- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
-
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia na zlecenie Deutsche Banku przekonują klimatycznych sceptyków
2010-09-27Usiłując wypośrodkować debatę dotyczącą ocieplenia klimatu, niemiecka grupa badawcza Deutsche Banku zleciła wykonanie raportu obalającego główne tezy sceptyków klimatycznych.
Więcej
-
Badania klimatu na podstawie zawartości zielników
2010-09-25Rośliny zerwane nawet 150 lat temu przez kolekcjonerów z epoki wiktoriańskiej i przechowywane w wielu kolekcjach na całym świecie, mogą się stać nowym źródłem danych na temat skutków zmian klimatu – czytamy w piśmie "Journal of Ecology".
Więcej
-
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia podważają argumenty klimatycznych sceptyków
2010-09-24Raport „Zmiany klimatu: odpowiedź na argumenty sceptyków” („Climate Change: Addressing the Major Skeptic Arguments”), którego autorami są naukowcy z Instytutu Ziemi z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, wyjaśnia „nieporozumienia” mogące utrudnić inwestycje w zieloną gospodarkę, co powinno pomóc w walce ze zmianami klimatu.
Więcej
-
Przesuwanie się stref klimatycznych
2010-09-23Przyzwyczailiśmy się, że strefy klimatyczne nie zmieniają się w zauważalnym tempie. A jednak zmiany zachodzą dziś na naszych oczach. Polskie zimy są coraz cieplejsze, zima nadchodzi późno i szybko się kończy, wydłuża się okres wegetacji. Nie występują już tak kiedyś powszechne wiosenne powodzie opadowe. Bałtyk od lat ’40 XX wieku już nie zamarza. Na południu Polski zaczęliśmy uprawę afrykańskiego sorgo. Już dziś klimat Dolnego Śląska odpowiada klimatowi słynnego z uprawy winorośli węgierskiego rejonu Tokaju sprzed 20 lat.
Więcej
-
Naukowcy ostrzegają: szanse ograniczenia wzrostu poziomu mórz za pomocą geoinżynierii są niewielkie
2010-09-21Europejscy i chińscy badacze ostrzegają, że niewiele da się zrobić, aby powstrzymać groźny wzrost światowego poziomu mórz; według prognoz wzrost ten ma do roku 2100 wynieść 30-70 cm. Ratunkiem mogą być jedynie najbardziej agresywne programy geoinżynieryjne ograniczające skutki globalnego ocieplenia oraz wprowadzające rygorystyczną kontrolę emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Nowe szacunki zmian klimatycznych
2010-09-20Amerykańscy i holenderscy uczeni twierdzą, że szacunki stopnia utraty lodu Grenlandii i Zachodniej Antarktydy, najbardziej zapalne kwestie w debacie o globalnym ociepleniu, powinny być zmniejszone − poinformowała agencja AFP.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne? Winne procesy produkcyjne, a nie same krowy
2010-09-16Proekolodzy twierdzą, że za zmiany klimatyczne na Ziemi częściowo odpowiadają występujące u krów wzdęcia i odbijanie się gazów. Ale badania ostatnio przeprowadzone w kenijskim Międzynarodowym Instytucie Badań Żywego Inwentarza (International Livestock Research Institute, ILRI) sugerują, że emisję odbydlęcych gazów cieplarnianych możemy ograniczyć przez rekultywację zdegradowanych terenów, uszlachetnienie ras i zmianę zwierzęcej diety. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Więcej
-
Migracje spowodowane zmianami klimatycznymi - niedostrzegany problem
2010-09-15Gdy mówimy o zmianach klimatycznych i ich skutkach, wówczas wśród wymienianych problemów pojawia się zagadnienie migracji. Nadaje się mu różną rangę, ale nie bagatelizuje. Przymusowa zmiana miejsca zamieszkania to negatywny skutek zachodzących w klimacie zmian, choć nikt nie stwierdza tego wprost.
Więcej
-
Powiązanie ekstremalnych zdarzeń pogodowych ze zmianami klimatu
2010-09-15Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych, badają powiązania między ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi a zmianami w budżecie emisji dwutlenku węgla na kontynencie europejskim. Naukowcy prowadzą prace w ramach czteroletniego projektu CARBO-EXTREME (Lądowy obieg węgla w zmienności i ekstremach klimatycznych - paneuropejska synteza), który kwotę 3,3 mln EUR ze swojego budżetu w wysokości 4,6 mln EUR otrzymał z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR).
Więcej
-
Wpływ globalnego ocieplenia na położone w Gruzji tereny Poti, Dedoplistskaro i Lentekhi
2010-09-11Nato Kutaladze, szef grupy ds. modelowania zmian klimatycznych w Ministerstwie Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Gruzji ogłosił, iż przeprowadzone badania wykazały, iż w ostatnich latach, średnia temperatura powietrza zwiększyła się o 2,5-3oC i jeśli nadal będzie rosnąć, spowoduje to susze w regionie Dedoplistskaro. Z kolei w rejonie Poti i Lentekhi spodziewane jest występowanie obfitych opadów deszczu, co również może doprowadzić do poważnych problemów.
Więcej
-
Klimatolog o zmieniającej się strukturze opadów deszczu
2010-08-30Opady występujące w ostatnich latach m.in. w Polsce są gwałtowniejsze. Burze i intensywne deszcze – jeśli już są – to trwają długo i są bardzo obfite albo przez długi czas nie występują wcale – powiedział PAP dr hab. Robert Twardosz z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Więcej
-
Morskie organizmy w walce z CO2
2010-08-27Okazuje się, że w oceanach możemy znaleźć wielu naturalnych sprzymierzeńców w walce z postępującymi zmianami klimatu. Szwedzi chcą wykorzystywać do produkcji biogazu powszechnie występujące na plażach Trelleborga glony. Niedawno zaś grupa naukowców z Massachusetts odkryła, że salpy – niepozorne strunowce żyjące w strefie równikowej mają olbrzymi potencjał magazynowania CO2.
Więcej
-
Zanik rzek i kryzys wodny
2010-08-25Topnienie lodowców niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji, daleko wykraczających poza problemy kurortów narciarskich czy możliwość nagłego wylania jezior polodowcowych. W wyniku ich topnienia może być zagrożone życie wielu ludzi. Dlaczego? Lodowce zawierają 75% światowych zasobów wody słodkiej, z których czerpie wodę ponad 2,5 miliarda ludzi. Ich stopnienie będzie oznaczać katastrofalne zachwianie dostępności wody.
Więcej
-
Klimat Ziemi w przyszłości
2010-08-24Nasza emisja CO2 jest w dużej części usuwana z atmosfery przez szereg mechanizmów, dzięki czemu ilość tego gazu w atmosferze rośnie o blisko połowę wolniej, niż gdyby one nie działały. Dwutlenek węgla pochłaniają oceany, rośliny i gleba. Jest to opisane w cykl węglowy. Jednak to, że tak jest obecnie, nie znaczy, że będzie tak w przyszłości. Wiele wskazuje na to, że mechanizmy usuwające dwutlenek węgla z atmosfery osłabną bądź nawet zanikną. Z kolei mogą uaktywnić się nowe źródła gazów cieplarnianych, takie jak respiracja z gleby, zanik roślinności, emisja z wiecznej zmarzliny czy wyzwalanie z cieplejszych oceanów.
Więcej
-
Naukowcy UŚ po raz kolejny wyruszają na Spitsbergen
2010-08-20Obserwacja stanu lodowców w fazie końcowej sezonu topnienia i przygotowanie aparatury pomiarowej do ciemnego i mroźnego okresu zimowego, to główne zadania naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, którzy 25 sierpnia po raz kolejny wyruszą na Spitsbergen.
Więcej
-
Klimatolog: Sadza wpływa na globalne ocieplenie
2010-08-18Według badań klimatologa-informatyka Marka Z. Jacobsona z Uniwersytetu w Stanford w USA zmniejszenie ilości sadzy w powietrzu spowoduje szybszą redukcję efektu cieplarnianego niż powolne zmniejszanie koncentracji CO2 – poinformował Uniwersytet w Stanford.
Więcej
-
Geolodzy potwierdzili obecność wiecznej zmarzliny na Suwalszczyźnie
2010-08-16Polscy geolodzy w otworze badawczym na Suwalszczyźnie znaleźli wieczną zmarzlinę sprzed 13 tysięcy lat. Dzięki odkryciu naukowcy będą mogli w przyszłości skuteczniej śledzić zmiany klimatu. Odkrycie będzie miało także znaczenie m.in. dla rozwoju geotermii na obszarze Suwalszczyzny.
Więcej
-
Mamy rekordowe upały w tym roku
2010-08-142010 rok jest wyjątkowy pod względem liczby rekordów temperatur w całej historii prowadzonych obserwacji – informuje londyński „Times”.
Więcej
-
Naukowcy opracowali nowy model emisji CO2
2010-08-09Zespół naukowców dofinansowywany ze środków unijnych opracował nowy model, który umożliwia określenie poziomów ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) potrzebnych do spowolnienia, a być może nawet zatrzymania globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Naukowcy: Berlin będzie miał klimat Salamanki pod koniec wieku
2010-08-06Berlin będzie miał pod koniec bieżącego stulecia podobny klimat, jaki występuje obecnie w hiszpańskim mieście Salamanka – wynika z obliczeń ekspertów uczestniczących w spotkaniu w Bonn.
Więcej
-
Niepewna przyszłość niedźwiedzi polarnych
2010-08-06W Arktyce lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Wraz z nimi kurczą się siedliska niedźwiedzi polarnych, gatunku zagrożonego wyginięciem. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna w Kanadzie w Zatoce Hudsona, skąd te wielkie ssaki wraz z cofającymi się lodami mogą zniknąć w ciągu najbliższych 25 lat .
Więcej
-
"Stan klimatu w 2009 roku" - najnowszy raport NOAA
2010-08-05Wyniki badań ponad 300 naukowców z 48 krajów, opublikowane w najnowszym raporcie przygotowanym przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA), dostarczają licznych dowodów na ocieplenie się klimatu w ciągu ostatnich dekad.
Więcej
-
Specjaliści od systemów Ziemi wskazują na biogeochemiczne sprzężenia zwrotne
2010-08-03Naukowcy, których prace są finansowane ze środków unijnych twierdzą, że skutki biogeochemicznych sprzężeń zwrotnych nie powinny być pomijane w badaniach nad zmianami klimatu. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Ziemia będzie prawdopodobnie ewoluować w tym i kolejnych tysiącleciach, większy nacisk, zdaniem zespołu, należałoby położyć na zależności występujące między biosferą a atmosferą Ziemi. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience sugerują, że biogeochemiczne sprzężenia zwrotne mogą mieć istotne znaczenie w modulowaniu przyszłych zmian klimatu.
Więcej
-
Naukowcy i politycy wspólnie o zmianach klimatu
2010-08-02W lipcu br. Komisja Europejska wspólnie z ISDR (Międzynarodowa strategia ONZ na rzecz ograniczania zakresu klęsk żywiołowych) zorganizowała warsztaty poświęcone adaptacji do zmian klimatu, w szczególności w odniesieniu do ryzyka związanego z funkcjonowaniem systemów wodnych.
Więcej
-
Sezon na huragany
2010-08-02Jeżeli potwierdzą się najnowsze prognozy naukowców, w roku 2010 częstotliwość występowania huraganów osiągnie rekordowy w historii obserwacji poziom, alarmuje organizacja ekologiczna WWF. W wyniku globalnego ocieplenia wzrasta temperatura powierzchniowych wód oceanicznych, a co za tym idzie, huragany występują coraz częściej i są coraz silniejsze.
Więcej
-
Najcieplejsze lato stulecia - zapowiedź dalszych zmian
2010-07-29W ostatnich miesiącach na własnej skórze odczuwamy zmiany zachodzące w klimacie Ziemi. Tegoroczne temperatury pobiły rekordy w całej historii obserwacji. Lato uznane zostało za najgorętsze od 1880 roku, natomiast w niektórych rejonach świata temperatury spadły znacznie poniżej średniej wieloletniej. W niedalekiej przyszłości Polska może stać się tropikami, do których teraz tak chętnie jeździmy.
Więcej
-
Naftowe lobby opłaca sceptyków
2010-07-27Niedawno głośno było o tzw. „Amazongate” – brytyjski „Sunday Times” oskarżył zespół IPCC o fabrykowanie danych dotyczących zmian klimatycznych. Szczegółowe dochodzenie wykazało bezpodstawność tych pretensji i brukowiec swoje słowa musiał odwołać1. Ale sceptycy nie ustają w próbach obalenia teorii globalnego ocieplenia. Wielu z nich motywują milionowe dotacje od koncernu naftowego ExxonMobil.
Więcej
-
Google Earth pokazuje zmiany klimatu na świecie
2010-07-22Brytyjski rząd uruchomił nową funkcję aplikacji Google Earth, pokazującą potencjalne zmiany klimatu wywołane wzrostem temperatury na świecie o cztery stopnie - poinformowała agencja AFP.
Więcej
-
Od stycznia do lipca temperatura wzrosła z 0 do 25°C. Za rok będzie więc 75°C!
2010-07-21Idąc o krok dalej można by powiedzieć, że skoro wczoraj było o 5 stopni chłodniej niż dziś, to w ciągu 20 dni temperatura wzrośnie o 100 stopni. Bezsensowna logika, prawda? Dlaczego więc społeczeństwo kupuje ją z ust denialistów – sceptyków zmian klimatu?
Więcej
-
IPCC jednak nie kłamie?
2010-07-20Klimatolodzy nie mają łatwego życia – sceptycy stale zarzucają im przeinaczanie faktów w celu wyłudzenia pieniędzy na nieistniejące badania. Krytycznym momentem był wyciek e-maili z brytyjskiego Climatic Research Unit w listopadzie ubiegłego roku. Ale teraz sytuacja się zmieniła – według ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależnych naukowców dane przedstawione przez klimatologów nie zostały zmanipulowane.
Więcej
-
Czy geoinżynieria ustabilizuje klimat na Ziemi?
2010-07-20Czy geoinżynieria, czyli techniczne próby sterowania klimatem Ziemi, będzie w stanie odwrócić niepokojący trend ocieplenia? W dyskusję na ten temat włączyły się już najpoważniejsze instytucje naukowe na świecie takie jak Royal Society1. Geoinżynierii jako rozwiązania globalnych problemów nie odrzuca doradca naukowy prezydenta Stanów Zjednoczonych dr John Holdren2. W ślad za nimi objaśniamy, co to jest i jakie mogą być tego konsekwencje.
Więcej
-
Naukowcy wiążą wybór diety z obniżeniem emisji gazów cieplarnianych
2010-07-15Ilość emitowanych przez rolnictwo gazów cieplarnianych niezawierających dwutlenku węgla (CO2) można by zredukować o 84% do roku 2055, gdyby obniżono spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz udoskonalono praktyki rolne - jak donoszą naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK). Wyniki ich badań z wykorzystaniem modelowania opublikowane zostały w czasopiśmie Global Environmental Change.
Więcej
-
Zmiany klimatu w wybranych miastach Polski
2010-07-14W artykule autorstwa Józefa Dopke omówione zostały zmiany średniej miesięcznej i rocznej temperatury powietrza zewnętrznego w Warszawie, Białymstoku, Łodzi i Poznaniu w latach 1951-2006.
Więcej
-
Nowe życie modeli klimatycznych
2010-07-13Odkrycia dokonane w ramach dwóch, zakrojonych na szeroką skalę projektów finansowanych ze środków unijnych zmienią sposób postrzegania przez naukowców zależności między klimatem Ziemi a obiegiem węgla. Jeden z raportów określa szacunkowo całkowitą fotosyntezę (która pochłania dwutlenek węgla - CO2), jaka zachodzi każdego roku, a drugi określa ilościowo wpływ temperatury na globalną respirację (która uwalnia CO2). Nowe dane szacunkowe znacznie poprawią istniejące modele wykorzystywane do badania interakcji między CO2 a klimatem.
Więcej
-
Prof. Miętus: klimat w Polsce się ociepla
2010-07-08Temperatura w Europie Środkowej w przyszłych dekadach będzie rosnąć szybciej niż w większości innych części świata. W Polsce zaś w XXI wieku klimat będzie się ocieplać dwa razy szybciej niż w drugiej połowie XX wieku - wynika z badań w ramach projektu "Wpływ zmian klimatu na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo", prowadzonego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
Naukowcy ostrzegają - nasilenie się pożarów lasów amazońskich zagraża oenzetowskim celom obniżenia emisji CO2
2010-07-06Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wlk. Brytanii wykazali, że rolnicy z Amazonii wzniecają więcej pożarów na terenach, w których wylesianie jest mniej intensywne, zagrażając w ten sposób utrzymaniu oszczędności CO2 uzyskanym dzięki działaniom Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Więcej
-
Oszustwo Amazongate
2010-07-05"Sunday Times" w marcu br. zamknął rubrykę, na łamach której oskarżał IPCC o rozpowszechnianie jakoby fałszywych twierdzeń, że nawet 40% powierzchni Amazonii może zostać poważnie dotknięte przez zmiany klimatu.
Więcej
-
Wzrost mocy huraganów
2010-07-05Sceptycy globalnego ocieplenia stwierdzają, że liczba huraganów na świecie się nie zmienia. Być może ich ilość nie wzrośnie znacząco, ale wiele wskazuje też na to, że w wyniku globalnego ocieplenia wzrastać będzie moc huraganów, a powodowane przez nie katastrofy będą coraz poważniejsze.
Więcej
-
Zmiany klimatu są zagrożeniem dla gatunków wędrownych
2010-06-29Według wstępnych wyników badań Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), gatunki wędrowne, takie jak żółwie oraz wieloryby, są szczególnie podatne na zmiany klimatyczne. Wyniki te były głównym tematem rozmów, które miały miejsce w czwartek 24 czerwca, przy okazji premiery nowej książki „Przetrwanie: ratowanie zagrożonych gatunków wędrownych” autorstwa Stanleya Johnsona – znanego dziennikarza i działacza na rzecz ochrony środowiska oraz Roberta Vagga.
Więcej
-
Zmiany morza we wspólnych badaniach morskich w Europie
2010-06-29W zeszłym miesiącu Norwegia wraz z Belgią i Hiszpanią otrzymały od UE zielone światło na szeroko zakrojony wspólny program europejskich badań morskich. Zaplanowana współpraca ma poszerzyć wiedzę na temat warunków środowiskowych, zasobów morskich i komercjalizacji na morzach i oceanach zarządzanych przez państwa europejskie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności