więcej


Inicjatywy lokalne

Czy balony pomogą oczyścić powietrze w Krakowie? (16588)

2013-12-22

Drukuj

krakow-czyste-powietrze-balony 182x136Jakość powietrza w Krakowie pozostawia wiele do życzenia. W stolicy Małopolski studiuje 182 tysiące studentów i jeśli co czwarty z nich jeździ autem na uczelnię, to na drogach mamy 45,5 tysiąca studenckich aut. A jeśli każdy jedzie w aucie sam, to aż 136,5 tysiąca miejsc w autach jest wolnych! A jak wiadomo, spaliny z aut mocno przyczyniają się do zanieczyszczenia krakowskiego powietrza. Czy można coś z tym zrobić?

Kiedy będziemy mogli oddychać czystym powietrzem w Krakowie? Dopiero wtedy, gdy po mieście poruszać się będziemy głównie pieszo lub za pomocą wspólnych przejazdów. Dlatego też największy portal carpoolingowy w Polsce otodojazd.pl i Polska Zielona Sieć zorganizowali wyjątkową ekologiczną akcję. Na parkingu Uniwersytetu Jagiellońskiego i przy Akademii Górniczo-Hutniczej do lusterek zaparkowanych samochodów doczepiano specjalne balony z hasłem „Nie woź powietrza, oczyść powietrze!".

max otodojazd pl RAMUSPHOTOGRAPHY 2
– Pomysł na akcję wyłonił się z wciąż dopływających do nas raportów o złym stanie powietrza w Krakowie – mówi Karolina Kubara, rzecznik serwisu otodojazd.pl. – Chcąc dorzucić swoją cegiełkę na rzecz ochrony środowiska, zwracamy uwagę młodych ludzi na szkodliwe skutki spalin samochodowych, zachęcając ich do organizowania wspólnych przejazdów. Dzięki takim praktykom przyczyniamy się do zmniejszenia liczby aut na drogach, a tym samym redukujmy emisję dwutlenku węgla – dodaje.

 

źródło: Ekologia.pl, fot. PZS

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej