- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Główny ekonomista IEA apeluje o zaprzestanie dotacji paliw kopalnych
2011-11-03Trzeba skończyć z dotowaniem nieodnawialnych źródeł energii, w przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami wzrostu globalnej temperatury o 3,5oC – mówi Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), komentując na łamach euractiv.com "World Energy Outlook 2011", który ukaże się 9 listopada.
Więcej
-
Porozmawiajmy o klimacie
2011-11-02Ochrony klimatu coraz bardziej domaga się nasza planeta. Społeczna dyskusja na temat tego, jakie działania prowadzić lokalnie, aby minimalizować zmiany klimatu staje się coraz bardziej potrzebna. Instytut na rzecz Ekorozwoju, w 2012 roku przeprowadzi ponad 80 takich lokalnych dyskusji w całej Polsce. Obecnie szuka moderatorów debat, którzy pomogą mieszkańcom i władzom lokalnym rozpocząć poszukiwania wspólnych rozwiązań chroniących klimat w danym regionie.
Więcej
-
Redukcja CO2 – nieustające wyzwanie dla UE
2011-11-02Jeszcze przed końcem roku Komisja Europejska planuje opracować energetyczną mapę drogową dla Europy do roku 2050 (Energy Roadmap 2050). Różne sposoby na skuteczną redukcję emisji i związane z nią koszty omawia nieoficjalny raport Komisji, którego szczegóły ujawnił dziennik "Financial Times".
Więcej
-
Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłasza sukces toruńskiej geotermii
2011-11-02O. Tadeusz Rydzyk ogłosił niedawno sukces instalacji geotermalnej w Toruniu. Próbny rozruch 24 października br. zakończył się powodzeniem, woda popłynęła. Redemptorysta nie omieszkał przy okazji wytknąć premierowi Tuskowi zablokowania funduszy na ten cel, które wcześniej przyznało mu Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu Komisja Europejska udzieliła ostatnio polskiemu rządowi nagany.
Więcej
-
Jak zdobyć biały certyfikat za energooszczędność?
2011-11-02O tym, czym są białe certyfikaty i na czym polega system premiowania i jak przystąpić do przetargu, mówi dla portalu Gram w Zielone dyrektor generalna Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego "Pol-lighting", Narcyza Barczak-Araszkiewicz.
Więcej
-
Znaczny wzrost poziomu mórz w ciągu 500 lat
2011-11-02Do 2500 roku światowy poziom mórz może podnieść się o dwa metry – przewiduje międzynarodowa grupa badaczy na podstawie zbudowanych przez nią modeli klimatycznych.
Więcej
-
W Niemczech powstaje farma PV o mocy 148 MW
2011-11-01Przy granicy z Polską zakończono pierwszy etap budowy największej farmy fotowoltaicznej na świecie.
Więcej
-
"Kino bez prądu" w Bielsku-Białej
2011-10-3127.10.2011, w godzinach 10.00-14.00, na terenie Galerii Sfera miała miejsce widowiskowa akcja "Kino bez prądu", organizowana przez Fundację Ekologiczną Arka w ramach ogólnopolskiej kampanii "Zadbaj o klimat". Na tych kilka godzin, plac Bolka i Lolka przed Galerią Sfera 2 zaroił się od dzieci, które brały udział w ciekawych warsztatach i grach przestrzennych.
Więcej
-
Producenci mleka inwestują w energię odnawialną
2011-10-31Według badań grupy bankowej Barclays więcej niż jedna trzecia farm mlecznych w Anglii i Walii zamierza w nadchodzącym roku zainwestować w projekty energii odnawialnej. Większość producentów mleka planuje inwestycje w słoneczne lub wiatrowe projekty energetyczne, powiedział przedstawiciel Barclays na spotkaniu firm mleczarskich, które odbyło się w Birmingham.
Więcej
-
W zimnych rejonach świata też można produkować energię ze Słońca
2011-10-30Ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę, by stały się "Kuwejtami" energii słonecznej – sugerują cytowani przez portal ScienceDaily naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych.
Więcej
-
Samochody elektryczne obsłużą hiszpańskie lotniska
2011-10-30Operator lotnisk w Hiszpanii nawiązał współpracę z firmami GE Energy i Endesa, lokalnym dostawcą energii elektrycznej, w wyniku której w składzie floty lotniskowej pojawią się pojazdy z napędem elektrycznym. Obydwie firmy zajmą się dostawami oraz obsługą infrastruktury ładowania pojazdów.
Więcej
-
Caofeidian: najbardziej ekologiczne miasto na świecie
2011-10-29W Chinach powstaje w pełni funkcjonalne miasto, którego blisko 100 procent potrzeb energetycznych będzie zaspokajanych ze źródeł energii odnawialnej.
Więcej
-
Czas na zbiórkę? Naturalnie!
2011-10-29Jesienne porządki już za nami, jednak każdy kto chciałby zgodnie z prawem pozbyć się starego żelazka czy zużytego telewizora, będzie miał taką możliwość podczas akcji "Czas na zbiórkę? Naturalnie!" organizowaną przez Fundację Rosa i AG eko przy współpracy z parkiem handlowym Bielany. W sobotę 5 listopada na parkingu parku, obok sklepu IKEA, odbędzie się zbiórka elektroodpadów. Każdy kto odda zużyty sprzęt RTV i AGD otrzyma w zamian ekologiczną torbę na zakupy.
Więcej
-
Jaki klimat przed COP17 w Durbanie?
2011-10-28RPA deklaruje pełną gotowość do przyjęcia w Durbanie uczestników COP17. WWF podkreśla, że przygotowanie techniczne nie oznacza, że osiągniemy międzynarodowe porozumienie. Ministerstwo Środowiska liczy na przekonanie do negocjacji największych emiterów CO2 – to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas konferencji "Poczuj klimat Durbanu!".
Więcej
-
Nie otrzymamy dotacji z UE na wydobycie gazu łupkowego
2011-10-28Polska chciała, żeby pozyskiwanie energii z gazu łupkowego w państwach Unii Europejskiej otrzymało status wspólnego, europejskiego projektu. Polski rząd, którego zdaniem gaz łupkowy jest interesującą energią alternatywną, zapowiadał, że podczas obecnego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej będzie promował rozwoju tego niekonwencjonalnego źródła energii. Jak na razie działania te wydają się nieskuteczne. Opublikowany ostatnio projekt nowego funduszu infrastrukturalnego "Connecting Europe" na lata 2014-2020 nie przewiduje dofinansowania inwestycji związanych z wydobyciem gazy łupkowego.
Więcej
-
Szef panelu UNEP-u krytykuje unijną politykę zarządzania zasobami
2011-10-28Unia Europejska, która w procesach recyklingu odzyskuje jedynie 1% tzw. metali technologicznych, nie ma moralnego prawa oceniać i karać Chin za restrykcyjną politykę eksportową rzadkich surowców mineralnych – Ernst Ulrich von Weizsäcker, współprzewodniczący Międzynarodowego Panelu ds. Zasobów w wywiadzie dla euractiv.com krytykuje europejskie zarządzanie zasobami naturalnymi za nadmierną rozrzutność.
Więcej
-
Zakończyło się Forum Energetyki Odnawialnej
2011-10-28Najważniejszym celem planowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii jest prawne wdrożenie systemu wsparcia, który zapewni wypełnienie celów dyrektywy2009/28/WE o promocji energii z odnawialnych źródeł energii oraz realizację jej celów środowiskowych (zrównoważenie), gospodarczych i społecznych. Podczas targów Renexpo odbyło się Forum Energetyki Odnawialnej, poruszające kwestię rozwoju OZE w Polsce.
Więcej
-
"Puzzle z klimatem" w Cieszynie i Kędzierzynie-Koźlu!
2011-10-2824 i 26 października odbyły się dwie pierwsze akcje układania "Puzzli z klimatem", organizowanych przez Fundację Arka w ramach projektu "Zadbaj o klimat", poświęconego tematyce zmian klimatycznych. W samo południe na Rynkach obu miast dzieci z cieszyńskiej Alternatywnej Szkoły Podstawowej i z Szkoły Podstawowej nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły układanie puzzli o wymiarach 5x5 m, których ułożenie zajęło obu grupom około 20 minut.
Więcej
-
Wnioski derogacyjne pod lupą Brukseli
2011-10-27Tylko dziesięć państw członkowskich Unii Europejskiej mogło ubiegać się o darmowe pozwolenia na emisje dla sektora energetycznego od 2013 r. Do 30 września br. wnioski złożyły m.in. Polska, Czechy i Bułgaria. Komisja Europejska ma teraz 6 miesięcy na ich zaakceptowanie. Już teraz jednak wiadomo, że plany niektórych rządów wzbudziły kontrowersje i mogą zostać odrzucone.
Więcej
-
Zakwaszenie wody morskiej może zaszkodzić ostrygom
2011-10-27Coraz intensywniejsze zakwaszenie wód przybrzeżnych może zmniejszać zdolność ostryg i innych morskich stworzeń do formowania muszli – wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie stanu Georgia (USA).
Więcej
-
Sprawozdanie z III edycji konferencji "Biogaz – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię"
2011-10-27Juz po raz trzeci konferencja "Biogaz – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię" zgromadziła ponad 130 inwestorów, przedstawicieli samorządów lokalnych i decydentów zainteresowanych możliwością wykorzystania biogazu w ich działalności. Spotkanie odbyło się 20 października br.
Więcej
-
RecycleBank nagradza za chodzenie i za jazdę na rowerze
2011-10-27Czy metoda marchewki, zamiast standardowej metody kija, okaże się skuteczna i nauczy mieszkańców Londynu ekologicznych nawyków? Wszystko jest możliwe, a to za sprawą programu przygotowanego przez RecycleBank nagradzającego londyńczyków, którzy zrezygnują z samochodów na rzecz przemieszczania się pieszo lub na rowerze.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: Gaz łupkowy to szansa na tańszą energię dla Europy
2011-10-27– Złoża gazu łupkowego w Polsce szacuje się na 5,3 bln m3. To 1/3 prognozowanych zasobów w całej Europie – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na posiedzeniu Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Spotkanie odbyło się 18 października 2011 r. w Paryżu.
Więcej
-
Tezy sceptyków do poprawki
2011-10-26Sceptycy przekonują, że wpływ człowieka na stan klimatu nie istnieje. A nawet jeśli jest inaczej, to jest niewielki i łatwo się do zmian przez niego wywołanych przystosować. Wygląda na to, że będą musieli teraz swoje poglądy zrewidować. Niedawno opublikowano wyniki badań, których rzetelność sceptykom będzie bardzo trudno podważyć. Tym bardziej, że sami je zlecili.
Więcej
-
Musimy skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu – twierdzą przedstawiciele środowisk medycznych
2011-10-26Trzeba powstrzymać powstawanie nowych elektrowni węglowych, a działające instalacje zamykać jako najbardziej szkodliwe dla zdrowia – czytamy w oświadczeniu opublikowanym po konferencji poświęconej wpływom zmian klimatu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, która odbyła się 17 października 2011 roku w Londynie.
Więcej
-
Projekt przydziału uprawnień do emisji w latach 2013-2020
2011-10-26Które podmioty mogą otrzymać bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 i w jakiej ilości? Polska przygotowała projekty wykazów dla instalacji objętych Europejskim System Handlu Emisjami (EU ETS) na lata 2013–2020. Propozycje oczekują na akceptację Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Unia łączy Europę: prawie 32 mld euro na infrastrukturę transportową
2011-10-26Budowa szybkich połączeń kolejowych i drogowych między największymi polskimi miastami, lotniskami i portami to jedne z najważniejszych projektów transportowych w Polsce, które mogą liczyć na dofinansowanie z nowego unijnego funduszu infrastrukturalnego "Connecting Europe".
Więcej
-
Konsultacje społeczne ustawy o OZE znowu przełożone
2011-10-25Dalsze zwlekanie z pracami nad ustawą o odnawialnych źródłach energii może spowodować fatalne konsekwencje prawne i finansowe dla Polski – ostrzega Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zaplanowane na 3 listopada konsultacje społeczne ustawy o OZE w czasie Forum Energetyki Wiatrowej nie odbędą się, bo Ministerstwo Gospodarki wycofało się z upublicznienia dokumentu. Nie wiadomo, kiedy projekt tego najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego zostanie przekazany do konsultacji.
Więcej
-
Ekoinnowacyjny Poznań
2011-10-25W jakim kierunku rozwijają się systemy wsparcia OZE? Na czym polegać będą zmiany w gospodarce odpadami? Jakie są najistotniejsze wyzwania dotyczące ochrony klimatu w Polsce? - odpowiedzi na te pytania będzie można szukać podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO, które odbędą się w dniach 22-25 listopada 2011 r. w Poznaniu.
Więcej
-
Ostatnie konsultacje ministerialne przed Durbanem
2011-10-25Minister środowiska Andrzej Kraszewski uczestniczył w dniach 20-21 października br. w nieformalnych konsultacjach ministerialnych (tzw. pre-COP) w sprawie zmian klimatu w Kapsztadzie (RPA). Już za nieco ponad miesiąc rozpoczną się obrady Konferencji Klimatycznej ONZ COP17 w Durbanie w RPA (28 listopada – 9 grudnia 2011 r.).
Więcej
-
Tomasz Nowak i Anna Zalewska zwycięzcami szóstej edycji ankiety
2011-10-25Posłowie poprzedniej, a jednocześnie także następnej kadencji dostali najwięcej głosów w głosowaniu na najlepszą i najgorszą wypowiedź polskich polityków na temat zmian klimatu i polityki klimatyczno-energetycznej.
Więcej
-
Młyn Klekotki – czy ekologia w hotelarstwie się opłaca?
2011-10-24– Kiedy zrobimy całościowy rachunek ekonomiczny, to na pewno inwestycja się opłaci – przekonuje Zbigniew Tyszko, właściciel ośrodka Młyn Klekotki Resort&spa. Dla hotelarzy nie jest tajemnicą, że ceny energii konwencjonalnej rosną, a czas zwrotu inwestycji ekologicznej jest coraz krótszy.
Więcej
-
Ujarzmić energię wiatru
2011-10-24Wiatr wieje lub nie, turbina wiatrowa produkuje prąd lub nie – to z pozoru banalne stwierdzenie determinuje jednak wszystko, co związane jest z rozwojem energetyki wiatrowej. Projektanci, technolodzy, energetycy, operatorzy sieci od lat szukają optymalnej metody produkcji zielonej energii z tego, kapryśnego, ale jednak czystego, powszechnie dostępnego i darmowego źródła.
Więcej
-
Do montażu paneli słonecznych nie potrzeba pozwolenia na budowę
2011-10-24Konstrukcja paneli fotowoltaicznych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – do takiego wniosku doszli urzędnicy z Ministerstwa Finansów.
Więcej
-
Metan źródłem czystej energii
2011-10-24– Zastosowanie metanu w energetyce jest korzystne nie tylko dla gospodarki, ale wspiera również walkę ze zmianami klimatu. Dlatego warto rozwijać technologie związane z wykorzystaniem tego gazu w energetyce – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec otwierając konferencję Global Methane Initiative. Spotkanie odbyło się w dniach 12-14 października 2011 r. w Krakowie.
Więcej
-
Blackfriars Railway Bridge – most, który będzie źródłem energii elektrycznej
2011-10-23Most kolejowy Blackfriars Railway Bridge w Wielkiej Brytanii zamieni się w ekologiczną elektrownię. A to za sprawą paneli słonecznych, którymi zostanie wyłożony cały obiekt.
Więcej
-
Pociągi w Niemczech pojadą na zielonej energii
2011-10-23Niemieckie koleje Deutsche Bahn są obecnie już w 20-procentach zasilane energią odnawialną. Do 2050 roku DB ma czerpać energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Zielone tablice rejestracyjne dla elektrycznych aut
2011-10-23Aby zachęcić kierowców do kupna ekologicznego auta, polskie władze umożliwiły jazdę takich pojazdów na buspasach. Pozostaje jednak problem, jak rozróżnić samochód eko od normalnego.
Więcej
-
Zwierzęta są mniejsze przez efekt cieplarniany
2011-10-22Ocieplenie klimatu na wpływ na wielkość zwierząt. Jak podaje serwis EurekAlert, wyższa temperatura na Ziemi sprawia, że zwierzęta zmniejszają swoje rozmiary.
Więcej
-
Samochody hybrydowe z kołami zamachowymi
2011-10-22Naukowcy i inżynierowie pracujący dla koncernów samochodowych, tworzą nowe rozwiązania odzyskiwania energii dla samochodów hybrydowych. Mają one zwiększyć wydajność i zasięg jazdy przy użyciu ogniw – poinformował magazyn "Technology Review".
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności