więcej


Inicjatywy lokalne

„Odkrywamy czystą Polskę” - wysprzątajmy świat z elektrośmieci! (16167)

2013-09-14

Drukuj

Stena Recycling i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do zbiórki elektroodpadów w ramach 20. jubileuszowej akcji „Sprzątanie Świata  Polska 2013", która odbędzie się w sobotę, 21 września br. w specjalnych punktach zlokalizowanych w sześciu miastach w Polsce. W zamian za zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostaną rozdane sadzonki roślin oraz ekogadżety, a na dzieci czekają specjalne gry i zabawy. Zebrane urządzenia zostaną poddane recyklingowi, a część dochodu z pozyskanego surowca trafi do programu „Zielona Stopa Filantropa" Fundacji Nasza Ziemia. Partnerem zbiórek jest Inter IKEA Centre Group Poland.

Zebrać 20 tys. telefonów na 20-lecie „Sprzątania Świata" – Stena Recycling zachęca do wspólnej realizacji celu, który postawiła sobie Fundacja Nasza Ziemia na jubileuszową edycję ogólnopolskiej akcji. 21 września br., w punktach zbiórki zlokalizowanych na terenie wybranych parków handlowych w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi oraz w Warszawie, można oddać aparaty telefoniczne oraz wszelkiego rodzaju elektroodpady. W zamian za duże i małe AGD, RTV, komputery, przyrządy pomiarowe, narzędzia, sprzęt sportowy, a także świetlówki będą rozdawane sadzonki roślin wg przelicznika.

Dzieci mogą wziąć udział w zabawie Memorecykling, czyli konkursie wiedzy ekologicznej oraz w grze komputerowej Recycle Drop, w której mogą wykazać się sprawnością w sortowaniu odpadów na czas. Punkty będą otwarte w godz. 10.00 – 16.00!

Odpady zebrane podczas zbiórki zostaną przetworzone, a dochód ze sprzedaży odzyskanego surowca zostanie przekazany na wsparcie programu „Zielona Stopa Filantropa", koordynowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach dziecięcych oraz domach opieki dla osób starszych, m.in. poprzez wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesne urządzania wysokiej klasy energooszczędności.

„Coraz częściej zmieniamy sprzęty na zaawansowane technologicznie, zaś zużyte urządzenia RTV i AGD stają się dla nas problemem. Ponieważ absolutnie nie wolno ich wyrzucać wraz z innymi odpadami, zalegają one w piwnicach i na strychach, zajmując cenną przestrzeń. Zaledwie 1/3 z 6 kg zużytego sprzętu, który rocznie produkuje statystyczny Polak, trafia do zakładów przetwarzania starych urządzeń. Zbiórka zorganizowana w ramach akcji „Sprzątanie Świata", to okazja do przeprowadzenia porządków w ekologicznym stylu. Elektroodpady to cenny zasób surowców, które mogą być ponownie wykorzystane przy wytwarzaniu nowych produktów. Recykling nie tylko zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, ale też obniża koszty produkcji i stopień emisji CO2 do atmosfery." - wyjaśnia Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling.

„Akcja Sprzątanie Świata - Polska uświadamia zagrożenie, jakie dla ludzi i środowiska może stanowić źle składowany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dlatego cieszymy się, że klienci naszych parków i centrów handlowych będą mieli okazję zadbać o swoje otoczenie"- mówi Izabela Sawicka, PR Manager Inter IKEA Centre Group Poland, i dodaje: „Ekozbiórka to szansa na pozbycie się kłopotliwych odpadów, a także doskonała lekcja ekologii, nie tylko dla najmłodszych."

Urządzenia elektryczne i elektroniczne są zbudowane z materiałów, które można ponownie wykorzystać, pod warunkiem poddania ich właściwemu procesowi odzysku. Przykładowo, recykling jednego komputera wraz z monitorem dostarcza: ok. 6-7 kg szkła, 6 kg tworzywa sztucznego, 5-6 kg stali, 3-4 kg aluminium, 2 kg miedzi i niemal 1,7 kg ołowiu. Odzyskane ze zużytych telefonów komórkowych i komputerów: złoto, platyna, srebro czy miedź można wykorzystać do wytwarzania czajników, nowych obwodów montowanych w urządzeniach IT albo instrumentów muzycznych. Potrzeba recyklingu jest oczywista w obliczu zmian, które dokonały się w ostatnim czasie na rynku. Ciągły rozwój techniki zwiększa produkcję nowego sprzętu, skracając równocześnie cykl życia produktu. Przykładowo, na świecie co roku sprzedaje się kilkaset milionów nowych komputerów, jednocześnie przestają one być funkcjonalne już po 2-3 latach pracy.

Partnerem Stena Recycling w organizacji zbiórki elektroodpadów jest Inter IKEA Centre Group Poland, która udostępnia przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktów zbiórek.

Adresy Punktów Zbiórki Stena Recycling podczas 20. Akcji „Sprzątanie Świata – Polska" – czynne 21. września br. w godzinach od 10.00 – 16.00:

  1. Gdańsk: Park Handlowy Matarnia, ul. Złota Karczma 26, 80-298 Gdańsk
  2. Katowice: Park Handlowy Rawa, Al. Rozdzieńskiego 97, 40-203 Katowice
  3. Łódź – tu zbiórka będzie miała miejsce 21 i 22 września 2013: Centrum Handlowe Port Łódź, ul. Pabianicka 245, 93-457 Łódź
  4. Poznań: Park Handlowy Franowo, ul. Szwedzka 6, 61-285 Poznań
  5. Warszawa: Park Handlowy Janki, Pl. Szwedzki 3, Janki, 05-090 Raszyn, Park Handlowy Targówek, ul. Malborska 51-53, 03-286 Warszawa
  6. Wrocław : Park Handlowy Bielany, ul. Czekoladowa 9, Bielany Wrocławskie, 55-040 Kobierzyce

Szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie www.stenarecycling.pl

***

O Akcji Sprzątanie świata – Polska

To Polska edycja międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska: Clean up the World, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Iana Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Do Polski „Sprzątanie Świata" sprowadziła w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia - Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory kampania organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzecim tygodniu września, stając się jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu edukacji ekologicznej w naszym kraju. Celem Akcji jest propagowanie i inicjowanie postaw odpowiedzialnych względem środowiska, zwłaszcza poprzez nie śmiecenie i racjonalną gospodarkę odpadami. W tym roku przypada jej 20-ta, jubileuszowa edycja, przy okazji której zachęcamy do wspólnego „Odkrywania czystej Polski". Więcej na www.naszaziemia.pl

sprzatanie 2013 b2-1


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej