- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
-
Czy Kraków będzie drugim Dublinem w kwestii jakości powietrza?
2014-02-27W miastach irlandzkich, w których wprowadzono zakaz sprzedaży węgla służącego do palenia w domowych piecach, zanieczyszczenie powietrza zmniejszyło się średnio o 50%. Zdaniem Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć ten przykład potwierdza, że Kraków obrał słuszną drogę, wprowadzając zakaz palenia węglem. Organizacja zwraca jednocześnie uwagę, że proces wymiany ogrzewania domów w Krakowie jest zbyt rozciągnięty w czasie, a bez odpowiednich funduszy i edukacji mieszkańców uchwała może pozostać pustą deklaracją.
Więcej
-
Samorządy szansą dla klimatu w Polsce
2014-02-12Polski rząd hamuje wsparcie dla odnawialnych źródeł energii, bo te obniżają zyski państwowych przedsiębiorstw energetycznych opierających biznes na węglu, ropie i gazie ziemnym. Jednak w samorządach, coraz bardziej widać, że energetyka rozproszona to szansa, by kapitał pozostał w Polsce, zamiast w zamian za import surowców energetycznych eksportować środki finansowe za granicę.
Więcej
-
Antidotum na braki energii? Prof. Żmijewski proponuje ideę spółdzielni energetycznych
2014-02-11W wywiadzie dla wnp.pl prof. Krzysztof Żmijewski postuluje rozwój energetyki prosumenckiej i energetyki realizowanej na poziomie gmin m.in. w modelu spółdzielni energetycznych. Jego zdaniem takie rozwiązania mogą być odpowiedzią na problem spodziewanego niedoboru energii elektrycznej, który już teraz jest zauważalny na obszarach wiejskich.
Więcej
-
Biuletyn DOKLIP nr 12
2014-01-07Przedstawiamy biuletyn nr 12 projektu Dobry Klimat dla Powiatów.
Więcej
-
Czy balony pomogą oczyścić powietrze w Krakowie?
2013-12-22Jakość powietrza w Krakowie pozostawia wiele do życzenia. W stolicy Małopolski studiuje 182 tysiące studentów i jeśli co czwarty z nich jeździ autem na uczelnię, to na drogach mamy 45,5 tysiąca studenckich aut. A jeśli każdy jedzie w aucie sam, to aż 136,5 tysiąca miejsc w autach jest wolnych! A jak wiadomo, spaliny z aut mocno przyczyniają się do zanieczyszczenia krakowskiego powietrza. Czy można coś z tym zrobić?
Więcej
-
Amerykański deweloper buduje farmę wiatrową Porzecze
2013-12-15W pobliżu zlokalizowanej w gminie Darłowo miejscowości Porzecze powstaje farma wiatrowa o mocy 24 MW. Inwestorem jest amerykański Invenergy Wind, który projekt realizuje we współpracy z firmą Enerco.
Więcej
-
Co jest największym wrogiem mieszkańców Mazowsza?
2013-12-04Prowadzone w województwie mazowieckim badania jakości powietrza pokazują, że największe stężenie zanieczyszczeń występuje na terenach zurbanizowanych, a największym wrogiem Warszawy i Mazowsza jest rakotwórczy pył: PM-10, PM-2,5 i benzo(a)piren.
Więcej
-
Podkarpackie dla klimatu
2013-12-03W dniu 29 listopada 2013 roku odbyła się ósma konferencja regionalna projektu „Dobry klimat dla powiatów". Starostwie i pracownicy starostw powiatowych debatowali o klimacie w Horyńcu Zdroju. Tematyka konferencji spotkała się z życzliwym przyjęciem słuchaczy.
Więcej
-
Powiat jarosławski otwarty na ekologię
2013-11-2829 listopada 2013 roku w Horyńcu-Zdroju odbędzie się ósma regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu ''Dobry klimat dla powiatów''. Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Prezentujemy wywiad z panem Jerzym Batyckim — starostą powiatu jarosławskiego.
Więcej
-
Busko-Zdrój dba o dobre powietrze
2013-11-2628 listopada br. w Rytwianach koło Staszowa odbędzie się siódma regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu "Dobry klimat dla powiatów". Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Z tej okazji przedstawiamy wywiad ze starostą buskim, Jerzym Kolarzem.
Więcej
-
Zapraszamy na warsztaty!
2013-11-26Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie zapraszają do udziału w warsztatach szkoleniowo-informacyjnych na temat realizacji inwestycji w biogazownię w dniu 9 grudnia 2013 r. w godz. 9:30 – 13:30 w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Siedlcach, ul. Kazimierzowska 21.
Więcej
-
Portugalski projekt zwycięzcą w europejskim konkursie na najlepsze rozwiązanie w dziedzinie klimatu
2013-11-117 listopada br. Komisja Europejska ogłosiła zwycięzcę konkursu „Świat, jaki lubisz" na najlepsze rozwiązania problemu zmiany klimatu. Portugalski projekt „Zasiane Bioróżnorodne Pastwiska" zwyciężył ze względu na innowacyjne rozwiązania w zakresie ograniczania emisji dwutlenku węgla, erozji gleby i ryzyka dzikich pożarów, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności pastwisk.
Więcej
-
Wydarzenia Klubu Gaja podczas światowej konferencji klimatycznej w Warszawie
2013-11-10Konferencja Klimatyczna w Warszawie to obrady delegatów 194 państw na temat polityki w sprawie ochrony klimatu i szereg imprez społeczno – edukacyjnych związanych z ekologią. Klub Gaja organizuje w tym czasie wydarzenia plenerowe angażujące młodzież i dorosłych, po to by konferencja nie była tylko tematem dla polityków.
Więcej
-
WWF zaprasza na Wielkie Pożegnanie Węgla
2013-11-09Z okazji rozpoczynającego się Szczytu Klimatycznego w Warszawie, 12 listopada br. odbędzie się wielkie pożegnanie węgla. Przyjdź i zobacz, jak Polacy stają się odnawialni. Dołącz do organizacji WWF i znanych Polaków.
Więcej
-
Biogazownia pomogłaby, ale jej nie chcą
2013-11-08Mieszkańcy popegeerowskich bloków w Szepietowie koło Białegostoku płacą ogromne rachunki za ogrzewanie. Płaciliby dwa razy mniej, gdyby w ich sąsiedztwie powstała biogazownia rolnicza, ogrzewająca te bloki. Biogazownię chce wybudować tam firma Polska Grupa Biogazowa, ale większość mieszkańców Szepietowa jest temu przeciwna.
Więcej
-
Czy na Opolszczyźnie powstanie biogazownia-gigant?
2013-11-07Wrocławska firma Bioenergy Polska chce wybudować w Goświnowicach koło Nysy biogazownię o mocy 12 MW. To byłaby biogazownia-gigant, bo dotychczas wybudowane największe tego typu instalacje w Polsce mają po 2 MW. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy.
Więcej
-
Już wkrótce polska premiera filmu „Thin ice”
2013-11-06Koalicja Klimatyczna wspólnie z Okręgiem Mazowieckim Polskiego Klubu Ekologicznego zaprasza na debatę „Stąpając po cienkim lodzie" połączoną z premierowym pokazem filmu „Thin ice" w Polsce. Pokaz filmu i debata odbędą się 13 listopada br. w godzinach 18-21, w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, od strony ul. Świętokrzyskiej.
Więcej
-
Biogazownie są i będą Polsce potrzebne
2013-10-30– Potencjał jest olbrzymi i bardzo źle, że na razie wykorzystujemy go w tak niewielkim stopniu. Źle tym bardziej, że mamy własne polskie technologie w tej dziedzinie, własnych producentów i przy szybkim rozwoju biogazowni w Polsce, moglibyśmy stworzyć u nas zupełnie nową gałąź przemysłu, dającą tysiące miejsc pracy – uważa Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego.
Więcej
-
Tyski aquapark zaoszczędzi miliony dzięki biogazowni
2013-10-29Parki wodne i baseny to najdroższe w eksploatacji obiekty rekreacyjno-sportowe, głównie za sprawą podgrzewania wody. Z tego powodu często trzeba do nich dokładać. W Tychach znaleźli na to sposób. Wodę i pomieszczenia w tamtejszym aquaparku będzie ogrzewać ciepło z biogazowni, działającej przy lokalnej oczyszczalni ścieków. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 4 mln zł rocznie.
Więcej
-
Biogazownia, która ogrzewa szklarnie
2013-10-28W miejscowości Koczergi koło Parczewa (woj. lubelskie) działa biogazownia rolnicza, która – jako pierwsza w Polsce – dostarcza ciepło do szklarni, głównie z pomidorami, zajmujących aż 4 hektary. To wydaje się być jedną z najlepszych metod wykorzystywania energii cieplnej wytwarzanej z biogazu.
Więcej
-
82 megawaty z wiatru
2013-10-25Farma wiatrowa Marszewo (woj. zachodniopomorskie) o mocy 82 MW dołączyła do jednostek wytwórczych OZE Grupy TAURON. Otwarcie farmy, trzeciej co do wielkości w Polsce, miało miejsce 18 października br.
Więcej
-
Wepnij Zieloną Sznurówkę i rób zdrowy klimat dla ludzkości!
2013-10-2424 października to Międzynarodowy Dzień Akcji dla Klimatu. Załóż w tym dniu zielone sznurówki, które są symbolem działania w celu ochrony klimatu. Zamanifestuj w ten sposób swoją aktywność ekologiczną i troskę o środowisko naturalne.
Więcej
-
Starachowicka biogazownia zaopatrzy w energię fabrykę ciężarówek
2013-10-23Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie, która chce zbudować w Starachowicach wielką bioelektrownię i biogazownię, ma już odbiorców na wytwarzaną przez nie energię. Jednym z nich będzie starachowicka fabryka ciężarówek, należąca do koncernu MAN. Warto dodać, że biogazownia i bioelektrownia w Starachowicach ma powstać w oparciu o polską, innowacyjną, bezodpadową technologię o nazwie Elektra.
Więcej
-
Kraków bez zakazu palenia węglem
2013-10-18W Krakowie jednak będzie można palić węglem. Zarząd województwa małopolskiego przyjął 15 października br. projekt uchwały dotyczący poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wbrew oczekiwaniom i wcześniejszym zapowiedziom, nie znalazł się w nim zakaz palenia węglem i drewnem.
Więcej
-
Wieczór, który zmienił moje życie
2013-10-17Wiosną tego roku grupa studentów z Maryland pod opieką prof. Leszka Sibilskiego przygotowała krótki film, w którym zawarła ważne przesłanie dla świata – zmiany klimatyczne zachodzą tu i teraz, dotykają każdego. Przetrwanie planety zależy tylko od nas i aby ją ocalić, musimy działać razem. Dwoje uczniów, Patricia Downie i Henry Ertl, dzielą się refleksją, jak to małe przedsięwzięcie zainspirowało ludzi na całym globie i wpłynęło na ich własne życie.
Więcej
-
Nagrody ECO-MIASTO 2013 rozdane. Wśród liderów Warszawa, Zamość i Ełk
2013-10-13Warszawa, Zamość, Kościerzyna, Ełk i Płońsk to zdaniem jury konkursu ECO-MIASTO miasta, które najefektywniej wprowadzają w życie założenia zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Zasadź drzewo i buduj przyszłość
2013-10-10Co roku na świecie wycinanych jest 12-15 mln hektarów lasów. Co minuta znika las naturalny, którego wielkość można porównać do 36 boisk do piłki nożnej, a co 3 lata wycinane są lasy tropikalne o powierzchni Polski.
Więcej
-
„ZIELONA SZNURÓWKA” na Biegnij Warszawo
2013-10-096 października br. Reni Jusis, ambasadorka akcji „ZIELONA SZNURÓWKA", wraz z grupą wolontariuszy wzięli udział w imprezie sportowej „Biegnij Warszawo". Wspólnie maszerowali kibicując wszystkim biegaczom i rozdając uczestnikom zielone sznurówki, symbol działania w celu ochrony klimatu i środowiska naturalnego.
Więcej
-
W Kijowie powstanie Polsko-Ukraińskie Centrum Doskonalenia OZE i Efektywności Energetycznej
2013-10-06Na Politechnice Kijowskiej powstaje Polsko-Ukraińskiego Centrum Doskonalenia OZE i Efektywności Energetycznej. Projekt prowadzony jest w ramach współpracy Ambasady RP w Kijowie oraz Narodowego Uniwersytetu Technicznego.
Więcej
-
„Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy”
2013-10-05Nowy rok szkolny to nowe eko-wyzwania! Dlatego już we wrześniu ruszyła kolejna edycja konkursu ogólnopolskiego pod hasłem „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy", organizowana przez Stena Recycling. Zachęcamy do udziału wszystkie szkoły i przedszkola z miast i okolic Gdyni, Łodzi, Rzeszowa, Siemianowic Śląskich, Szczecina, Swarzędza, Warszawy i Wrocławia. Na zwycięzców w kilku kategoriach czekają cenne nagrody, które zostaną rozdane na koniec roku szkolnego. Zgłoszenia do pobrania są dostępne na stronie internetowej.
Więcej
-
Poczuj klimat, poczuj zieleń!
2013-10-04Już w niedzielę 6 października br. podczas wydarzenia „Biegnij Warszawo" możesz połączyć pasję do biegania z dbałością o klimat i środowisko. Razem z Reni Jusis – ambasadorem akcji ekologicznej „ZIELONA SZNURÓWKA" zamanifestuj swoją troskę o naturę i promuj postawy pro-ekologiczne.
Więcej
-
Zakaz palenia węglem. Tak Kraków walczy ze smogiem
2013-09-22Od przyszłego roku w stolicy małopolski zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem. Ma to pomóc poprawić fatalną jakość powietrza w Krakowie – donosi „Gazeta Wyborcza".
Więcej
-
Marcin Bosak otworzył nowy hotel w Warszawie
2013-09-14W Warszawie 9 września br. powstał nowy hotel. Tym razem dla owadów. Zasiedlając w ten sposób parki i skwery polskich miast dzikimi owadami zapylającymi, Greenpeace chce stworzyć im warunki do tego, by mogły zapylać miejskie kwiaty oraz drzewa i upiększać przestrzeń, w której żyją miliony Polaków.
Więcej
-
„Odkrywamy czystą Polskę” - wysprzątajmy świat z elektrośmieci!
2013-09-14Stena Recycling i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do zbiórki elektroodpadów w ramach 20. jubileuszowej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2013", która odbędzie się w sobotę, 21 września br. w specjalnych punktach zlokalizowanych w sześciu miastach w Polsce. W zamian za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostaną rozdane sadzonki roślin oraz ekogadżety, a na dzieci czekają specjalne gry i zabawy. Zebrane urządzenia zostaną poddane recyklingowi, a część dochodu z pozyskanego surowca trafi do programu „Zielona Stopa Filantropa" Fundacji Nasza Ziemia. Partnerem zbiórek jest Inter IKEA Centre Group Poland.
Więcej
-
ZOSTAŃ klimaTYcznym WOLONTARIUSZEM! w projekcie edukacyjno – informacyjnym
2013-09-10Zostań klimaTYcznym Wolontariuszem! w projekcie edukacyjno–informacyjnym „Zielony Klimat". KlimaTYczny Wolontariat! jest częścią kampanii „Zielony Klimat", realizowanej przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Projekt zakłada kompleksową edukację ekologiczną mieszkańców stolicy oraz osób przebywających w mieście w związku z organizacją w dniach 11-22 listopada 2013 roku w Warszawie globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej – COP 19.
Więcej
-
Niemcy będą szkolić uczniów częstochowskich "zawodówek" z zakresu OZE
2013-09-08W ramach projektu "Edukacja bez granic" realizowanego przez Częstochowę przy udziale funduszy unijnych polscy uczniowie szkół zawodowych będą uczyć się wykorzystania technologii z zakersu OZE od niemieckich specjalistów.
Więcej
-
Na biogazownię w Turowcu zgadzają się wszyscy
2013-09-01W miejscowości Turowiec (gmina Wojsławice) na Lubelszczyźnie biogazownię rolniczą chce zbudować poznańska firma BioEn Ventures. Zgadza się na nią nie tylko tamtejszy samorząd gminny, ale i większość mieszkańców: rolnicy, mający dostarczać do planowanej biogazowni trawę, która posłuży jako surowiec do produkcji biogazu.
Więcej
-
Biogazownia zmniejszyłaby uciążliwość gorzelni, ale jej nie chcą
2013-08-30Mieszkańcy Kamienia (koło Opola Lubelskiego) i Żmudzi (powiat chełmski) na Lubelszczyźnie skarżą się na uciążliwy smród, którego źródłem są usytuowane w tych miejscowościach gorzelnie. Problem choćby częściowo rozwiązałoby wybudowanie przy nich biogazowni, ale tego mieszkańcy nie chcą.
Więcej
-
Shell + Gazprom = Arktyczna katastrofa
2013-08-26Jeszcze nie jest za późno, by powstrzymać wielkie koncerny paliwowe przed wydobyciem ropy w Arktyce i narażeniem tego unikalnego, wrażliwego regionu na ekologiczną hekatombę. Wyścig po zasoby Arktyki dopiero się rozpoczął i powinniśmy zrobić wszystko, by szybko się zakończył. O tym właśnie mówi Greenpeace w ramach warszawskiego happeningu.
Więcej
-
Siła manipulacji odwiodła mieszkańców od głosowania
2013-08-2018 sierpnia br. odbyło się referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Brody, woj. lubuskie, zainicjowane przez grupę przeciwników kopalni. Głównym argumentem za odwołaniem Rady było wygrane przez kopalnianą opozycję referendum w 2009 roku, w którym 65% biorących udział w głosowaniu mieszkańców gminy wyraziło swój sprzeciw wobec budowy kopalni odkrywkowej.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności