więcej


Inicjatywy lokalne

Blackfriars Railway Bridge – most, który będzie źródłem energii elektrycznej (13373)

2011-10-23

Drukuj

mostblackfriars-wikiccMost kolejowy Blackfriars Railway Bridge w Wielkiej Brytanii zamieni się w ekologiczną elektrownię. A to za sprawą paneli słonecznych, którymi zostanie wyłożony cały obiekt.

Blackfriars Railway Bridge został wybudowany w 1886 roku. W ramach planowanej renowacji most zamieni się w źródło energii elektrycznej. Na dachu o powierzchni 6 tys. metrów kw. znajdzie się 4,4 tys. ogniw fotowoltaicznych, które będą dostarczać energię do działania infrastruktury kolejowej.

Nie jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Podobne rozwiązanie zastosowano w Belgii, gdzie fragment linii kolejowej obudowano panelami słonecznymi.

Most w Wielkiej Brytanii ma produkować rocznie 900 tys. kWh energii. Oprócz tego konstrukcja pozwoli na przechwytywanie i gromadzenie wody deszczowej.

 

źródło: Ekologia.pl, fot. Blackfriars Railway Bridge, Matt Gibson, Wikimedia Commons

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej