więcej


Nauka o klimacie

Dane meteo na wirtualnym globusie (17439)

2014-07-19

Drukuj
galeria

Jeśli bardziej niż globalne średnie interesują cię zmiany temperatury w rejonie szczególnie bliskim Twojemu sercu (bo mieszkasz w nim Ty, albo Twoje ulubione polarne misie), na pewno docenisz najnowszy produkt klimatologów z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.

Naukowcy z University of East Anglia Climatic Research Unit przygotowali dla szerokiej publiczności interaktywną mapę dostosowaną do przeglądania w programie Google Earth.

UEA CRU to jedna z najważniejszych instytucji przetwarzających dane na temat temperatury z całego świata. Naukowcy zbierają wyniki z poszczególnych stacji pomiarowych, odsiewają błędy i interpolują dane, czyli obliczają, jakie temperatury występowały pomiędzy stacjami – tam, gdzie pomiarów bezpośrednich nie prowadzono. Tworzony w ten sposób zbiór danych nazywany jest w skrócie CRUTEM4 – stali czytelnicy naszego portalu z pewnością już się spotkali z tym skrótem.

Rysunek 1: Siatka obszarów, dla których dostępne są dane na temat temperatury, dostarczane przez UEA CRU. Widok z programu Google Earth.

Po wyświetleniu warstwy CRUTEM4 w aplikacji Google Earth widzimy Ziemię pokrytą szachownicą – każdy „prostokąt” o rozciągłości 5 stopni szerokości i długości geograficznej, to osobny obszar dla którego dostępne są dane UEA CRU. Gdy klikniemy w niego myszką, pojawi się okienko pokazujące wykres odchyleń średniej temperatury w wybranym obszarze od średniej wieloletniej (tzw. anomalia temperatury). Jeśli wykres wydaje nam się za mały, możemy wyświetlić go w powiększeniu w osobnym oknie. Dostępne są również wykresy dla poszczególnych pór roku oraz dane liczbowe (na wypadek, gdybyśmy chcieli sami wykonać sobie inną wizualizację albo coś policzyć).

Rysunek 2: Wykres anomalii temperatury dla zachodniej Polski według serii CRUTEM4, widok z programu Google Earth.

Jeśli wartości uśrednione dla dużego obszaru nas nie satysfakcjonują, możemy sprawdzić, z jakich konkretnie stacji pomiarowych pochodziły dane wejściowe (odnośnik „Stations”) i przeglądać wykresy dla poszczególnych lokalizacji.

Rysunek 3: Stacje meteorologiczne w zachodniej Polsce (lewy panel) oraz wykres anomalii temperatur w Zielonej górze (prawy panel). Widok z programu Google Earth.

W sumie dostępne są informacje pochodzące z ok. 6000 stacji, pozwalające na wygenerowanie około 20 000 wykresów – niektórych sięgających nawet 1850 roku. Szukanie najstarszej stacji pomiarowej może być ciekawą zabawą na lekcji geografii.

Narzędziu poświęcono artykuł w czasopiśmie Earth System Science Data. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki wykorzystaniu Google Earth zbierane przez nich dane – już wcześniej dostępne na stronach internetowych UEA CRU – będą chętniej przeglądane przez nieprofesjonalnych odbiorców.

Rysunek 4: Wykres anomalii temperatury mierzonych w Poznaniu według serii CRUTEM4, widok z programu Google Earth.

Autorką artykułu jest Aleksandra Kardaś na podstawie UEA.

 

 

źródło: Nauka o Klimacie
naukaoklimacie.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej