więcej


Inicjatywy lokalne

Gdynia zbiera wodę (21397)

2020-07-07

Drukuj
galeria

Jak w mikroskali zrobić coś dobrego dla środowiska? Można zacząć od… szanowania wody, czyli zbierania deszczówki we własnym ogrodzie. Gdynia już od lat inwestuje w retencję wód opadowych, a mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie własnego ogrodu deszczowego. Wkrótce możliwości wsparcia z miejskiego budżetu będzie więcej, a dodatkowo rusza nabór wniosków do ogólnopolskiego programu „Moja Woda”.

To dobry czas na zastanowienie się, co dobrego możemy zrobić dla naszego lokalnego ekosystemu. Świat, który znamy dynamicznie się zmienia. Pojawiają się nowe wyzwania, z którymi trzeba się mierzyć. Coraz głośniejszy staje się temat retencji wody, zagrożeń i korzyści związanych z opadami deszczu, szczególnie w mocno zurbanizowanych regionach. Pojawiają się też nowe sposoby na zagospodarowywanie wody w miastach.

Mieszkańcy już dziś mają kilka możliwości na to, aby przyczynić się do wzmocnienia gospodarki wodami opadowymi. Także w lokalnej, gdyńskiej perspektywie. Obok dużych inwestycji finansowanych z miejskiego budżetu już funkcjonuje m.in. system dotacji na ogrody deszczowe.

- Retencja w mieście i zagospodarowanie deszczówki to jedno z największych współczesnych wyzwań. Ten problem zauważyliśmy w Gdyni już lata temu i dziś możemy pochwalić się szeregiem skutecznych działań w tym temacie. Trwa wielomilionowa inwestycja w odtworzenie Potoku Wiczlińskiego i budowa kilku połączonych z nim zbiorników retencyjnych, a wcześniej pokazaliśmy gdynianom, czym są ogrody deszczowe i ile dają korzyści w miejskiej przestrzeni, jednocześnie zachęcając do zakładania ich we własnych ogrodach. To zresztą innowacja, którą doceniono w skali kraju. Nie sposób nie wspomnieć też o systemach kanalizacji deszczowej, które regularnie rozbudowujemy przy okazji kompleksowych inwestycji w różnych dzielnicach. Jako nowoczesne miasto musimy funkcjonować w zgodzie z naturą i dbać o prawidłowy obieg wody, a nie mniejszą wagę ma świadomość ekologiczna mieszkańców – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Do już wcześniej wdrożonych miejskich rozwiązań od 1 lipca dołączyła kolejna możliwość - „Moja Woda”. To ogólnopolski program prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy, którzy są właścicielami domu jednorodzinnego mogą otrzymać dofinansowanie do 5000 złotych i do 80% kosztów na stworzenie we własnym ogrodzie instalacji, która będzie gromadziła wodę deszczową. Opcji jest kilka, to m.in. przewody odprowadzające wodę, zbiorniki nadziemne i podziemne czy elementy służące do nawadniania i wykorzystania zebranej wody.

Jak skorzystać z dotacji? Zainteresowani zbieraniem deszczówki w przydomowym ogródku muszą złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku stosowny wniosek w terminie od 1 lipca 2020 roku do 31 maja 2024 roku lub do czasu rozdysponowania dostępnej puli środków.

Wnioski należy składać indywidualnie poprzez platformę elektroniczną Portalu Beneficjenta oraz jednocześnie drogą pocztową lub poprzez platformę ePUAP do Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Źródło: urzą Miasta Gdynia


Wodne informacje w ramach projektu CWC City Water Circles


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej