więcej


Inicjatywy lokalne

Wepnij Zieloną Sznurówkę i rób zdrowy klimat dla ludzkości! (16346)

2013-10-24

Drukuj

I care24 października to Międzynarodowy Dzień Akcji dla Klimatu. Załóż w tym dniu zielone sznurówki, które są symbolem działania w celu ochrony klimatu. Zamanifestuj w ten sposób swoją aktywność ekologiczną i troskę o środowisko naturalne.

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o zmianach klimatycznych, globalnym ociepleniu czy gazach cieplarnianych. Według ostatniego raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) prawdopodobieństwo, że ludzka aktywność odpowiada za globalne ocieplenie wynosi 95 proc.

Co dobrego możesz zrobić dla klimatu?

Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia zmian klimatu. Działania te nie wymagają od nas wielkich nakładów czasu czy energii. Wystarczy, że w codziennym życiu będziemy kierowali się troską o środowisko naturalne.

Świeć przykładem

Oszczędzając energię elektryczną chronisz środowisko naturalne! Mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery to mniejsze wykorzystanie źródeł naturalnych, takich jak węgiel czy gaz. Co możemy zatem zrobić dla oszczędzania energii w naszym codziennym życiu? Wymień żarówki na energooszczędne; wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia; kiedy to tylko możliwe korzystaj z naturalnego światła dziennego; wyłączaj komputer, telewizor i radio jeśli ich nie używasz; korzystaj z pralki ekonomicznie, czyli pamiętaj żeby pralka zawsze była całkowicie zapełniona oraz wykorzystuj programy „eko", które pozwalają oszczędzać wodę i energię.

Nie lej wody

Z danych ONZ wynika, że około 700 mln ludzi w 43 krajach jest stale narażonych na deficyt wody. Dostępu do czystej wody pitnej nie ma około 1/6 mieszkańców Ziemi. Z kolei dla większości z nas woda płynąca z kranu w każdym dowolnym czasie jest czymś oczywistym.

Co możemy zatem zrobić dla oszczędzania wody w naszym codziennym życiu? Zakręcaj wodę w kranie, kiedy myjesz zęby; dokręcaj krany, aby woda nie kapała; zainstaluj spłuczkę regulującą ilość spłukiwanej wody; zamiast kąpieli w wannie bierz prysznic; racjonalnie wykorzystuj wodę podczas zmywania, czyli np. nie myj naczyń pod kranem ze stale odkręconą wodą, a jeżeli masz zmywarkę używaj jej dopiero wtedy, gdy będzie pełna.

Nie truj

Transport odpowiada za 1/3 światowej emisji CO2, która powstaje w wyniku działalności człowieka. Samochody odpowiadają za emisję 65 proc. zanieczyszczeń i powodują m.in. kwaśne deszcze oraz smog, a także choroby płuc, tchawicy i oskrzeli, choroby serca oraz nowotwory. Co możemy zatem zrobić aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza? Wybieraj  transport publiczny lub rower; jako formę podróżowania wybierz carpooling, czyli jeśli masz wolne miejsce w aucie, zabierasz pasażerów jadących w tym samym kierunku lub korzystasz z wolnego miejsca w samochodzie kogoś innego; ekonomicznie prowadź auto, czyli np. jedź z równomierną prędkością i nieagresywnie – ostre przyspieszanie zwiększa spalanie.

Wepnij zieloną sznurówkę

Ministerstwo Środowiska we wrześniu br. zainicjowało akcję ekologiczno-informacyjną „ZIELONA SZNURÓWKA", której celem jest promocja postaw pro-ekologicznych oraz wskazywanie na konieczność podejmowania aktywnych i wielokierunkowych działań na rzecz ochrony klimatu i przyrody. Efektem prowadzonych działań będzie pobudzenie refleksji
na temat tego, co każdy z nas może zrobić dla ochrony środowiska.

Organizatorzy zachęcają, aby 24 października zielone sznurówki założył każdy dla kogo kwestie związane z ekologią są ważne. W tym dniu na ulicach Warszawy wolontariusze akcji będą rozdawać przechodniom zielone sznurówki. Jednak jak podkreślają organizatorzy każdy mieszkaniec Polski może założyć dowolną, symboliczną zieloną sznurówkę np. na nadgarstek, przypiąć do kurtki lub tradycyjnie przewlec przez dziurki przy butach. W ten sposób zwróci uwagę innych na problem zmian klimatycznych oraz zamanifestuje swoją troskę o klimat i środowisko.

***

Ambasadorami akcji „ZIELONA SZNURÓWKA" zostali: Reni Jusis, Beata Pawlikowska, Michał Szpak, Anna Cieślak, Mateusz Damięcki oraz zespół The Voices.

Patronat medialny nad akcją objęli: Radio Kampus oraz portale ChronmyKlimat.pl, ekologia.pl, dlaStudenta.pl, studentnews.pl.

Odwiedź ZIELONĄ SZNURÓWKĘ na:

Kampanię „ZELONA SZNURÓWKA" sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: Ministerstwo Środowiska
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej