więcej


Inicjatywy lokalne

W 2023 r. początek prac przy rewitalizacji przy Katowickiej Dolinie Pięciu Stawów (21635)

2020-12-22

Drukuj
galeria

Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów w Katowicach rozpocznie się w 2023 r. – poinformował w poniedziałek urząd miasta. Jego władze ogłosiły właśnie przetarg na dokumentację budowlano-wykonawczą.

Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdujących się na terenie katowickich dzielnic Szopienic i Burowca tworzą urokliwy, zajmujący 157 hektarów kompleks przyrodniczo-krajobrazowy "Szopienice-Borki". Stawy powstały w XX wieku w miejscach, z których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa. Łączna powierzchnia zbiorników wynosi 91 hektarów. Ich rewitalizacja to największy od lat realizowany w Katowicach projekt w zakresie zieleni w mieście, którego koszt szacuje się na 50 mln zł.

"Dolina 5 Stawów jest mocno zaniedbana, a przecież ma olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w nowej umowie z mieszkańcami zobowiązałem się, że wykonamy kompleksową rewitalizację tego miejsca" - powiedział w poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Katowice dysponują już koncepcją architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania terenu; kolejnym etapem inwestycji jest projektowanie. Po zakończeniu procedury przetargowej zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który będzie miał 14 miesięcy na wykonanie projektu inwestycji. Po opracowaniu dokumentacji budowlano-wykonawczej projektu wykonawczego będzie możliwy wybór wykonawcy prac w terenie, które zgodnie z harmonogramem powinny się rozpocząć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku. Ze względu na skalę inwestycji prace będą realizowane w etapach, tak by mieszkańcy możliwie szybko mogli zacząć korzystać z kolejnych zrewitalizowanych przestrzeni.

Zgodnie z koncepcją architektoniczno-urbanistyczną, przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej powstaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej czy krąg grillowy. Z kolei w strefie wypoczynku zostanie zainstalowany monitoring i nowe oświetlenie. Zamontowane zostaną ławki, kosze na śmieci, a sam staw zostanie wyczyszczony z szuwarów.

Największe zmiany obejmą staw Morawa i jego nadbrzeże. Morawa zostanie połączona z Borkami kanałem, który znacząco zwiększy możliwości w zakresie rekreacyjnego korzystania z kajaków i łódek. Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu, równolegle do torów tramwajowych, powstanie drewniana promenada spacerowa, która połączy północną część stawu z południową. Na południowym brzegu - tj. przy stanicy harcerskiej, powstanie kolejna plaża z pełnym zapleczem dla jej gości oraz miejsce na punkt gastronomiczny. Na północno-zachodnim brzegu Morawy powstanie krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.

Z kolei trzy stawy Hubertus będą miały bardziej "dziki" charakter. Zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie oraz dla osób niepełnosprawnych, a na północnym brzegu Hubertusa III zostanie utworzona ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

Zrewitalizowana dolina ma być też miejscem przyjaznym dla rowerzystów. Nowe drogi rowerowe zostaną połączone z tymi już istniejącymi - wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca - z drogą rowerową okalającą Stawiki - co pozwoli włączyć się w Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza. Dodatkowo na całym obszarze powstaną również parkingi, m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami.

"Dużą zmianą oczekiwaną, szczególnie przez amatorów sportów wodnych, będzie kompleksowa przebudowa stanicy żeglarskiej na południowym brzegu Morawy. Tę inwestycję chcemy zrealizować szybciej niż rewitalizację całego obszaru stawów. Dzięki temu kajakarze będą mieli do dyspozycji nowoczesny obiekt przed zakończeniem rewitalizacji całej Doliny Pięciu Stawów" - podkreśla odpowiedzialny za realizację inwestycji wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Przebieg dróg rowerowych i deptaków został zaprojektowany w taki sposób, aby ominąć systemy korzeniowe drzew. Planowane są także nasadzenia drzew i krzewów na całym terenie objętym koncepcją. Pojawią się m.in. rośliny miododajne, które zapewnią pożywienie dla licznie występujących w tym rejonie pszczół i motyli.

Źródło: PAPUdostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej