więcej


Inicjatywy lokalne

Czas na zbiórkę? Naturalnie! (13464)

2011-10-29

Drukuj

elektrosmieci-sxcJesienne porządki już za nami, jednak każdy kto chciałby zgodnie z prawem pozbyć się starego żelazka czy zużytego telewizora, będzie miał taką możliwość podczas akcji "Czas na zbiórkę? Naturalnie!" organizowaną przez Fundację Rosa i AG eko przy współpracy z parkiem handlowym Bielany. W sobotę 5 listopada na parkingu parku, obok sklepu IKEA, odbędzie się zbiórka elektroodpadów. Każdy kto odda zużyty sprzęt RTV i AGD otrzyma w zamian ekologiczną torbę na zakupy.

Polacy coraz chętniej zwracają uwagę na ochronę środowiska. Segregują odpady, interesują się zagadnieniami związanymi z ekologią, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, surowcami wtórnymi. Jednak pomimo tego świadomość ekologiczna jest wciąż niewystarczająca. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prawo zabrania wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) – nazywanego elektroodpadami – do koszy na śmieci i zwykłych kontenerów. Regulują to przepisy zawarte w "Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym" z 29 lipca 2005 r. Producenci oraz importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego zobowiązani zostali w niej do organizowania, finansowania, odbioru, przetwarzania, odzysku i recyklingu wysłużonych urządzeń. Dodatkowo demontaż ZSEE może odbywać się jedynie w dedykowanych zakładach przetwarzania. Wielu konsumentów nie jest świadomych tego, że sprzedawcy detaliczni i hurtowi mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć ZSEE (obowiązuje tu zasada 1:1 – przy zakupie nowego produktu możesz oddać jedno zużyte urządzenie), zaś gminy zobowiązane są do zapewnienia możliwości nieodpłatnego przekazania zużytego sprzętu. Kara za nielegalne pozbywanie się ZSEE wynosić może nawet 5 tys. złotych.

Oprócz działania zgodnie z prawem należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) to źródło cennych surowców i materiałów. Profesjonalny recycling pozwala na odzyskanie i ponowne wykorzystanie cennych materiałów, substancji i związków chemicznych. Dlatego tak ważna jest edukacja najmłodszych, żeby wpoić im jak najwcześniej zasady ekologicznego zarządzani odpadami. - Zbiórka elektroodpadów to nasza najnowsza akcja. Wiemy, jak ważna jest edukacja najmłodszych na tematy związane z ekologią – mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. – Naszym celem jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Aby to osiągnąć, musimy utrwalać w dzieciach, już od najmłodszych lat, zachowania proekologiczne – dodaje.

Akcja "Czas na zbiórkę? Naturalnie", 5 listopada br. (sobota), w godz. 9.00-18.00, parking parku handlowego Bielany, obok sklepu IKEA. Za każdy, nawet najdrobniejszy, wysłużony sprzęt będzie można otrzymać ekologiczną torbę na zakupy! Podczas akcji przyjmowane będą m.in.: lodówki, pralki, telewizory, suszarki, tostery, opiekacze, baterie, świetlówki, komputery, monitory, telefony, drukarki, wagi itp.

***

Fundacja Rosa istnieje od 2004 roku. Od początku działalności posiada status organizacji pożytku publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie z przyjętym statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu pobytu chorych dzieci w polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła", „Lekki tornister" oraz „Pokój uśmiechu", wspierając jednocześnie liczne projekty terapeutyczne.

 

Więcej na stronie: www.fundacjarosa.pl, fot. www.sxc.hu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej