- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
EBI wspiera odnawialną energię i efektywność energetyczną w Polsce
2014-07-27Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości do 295 mln zł (około 71 mln euro) spółce Tauron Polska Energia na realizację inwestycji w obszarach energetyki odnawialnej oraz dystrybucji. Projekt zostanie zrealizowany na terenie południowej Polski i zakończy się do końca 2016 roku.
Więcej
-
W Elblągu powstał blok na biomasę o mocy 20 MWe
2014-07-27Mostostal Warszawa przekazał do eksploatacji blok energetyczny opalany biomasą o mocy 20 MWe inwestorowi ENERGA Kogeneracja w Elblągu. Blok energetyczny produkuje zieloną energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga.
Więcej
-
Powiedz „NIE” nowym odkrywkowym kopalniom węgla brunatnego [WIDEO]
2014-07-2623 sierpnia 2014 roku ośmiokilometrowy łańcuch ludzi połączy szkołę podstawową w Grabicach w Polsce z kościołem w Kerkwitz w Niemczech. To protest ludzi przeciwko planowanej kopalni odkrywkowej, której zbudowanie oznaczać będzie potencjalną katastrofę społeczną i ekologiczną. Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu.
Więcej
-
Efektywność energetyczna, zatrudnienie oraz MŚP w centrum unijnej polityki spójności
2014-07-26Efektywność energetyczna, zatrudnienie oraz MŚP są w centrum unijnej polityki spójności na lata 2014–2020 – wynika z nowego sprawozdania Komisji.
Więcej
-
Pieniądze z ochrony klimatu na ocieplenie budynków
2014-07-25389 obiektów użyteczności publicznej, w tym szkół, przedszkoli, szpitali, szkół wyższych, czy budynków administracji publicznej zostało zmodernizowanych w ramach środków uzyskanych przez Polskę z redukcji emisji CO2.
Więcej
-
Worldwatch Institute: zatrudnienie w branży PV wzrosło o 1 mln
2014-07-25Waszyngtoński think-thank Worldwatch Institute poinformował, że zatrudnienie w globalnej branży fotowoltaicznej na koniec ubiegłego roku było wyższe o prawie o 1 mln niż rok wcześniej.
Więcej
-
Polska wśród największych trucicieli Europy
2014-07-24Elektrownia w Bełchatowie to największy europejski truciciel. Pod względem ilości zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe Polska plasuje się na trzecim miejscu, tuż za Niemcami i Wielką Brytanią.
Więcej
-
USA i Chiny tną emisje – co na to „węglowy bastion” Polska?
2014-07-24Nasz rząd narzeka, że Unia Europejska szkodzi swojej gospodarce, samotnie starając się ograniczać emisje gazów cieplarnianych. Wie lepiej, widząc w węglu przyszłość naszej energetyki i podkreślając, że dwaj najwięksi emitenci dwutlenku węgla – Chiny i Stany Zjednoczone, nic z tym nie robią i robić nie zamierzają.
Więcej
-
Konsultacje społeczne nowej ustawy o efektywności energetycznej
2014-07-23Pod koniec czerwca 2014 roku Ministerstwo Gospodarki oddało do konsultacji społecznych projekt ustawy o efektywności energetycznej, za pomocą której ma być wdrożona w Polsce dyrektywa 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej.
Więcej
-
Chińscy urzędnicy przesiądą się do aut elektrycznych
2014-07-23Chińskie władze wdrażają kolejne środki promujące wykorzystanie elektrycznej motoryzacji, a także mające na celu ograniczenie smogu będącego jednym z największych problemów chińskich metropolii.
Więcej
-
Adaptacja poddasza – więcej przestrzeni i ciepła w domu
2014-07-23Przystosowanie strychu do potrzeb mieszkalnych pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową oraz zmniejszyć straty energii powodowane przez źle ocieplony dach. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed rozpoczęciem prac oraz jakie rozwiązania i materiały wybrać, by osiągnąć zamierzony efekt podpowiadają eksperci kampanii „Energooszczędność w moim domu”.
Więcej
-
Czy jest szansa na poprawę efektywności energetycznej w Polsce?
2014-07-22Zdaniem Koalicji Klimatycznej projekt ustawy o efektywności energetycznej przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki to krok w dobrym kierunku, ale pod warunkiem, że zostaną w nim wprowadzone istotne zmiany.
Więcej
-
Zarządzanie energią w gminach podstawą dobrej gospodarki niskoemisyjnej
2014-07-22Rozmowa z wiceprezesem Zarządu Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii dr. inż. Andrzejem Szajnerem o obecnych działaniach agencji, działaniach termomodernizacyjnych na terenie województwa pomorskiego i projekcie „Koalicji na rzecz utworzenia Krajowego Systemu Zrównoważonego Gospodarowania Energią”.
Więcej
-
Pierwsze efekty handlu emisjami w UE
2014-07-22Sprzedaż zezwoleń na emisje dwutlenku węgla pozwoli po raz pierwszy w historii na sfinansowanie szeregu ekologicznych projektów w walce przeciw ociepleniu klimatu. Komisja Europejska zainwestuje łącznie w 19 projektów w ramach programu NER 300.
Więcej
-
Skrót debaty ChronmyKlimat.pl poświęconej energetyce rozproszonej [WIDEO]
2014-07-21Przedstawiamy skrót ponad 1,5-godzinnej debaty portalu ChronmyKlimat.pl „Energetyka rozproszona – w drodze do niskoemisyjnej Polski. Szanse i bariery”, która odbyła się 28 maja 2014 roku.
Więcej
-
Świeża i czysta woda potrzebna jest także biznesowi
2014-07-21Problem z dostępem do świeżej wody jest wskazywany jako jeden z najistotniejszych czynników zaburzających stabilność społeczną i utrudniających prowadzenie biznesu w skali całego globu. To także jeden z wniosków ostatniego Globalnego Raportu Ryzyka przygotowanego przez Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Davos.
Więcej
-
Jeden z największych emitentów CO2 wycofuje podatek węglowy
2014-07-21Australijski parlament zniósł podatek węglowy będący do tej pory głównym narzędziem ograniczania emisji CO2 w Australii. Teraz realizacja celów klimatycznych przez jednego z największych emitentów gazów cieplarnianych staje pod znakiem zapytania.
Więcej
-
Dotacja na farmę fotowoltaiczną w Olsztynie
2014-07-20Firma Grupa Eko Park Sp. z o.o. podpisała umowę o dofinansowanie z WFOŚiGW w Olsztynie na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 600 kW która będzie realizowana w najbliższym czasie obrębie miasta Olsztyn.
Więcej
-
Firma z Kalifornii zapowiada produkcję paneli PV za 0,28 $/W
2014-07-20Kalifornijska firma Siva Power zapowiedziała, że do końca tej dekady ponad dwukrotnie obniży koszt produkcji paneli fotowoltaicznych.
Więcej
-
Petersberg Climate Dialogue
2014-07-19Zakończył się 5. Petersberg Climate Dialogue, który odbywał się w dniach 14-15 lipca w Berlinie. Uczestniczyli w nim ministrowie ds. środowiska i klimatu z około 30 krajów.
Więcej
-
Dane meteo na wirtualnym globusie
2014-07-19Jeśli bardziej niż globalne średnie interesują cię zmiany temperatury w rejonie szczególnie bliskim Twojemu sercu (bo mieszkasz w nim Ty, albo Twoje ulubione polarne misie), na pewno docenisz najnowszy produkt klimatologów z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
Więcej
-
Rowery miejskie biją rekordy popularności
2014-07-18Ponad 180 tysięcy użytkowników i ponad 3 miliony wypożyczeń – miejskie rowery Veturilo w Warszawie stały się popularnym środkiem transportu, uzupełniającym komunikację miejską. Z rowerów miejskich chętnie korzystają także mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Białegostoku czy Opola. Sukces tych przedsięwzięć przekłada się również na dodatkowe przychody dla miast.
Więcej
-
Energetyka w nowej kadencji
2014-07-18„W nowej kadencji instytucji unijnych w obszarze energetyki i klimatu niewiele się zmieni” – twierdzi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Być może jednak w Parlamencie Europejskim dojdzie do głosu nurt proekologiczny.
Więcej
-
Praca w Instytucie na rzecz Ekorozwoju: asystent finansowy
2014-07-17Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje osoby do pracy na stanowisku asystenta finansowego w ramach realizowanych projektów.
Więcej
-
Konkurs na wykonawcę projektu identyfikacji wizualnej
2014-07-17Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprasza do udziału w konkursie na wykonawcę projektu identyfikacji wizualnej projektu LIFE_ADAPTCITY_PL. W konkursie, jako oferenci, mogą wziąć udział zarówno firmy, jak i osoby prywatne.
Więcej
-
Raport ONZ: wzrost gospodarczy i dekarbonizacja to dwie strony tego samego medalu
2014-07-17Jak możemy przeczytać w najnowszym raporcie ONZ, głęboka dekarbonizacja rozwiniętych gospodarek może iść w parze ze wzrostem gospodarczym. Największe gospodarki świata, w tym niemiecka, francuska czy brytyjska, mogą – zdaniem twórców raportu – nadal rozwijać się lub zejść z drogi recesji, przestawiając się na tory „zielonej gospodarki”.
Więcej
-
Portugalia wprowadza system wsparcia dla prosumentów. Podobny do polskiego
2014-07-17Rząd Portugalii chce promować rozwój produkcji energii przez prosumentów. Proponowane rozwiązania są podobne do systemu wsparcia wprowadzonego do polskiego prawa energetycznego przez tzw. mały trójpak oraz wpisanego do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
MEF: ochrona klimatu w centrum uwagi
2014-07-16Kwestie dotyczące nowego, globalnego porozumienia klimatycznego były głównym tematem obrad podczas Forum Głównych Gospodarek Świata. W spotkaniu wziął udział Marcin Korolec, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej i obecny prezydent konferencji stron konwencji klimatycznej ONZ (COP 19).
Więcej
-
Komisja Europejska przewiduje utworzenie 20 mln zielonych miejsc pracy
2014-07-16UE przedstawiła plan przewidujący maksymalne zwiększenie możliwości zatrudnienia w sektorach ekologicznych i wsparcie dla pracowników, w miarę jak gospodarka staje się bardziej przyjazna dla środowiska.
Więcej
-
Ekolodzy skarżą rząd za miliardy wydane na wsparcie pseudozielonej energii
2014-07-16W latach 2005-2012 sektor energetyczny otrzymał prawie 7,5 mld złotych wsparcia dla technologii współspalania węgla z biomasą, z czego co najmniej 5 mld nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego. „To niezgodne z prawem” – mówią przedstawiciele organizacji pozarządowych i składają skargę do Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Dojrzałość innowacyjna przedsiębiorstw w Polsce - raport KPMG
2014-07-15Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa i rosnącymi rosnącymi kosztami pracy polska gospodarka traci jeden ze swoich głównych atutów. W tej sytuacji potrzebne będą inne źródła wzrostu. Kluczem do sukcesu firm i całych gospodarek we współczesnym świecie jest innowacyjność.
Więcej
-
Kraków: wymiana starych pieców węglowych na nowe piece węglowe
2014-07-15Małopolski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał już 10 mln zł na wymianę na terenie Krakowa starych pieców węglowych na piece mniej szkodliwe dla środowiska. Od niedawna WFOŚiGW w Krakowie finansuje też inwestycje w nowe piece węglowe.
Więcej
-
KE pozywa Polskę za dyrektywę o budownictwie energooszczędnym
2014-07-14Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w Luksemburgu w sprawie niepełnego wdrożenia przez Polskę i Austrię zapisów wymaganych przez unijną dyrektywę 2010/31/UE dotyczącą energetycznej charakterystyki budynków. Polska ma już 2-letnie opóźnienie.
Więcej
-
Nicholas Stern: skala zagrożenia jest rażąco lekceważona
2014-07-14Nicholas Stern, wpływowy ekonomista z London School of Economics (LSE), specjalizujący się w poszukiwaniu zależności pomiędzy zmianami klimatu a światową gospodarką, opublikował nowy raport. Wynika z niego, że koszty związane z globalnym ociepleniem i jego konsekwencjami przedstawiane w dotychczasowych pracach są mocno niedoszacowane.
Więcej
-
Kolej zamiast kupować kolejne pociągi przyspieszy inwestycje w infrastrukturę
2014-07-14W nowej perspektywie unijnej kolej będzie musiała nadgonić zaległości w inwestycjach infrastrukturalnych. Do tej pory brakowało koordynacji pomiędzy wielomiliardowymi programami taborowymi i inwestycjami w modernizację torów. Zakupy nowych pociągów bez przygotowania odpowiedniej infrastruktury doprowadziły m.in. do zawirowań z certyfikacją Pendolino.
Więcej
-
O co zapytać firmę instalacyjną przed montażem pomp ciepła?
2014-07-14Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania domu nie należy do najłatwiejszych. Kiedy już zostanie podjęta decyzja, warto zadać wykonawcy kilka niezbędnych pytań. Pozwolą one rozwiać wszystkie wątpliwości i w pełni cieszyć się z wysokiego komfortu cieplnego.
Więcej
-
Program Prosument - wielkopolska gmina pokryje koszty kredytu
2014-07-13W maju Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie na montaż domowych mikroinstalacji OZE. Jak na razie wnioski o dofinansowanie przyszli prosumenci mogą składać jednak tylko za pośrednictwem gmin. Jedną z pierwszych może być Środa Wielkopolska
Więcej
-
Niemcy wysyłają do Polski rekordową ilość energii
2014-07-13Niemiecki system energetyczny eksportuje coraz większą ilość energii. Jej największa ilość trafia do Polski
Więcej
-
Nadchodzi nowa generacja paneli fotowoltaicznych?
2014-07-12Czy perowskity mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę? Czy dzięki nim ceny energii elektrycznej będą symboliczne? Czy szykuje się przełom na rynku produkcji ogniw słonecznych?
Więcej
-
Szkoła w Starosiedlu będzie produkować energię ze słońca
2014-07-12Panele fotowoltaiczne na dachu szkoły w Starosiedlu (woj. lubuskie) będą produkować energię elektryczną ze słońca. Dzięki temu szkoła zapłaci mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie. To trzecia w Polsce szkoła, która zaczyna pełnić funkcję małej elektrowni przyjaznej ludziom i środowisku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności