więcej


Energetyka

KE pozywa Polskę za dyrektywę o budownictwie energooszczędnym (17475)

2014-07-14

Drukuj
galeria

Komisja Europejska skierowała skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS) w Luksemburgu w sprawie niepełnego wdrożenia przez Polskę i Austrię zapisów wymaganych przez unijną dyrektywę 2010/31/UE dotyczącą energetycznej charakterystyki budynków. Polska ma już 2-letnie opóźnienie.

Zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE kraje UE-28 powinny wdrożyć minimalne wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków, a także przygotować przepisy umożliwiające budowę od 2021 r. wyłącznie budynków o niemal zerowym zużyciu energii.

Ponadto, kraje członkowskie powinny też opracować system certyfikacji energetycznej budynków, a także wdrożyć wymóg regularnej inspekcji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.

Na wdrożenie dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków Polska miała czas do lipca 2012.

W przypadku niekorzystnego dla naszego kraju wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE Polsce grozi kara w wysokości 96,7 tys. euro liczone za każdy dzień zwłoki we wdrożeniu dyrektywy. Dla Austrii KE proponuje karę w wysokości 39,5 tys. euro/dzień.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej