- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
W poszukiwaniu nadziei dla klimatu (19891)
Agata Golec2016-10-19
Drukuj
Aby podnieść na duchu tych, którzy nie widzą już szans na odwrócenie globalnych trendów, międzynarodowa grupa ekspertów gromadzi dobre przykłady działań na rzecz klimatu. Czy będą one inspiracją do zmian?
Zmiana klimatu jest faktem. Jesteśmy ze wszystkich bombardowani informacjami o tragicznym stanie planety i katastrofalnych skutkach postępujących zmian. Można odnieść wrażenie, że nie ma już nadziei na poprawę sytuacji.
W poszukiwaniu nadziei
Międzynarodowa grupa ekspertów stara się zmienić to nastawienie – ale nie za pomocą słownych argumentów, tylko konkretnych przykładów. W ramach projektu "Bright Spots – Seeds of a Good Anthropocene" naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie, Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz Uniwersytetu Stellenbisch w Południowej Afryce zbierają informacje na temat działań realizowanych przez lokalne społeczności w różnych częściach globu, które poprawiają jakość życia i zdrowie ludzi, a równocześnie pomagają chronić środowisko i klimat.
W ciągu ostatnich dwóch lat analizie poddano 100 z niemal 500 inicjatyw zebranych na stronie www.goodanthropocenes.net. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Ecology and the Environment.
Termin "antropocen" odnosi się do obecnej epoki geologicznej, zdominowanej przez działalność człowieka. Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że człowiek wpływa na przebieg procesów przyrodniczych zachodzących na planecie i na stan biosfery, zagrażając utrzymaniu warunków niezbędnych do funkcjonowania i rozwoju gatunku ludzkiego. Antropocen budzi zatem głównie negatywne skojarzenia.
Nasiona dobrego antropocenu
Zbierając przykłady oddolnych działań na rzecz klimatu, realizatorzy projektu gromadzą "nasiona dobrego antropocenu", które mogłyby być powielane w innych częściach globu, pomagając odwrócić niekorzystny trend.
Wśród wyróżnionych inicjatyw znalazł się m.in. wielokrotnie nagradzany projekt "Health in Harmony" zapewniający opiekę zdrowotną mieszkańcom indonezyjskiego Borneo w zamian za ich zaangażowanie w ochronę przyrody i zapobieganie masowemu wylesianiu. W ciągu ostatnich 5 lat projekt przyczynił się do ograniczenia nielegalnej wycinki drzew w Parku Narodowym Gunung Palung o niemal 70%. Równocześnie znacznie poprawił się stan zdrowia lokalnej społeczności.
Inny przykład to projekt "Satoyama" w Japonii, w ramach którego mieszkańcy miast współpracują ze społecznościami wiejskimi spędzając czas w gospodarstwach, pomagając w pracach fizycznych, oferując wsparcie finansowe i pomagając wprowadzić na rynek ekologiczne produkty. Dzięki ich zaangażowaniu w wielu miejscach powrócono do tradycyjnych form uprawy o ograniczonym wpływie na środowisko.
"Fairphone" to niewielka holenderska firma nie nastawiona na zysk, która produkuje telefony komórkowe bez wykorzystania surowców wydobywanych w krajach o niestabilnej sytuacji politycznej, gdzie często dochodzi do łamania praw człowieka. Ponadto, telefon Fairphone jest zaprojektowany w taki sposób, że zużyte części można łatwo naprawić lub wymienić, co ogranicza ilość wyrzucanych aparatów.
Zmiana perspektywy
Główny autor raportu, dr Elena Bennett z Uniwersytetu Mc Gill w Kanadzie, uważa, że zebrane dobre przykłady można z powodzeniem powielać w innych częściach świata. Co ważne, sama idea projektu to miła odmiana dla naukowców, którzy zazwyczaj koncentrują się problemach, a tym razem mają za zadanie skupić się na pozytywach, analizując przykłady zrównoważonych rozwiązań, które tworzą ludzie i szukając związku miedzy nimi.
Jest to również odejście od typowej akademickiej perspektywy, gdzie ostatnie słowo należy do naukowców. Realizatorzy projektu "Bright Spots – Seeds of a Good Anthropocene" zachęcają ludzi zaangażowanych w projekty, żeby sami określili co decyduje o sukcesie danej inicjatywy. Wynika to także z tego, że badacze nie chcą się sugerować swoimi północnoeuropejskimi czy północnoamerykańskimi standardami. – Chcemy poznać cały wachlarz pomysłów na to, jak ludzie z różnych części świata widzą swoją przyszłość – podkreśla Bennet.
Agata Golec, ChrońmyKlimat.pl
Na podstawie: Climate News Network, Good Anthropocenes
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności