więcej


Inicjatywy lokalne

Pokaż swoje miasto – konkurs Ministerstwa Klimatu (21434)

2020-08-14

Drukuj
galeria

To właśnie w miastach koncentrują się dziś najpilniejsze wyzwania urbanistyczne i ekologiczne. Z myślą o samorządach, które radzą sobie z nimi w wyjątkowo efektywny (i efektowny) sposób, Ministerstwo Klimatu ogłosiło konkurs "Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt".

Motywować i promować

Coraz więcej miast w Polsce skutecznie łączy rozwój infrastrukturalny i technologiczny z dbałością o środowisko naturalne. Aby docenić wysiłki samorządowców, Ministerstwo Klimatu przygotowało konkurs pn. "Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt".

- Organizujemy go z myślą o polskich miastach, w których z sukcesami realizowane są projekty mające na celu promocję nowoczesnych i efektywnych rozwiązań, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększeniu odporności miast na skutki zmian klimatu – wyjaśnia minister klimatu Michał Kurtyka.

Resort chce promować dobre praktyki z zakresu czterech obszarów: rozwoju błękitnej i zielonej infrastruktury, zrównoważonego transportu, gospodarki w obiegu zamkniętym oraz zrównoważonego budownictwa.

Nagrody dla małych i dużych

Ministerialny konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach: dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców oraz dla miast do 100 tys. mieszkańców. W każdej zaplanowano po pięć nagród. Wśród nich znalazły się statuetki Ministra Klimatu i uzyskanie tytułu „Miasta z klimatem”. Dodatkowo laureaci zostaną upamiętnieni w specjalnym wydawnictwie elektronicznym („Podręcznik Dobrych Praktyk”), skierowanym do wszystkich samorządów w Polsce. W ten sposób Ministerstwo chce inspirować do dalszych działań z zakresu rozwoju sprzyjającego ochronie środowiska. Jak podkreślają przedstawiciele resortu, już sam udział w konkursie niesie za sobą wymierne korzyści w postaci szeroko zakrojonej promocji miasta.

Jak? Gdzie? Kiedy?

Termin przyjmowania zgłoszeń online upływa 20 września 2020 r. Więcej szczegółów, wraz z regulaminem i formularzem konkursowym, znajduje się na stronie internetowej: www.konkursmiastozklimatem.pl. Organizatorzy zapraszają również do kontaktu telefonicznego (infolinia: 426855222) i mailowego (miastozklimatem@aplanmedia.pl).


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej