więcej


Polityka klimatyczna

Ostatnie konsultacje ministerialne przed Durbanem (13441)

2011-10-25

Drukuj

Minister środowiska Andrzej Kraszewski uczestniczył w dniach 20-21 października br. w nieformalnych konsultacjach ministerialnych (tzw. pre-COP) w sprawie zmian klimatu w Kapsztadzie (RPA). Już za nieco ponad miesiąc rozpoczną się obrady Konferencji Klimatycznej ONZ COP17 w Durbanie w RPA (28 listopada – 9 grudnia 2011 r.).

Tegoroczne spotkanie stron Konwencji Klimatycznej jest szczególne ze względu na fakt, że od jego wyników zależą dalsze losy protokołu z Kioto, którego okres zobowiązań kończy się w przyszłym roku. W Durbanie spodziewać się można decyzji dotyczących wypracowania przyszłego, globalnego porozumienia klimatycznego.

– Jestem bardzo zadowolony z wyników pre-COP i nie chodzi tu o oficjalny program, ale przede wszystkim nieformalne konsultacje z najważniejszymi krajami oraz grupami krajów. Choć wszyscy formułujemy nasze stanowiska w taktycznie zmyślny sposób, to biorąc pod uwagę krótki czas, jaki pozostał do rozpoczęcia COP17 mamy coraz lepsze rozeznanie rzeczywistych interesów poszczególnych graczy. Jestem optymistą i wierzę, że w Durbanie osiągniemy konkretny i mierzalny efekt – skomentował pre-COP minister Kraszewski.

Minister Kraszewski przebywał w Kapsztadzie w roli przewodniczącego Rady UE ds. Środowiska i wspólnie z komisarz ds. działań klimatycznych Connie Hedegaard reprezentował stanowisko całej Unii. Pre-COP został zorganizowany przez Maite Nkoana-Mashabane, południowoafrykańską minister ds. stosunków międzynarodowych, która będzie prezydentem 17. Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej