więcej


Inicjatywy lokalne

Wydarzenia Klubu Gaja podczas światowej konferencji klimatycznej w Warszawie (16396)

2013-11-10

Drukuj

Konferencja Klimatyczna w Warszawie to obrady delegatów 194 państw na temat polityki w sprawie ochrony klimatu i szereg imprez społeczno – edukacyjnych związanych z ekologią. Klub Gaja organizuje w tym czasie wydarzenia plenerowe angażujące młodzież i dorosłych, po to by konferencja nie była tylko tematem dla polityków.

W programie m.in. rozwieszanie liści z recyclingu z kodem QR, rozdawanie kopert z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat oraz długodystansowy happening z udziałem znanej artystki – Cecylii Malik. Będzie zaplatanie kilometrowych warkoczy dla polskich rzek, gdyż zmiany klimatyczne to również kryzysy związane z wodą i z jej środowiskiem.

Wydarzenia Klubu Gaja w Pałacu Kultury i Nauki (w strefie „Bioróżnorodności") na wystawie „Zielony Klimat" w Sali Ratuszowej:

12–22.11 ­– w godz.10.00–18.00

  • stoisko Klubu Gaja ­­(broszury, plakaty, ulotki nt. programów edukacji ekologicznej).
  • wystawy „Święto Drzewa" i „Zaadoptuj rzekę" – wielkoformatowe, znakomite fotografie przyrody (m.in. Artura Tabora), opisy i zdjęcia dokumentujące działania Polaków dla ochrony drzew i rzek dla ochrony klimatu.
  • Warkocze dla rzek – krakowska artystka Cecylia Malik plecie warkocze dla rzek. Wszyscy mogą wziąć udział w happeningu. Klub Gaja prosi o przynoszenie starych, niepotrzebnych materiałów, tkanin, w kolorach zielonych i niebieskich.

18.11 – godz. 13.00 – wręczenie nagród w konkursie Rzeka Roku 2013

Wydarzenia Klubu Gaja w przestrzeni miejskiej:

8.11 – godz. 9.00 – sadzenie drzew w Lesie Wydma Żerańska, z udziałem ambasadorów państw – uczestników Konferencji Klimatycznej oraz młodzieży z warszawskich szkół
11.11 – 22.11 – wydarzenie Zasadź Dobry Klimat
12.11 ­– sadzenie lasu w nadleśnictwie Celestynów
13.11– happening „Każdy liść pochłania CO2"
19.11 – gra miejska "W dobrym klimacie"
20.11 – happening „Każdy liść pochłania CO2"

Wydarzenie Zasadź dobry klimat ­– rozdawanie uczestnikom konferencji, warszawiakom i turystom kopert z certyfikowanymi (przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie) nasionami sosny taborskiej. Koperta to jednocześnie instrukcja, co zrobić z nasionkiem, by wyrosła sosna. W czasie Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze (2009) Klub Gaja rozdał 10 000 kopert z nasionami dębu z Puszczy Białowieskiej.

Happening „Każdy liść pochłania CO2" – na drzewach pojawią się liście z recyclingu, z kodem QR. Za pomocą komórki będzie można połączyć się z www.chronklimat.pl. To szereg porad zachęcających do ekologicznego stylu życia i do rzeczywistych, a nie pozornych działań na rzecz środowiska.

Gra miejska "W dobrym klimacie" – między Stadionem Narodowym (miejsce obrad Konferencji Klimatycznej), a Pałacem Kultury i Nauki (miejsce wystawy „Zielony Klimat" towarzyszącej konferencji) grupy graczy muszą wykazać się zręcznością i spostrzegawczością, by odnaleźć i odpowiedzieć na pytania. Gra to także sposób na uporządkowanie i uzupełnienie wiadomości związanych ze zmianami klimatu, szczególnie wśród młodzieży, która może stać się Pokoleniem EkoXXI.

***

Wydarzenia Klubu Gaja podczas Konferencji Klimatycznej w Warszawie organizowane są w ramach programu Święto Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw.

To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe.

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

 

źródło: Klub Gaja

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej