źródła energii (OZE) cieszą się największym zaufaniem Polaków – wynika z raportu CBOS opracowanego we współpracy z Collegium Civitas.
Więcej
-
Współpraca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego z Miastem Stołecznym Warszawą
2016-08-21Wybrane miasta, we współpracy z lokalnymi green building councils, opracują plany działań, które znacząco przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej na poziomie miasta, a także przyniosą wymierne korzyści mieszkańcom.
Więcej
-
Konkurs na najlepsze projekty i rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa
2016-08-18Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego po raz kolejny ogłasza konkursstatuetki PLGBC Green Building Awards. Ideą konkursu i przyznawanych w nim tytułów jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa. Pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku. W 2016 roku odbędzie się 5. edycja tego konkursu.
Więcej
-
Barcelona sadzi drzewa, żeby łagodzić skutki upałów
2016-08-12
Anna Kucińska
Barcelona podejmuje starania, aby stać się wzorcowym miastem, które rozwija się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i stawia czoła wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu oraz gęstością zaludnienia.
Więcej
-
Pierwsze miasto na świecie bez samochodów
2016-08-11Jeszcze tylko przez kilka lat mieszkańcy Helsinek będą mogli wyjeżdżać na miejskie ulice własnymi samochodami. Zakaz używania w ruchu miejskim prywatnych pojazdów zostanie wprowadzony w 2025 roku. Do tego czasu - według założeń - lokalny transport publiczny rozwinie się na taką skalę, że ponoć nikt nie odczuje dyskomfortu w związku z nowymi przepisami.
Więcej
-
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje stratega do projektu LIFE+
2016-08-10Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju informuje, że zamierza dokonać wyboru z wolnej ręki oferty na wykonywanie usług doradczych w zakresie planowania strategicznego przy przygotowaniu Strategii Adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy w ramach projektu LIFE_ADAPTCITY_PL.
Więcej
-
Start up odpowiedzialny za klimat i społeczeństwo
2016-08-09Finałem we Wrocławiu zakończyła się kolejna z odsłon największej europejskiej letniej szkoły poświęconej zagadnieniom ochrony klimatu.
Więcej
-
Nie Rób Dymu – nie pal w piecu czym popadnie!
2016-08-06Bohaterowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Nie Rób Dymu", drwal i naukowiec, udowodnią, że palenie w piecu to sztuka i pokażą, jak robić to ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie z wykorzystaniem drewna.
Więcej
-
Edukacja ekologiczna dla niedowiarków
2016-08-03Nie mogę uwierzyć, ale wreszcie w 2016 roku jest otwarty konkurs na działania z zakresu edukacji ekologicznej ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski można składać do 8 listopada 2016. Zwykle Narodowy Fundusz ogłaszał otarty konkurs wiosną, ale w tym roku czekać było trzeba znacznie dłużej. Było o co prosić.
Więcej
-
11 mln zł na edukację ekologiczną
2016-08-0217 października 2016 r. rozpocznie się kolejny nabór wniosków w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Edukacja ekologiczna".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności