więcej


Inicjatywy lokalne

W Katowicach powstanie osiedle dla motyli (21382)

2020-06-26

Drukuj
galeria

Edukatorzy Klubu Gaja stworzą przy Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach kwietną rabatę z domkami dla motyli. To efekt konkursu zorganizowanego wiosną z okazji Dnia Ziemi.

W ramach nauki zdalnej uczniowie przysyłali na konkurs prace plastyczne przedstawiające wymarzony ogród szkolny. Wśród wielu pomysłów znalazły się m.in.: oczka wodne, zbiornik na deszczówkę, zakątki dla motyli i innych dzikich zapylaczy. Klub Gaja spełnia teraz te marzenia.

"Pokazywanie roślin na rysunku, filmie nie zawsze wystarczy. O wiele większe walory edukacyjne, a jednocześnie wychowawcze, mają zajęcia w terenie. Wszyscy będziemy dbać o naszą małą enklawę przyrody. Będzie to dla nas skuteczna i ciekawa edukacja przyrodnicza, ekologiczna. W szkolnym ogrodzie możemy prowadzić systematyczne, codzienne obserwacje przez cały rok" - zapowiada dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Magdalena Dołęgowska.

W ostatni dzień roku szkolnego - w piątek - od rana edukatorzy Klubu Gaja montować będą specjalne schronienia dla motyli i innych owadów zapylających oraz sadzić miododajne krzewy i byliny. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego akcja odbędzie się bez udziału uczniów.

Jak informuje Klub Gaja, w ostatnich 50 latach na świecie wyginęło 80 proc. motyli. Populacja motyli i innych owadów zapylających drastycznie maleje głównie z powodu utraty siedlisk, a także stosowania pestycydów, chorób i zmian klimatu. Gaja od kilku lat zakłada przyjazne miejsca dla m.in. pszczół i motyli, tworząc dla nich zastępcze siedliska. Powstały m.in. w ogrodach Przedszkoli nr 1 i 15 w Bielsku-Białej, Gminnym Ośrodku Kultury "Promyk" w Bystrej czy w Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Partnerem akcji jest C&A Foundation, Fundusz Partnerstwa i Clean Advantage.

"Niezwykłe jest to, że motyle zaczynają się czuć lepiej w dużych miastach. To dzięki różnorodności kwiatów, parków czy ogrodów przy domach mogą znaleźć dla siebie miejsca do życia i rozrodu. Róbmy wszystko, co może im dopomóc w przetrwaniu dla naszego wspólnego dobra. Zakładajmy kwietne łąki i rabaty. Nie kośmy tak często trawników i zostawiajmy dzikie zakątki z pokrzywą. Opiekujmy się tymi miejscami, które jeszcze mogą służyć motylom i zapylaczom" - apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Kolejnym krokiem w spełnieniu marzeń uczniów SP 40 będzie montaż systemu na deszczówkę i założenie rabaty edukacyjnej z roślinami podmokłych łąk, odpowiednich do ogrodów deszczowych. Akcja zorganizowana będzie w lipcu we współpracy z miastem Katowice.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę przyrody i praw zwierząt.

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej