- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
-
Rządowa ofensywa edukacji klimatycznej
2021-09-03
Wojciech Szymalski
Po wielu latach napominania przez organizacje pozarządowe minister ds. edukacji oraz minister ds. środowiska (i klimatu!) podpisali porozumienie o współpracy w celu wdrożenia działań wprowadzających edukację o zmianie klimatu do szkół. Późno, ale to wyraźna ofensywa obecnego rządu, w tej sprawie. Czy wygrana rządu w tej ofensywie może się skończyć powodzeniem?
Więcej
-
Żaby i lotniska
2021-07-24
Wojciech Szymalski
Kapitalizm jest bardzo rozrzutnym systemem gospodarczym. Pozwala na konkurowanie ze sobą wielu podmiotów, z których nie każdy ma gwarancję osiągnięcia sukcesu i po jakimś czasie musi zrezygnować z działalności. Zasoby przeznaczone na jego funkcjonowanie, wybudowana tym celu infrastruktura często zostają zaprzepaszczone. Nic wielkiego, jeśli był to mały osiedlowy sklep, ale znacznie gorzej, jeśli było to warte wiele miliardów lotnisko.
Więcej
-
Co ustalił Krakowski Panel Klimatyczny?
2021-06-21Zakończył się Krakowski Panel Klimatyczny, czyli pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Jego celem było wypracowanie odpowiedzi na pytanie: “Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?” przez reprezentatywną grupę Mieszkanek i Mieszkańców.
Więcej
-
Nowe narzędzie do śledzenia polityki klimatycznej – NECP Tracker
2021-05-12
CAN-Europe
Całościowa przebudowa oraz wdrożenie ambitniejszych krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) państw członkowskich odegra kluczową rolę w osiąganiu zwiększonych celów klimatycznych i energetycznych w UE do 2030 r. W związku z wyższymi celami UE w zakresie klimatu i energii ważne jest, aby móc na bieżąco sprawdzać, że państwa członkowskie są na dobrej drodze do realizacji swoich obecnych planów oraz czy są także gotowe do przyspieszenia ich realizacji. Temu służy NECP Tracker.
Więcej
-
Polska w NECP Tracker
2021-05-12
Wojciech Szymalski
NECP Tracker pokazuje dane i cele dla Polski. Co możemy się dowiedzieć w zakresie ambicji naszego kraju do ochrony klimatu.
Więcej
-
Fundusz Europejski Polska Wschodnia - po wysłuchaniu publicznym
2021-04-30
Wojciech Szymalski
Wczoraj (29.04.2021) odbyło się wysłuchanie publiczne w zakresie projektu Funduszu Europejskiego Polska Wschodnia. Podczas wysłuchania pojawiło sięwiele ciekawych postulatów na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych. Swój głos miał także dr Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju (ok. 50 minuta materiału video). Przedstawiamy zapis wypowiedzi dr Szymalskiego.
Więcej
-
Planowanie odbudowy za zamkniętymi drzwiami
2021-04-22W konkursie www.cashawards.eu zgłaszano także sygnały z różnych krajów, że proces tworzenia planów odbudowy lub planów sprawiedliwej transformacji nie podlega konsultacjom społecznym. Cztery takie sprawy zostały objęte głosowaniem. Polski w tym gronie nie ma, bo póki co, konsultacje funduszy unijnych trwają. Oto cztery zgłoszone przypadki najbardziej rażących naruszeń zasady partnerstwa.
Więcej
-
Ruszyły konsultacje Umowy Partnerstwa
2021-01-20W poniedziałek ruszyły konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, najważniejszego dokumentu określającego, w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Będzie on konsultowany we wszystkich województwach.
Więcej
-
Drugie spotkanie edukacyjne Warszawskiego Panelu Klimatycznego
2020-11-20W sobotę 14 listopada 2020 odbyło się drugie edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Kolejne spotkania będą juz miały charakter dyskusyjny i bedą odbywaly się za zamkniętymi drzwiami. Transmisję z drugiego spotkania można było FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Więcej
-
Udział społeczny w ochronie środowiska jest zagrożony
2020-11-19Pewnego ciepłego wiosennego popołudnia dziennikarka Daphne Caruana Galizia zastała pod swoim domem urzędnika sądowego z plikiem nakazów sądowych i pomimo ujadających na nią psów stróżujących, desperacko usiłowała umocować je do ogrodzenia. Było to 19 pozwów o zniesławienie wytoczonych przeciwko niej za jednym razem przez zamożną i wpływową biznesmenkę.
Więcej
-
Pierwsze spotkanie edukacyjne Warszawskiego Panelu Klimatycznego
2020-11-13W sobotę 7 listopada 2020 odbyło się pierwsze edukacyjne spotkanie Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Już jutro - 14 listopada, o 10:00 kolejne spotkanie edukacyjne. Transmisje spotkań można śledzić na FB Warszawskiego Panelu Klimatycznego, a materiały archiwalne na Youtube przedsięwzięcia.
Więcej
-
Jak zaczęła się dyskusja o klimacie w Polsce?
2020-11-03
Wojciech Szymalski
Odbywające się obecnie w największych miastach Polski Obywatelskie Panele Klimatyczne są pokłosiem kilku lat działań takich organizacji jak Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Pierwsze dyskusje z Polakami o klimacie odbywały się na poziomie powiatów już w 2012 roku w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”.
Więcej
-
DZIŚ: Strajk dla klimatu
2020-09-25
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wzywamy polski rząd - w tym szczególnie Premiera, Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Rozwoju, Ministra Klimatu - aby włączył w proces decyzyjny obywateli i obywatelki, oraz uznał za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku. Pod takim apelem podpisują się dziś strajkujący dla klimatu.
Więcej
-
Odporni inaczej
2020-09-04
Wojciech Szymalski
W ostatnich dniach sierpnia Polskę nawiedził front, który przyniósł wielokomórkowe burze, deszcz i szkwałowy wiatr. Co powiedział nam o naszej gotowości do działania w obliczu widocznych zniszczeń i utrudnień? Jest w nas ziarno odporności na skutki zmian klimatu?
Więcej
-
Pokaż swoje miasto – konkurs Ministerstwa Klimatu
2020-08-14To właśnie w miastach koncentrują się dziś najpilniejsze wyzwania urbanistyczne i ekologiczne. Z myślą o samorządach, które radzą sobie z nimi w wyjątkowo efektywny (i efektowny) sposób, Ministerstwo Klimatu ogłosiło konkurs "Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt".
Więcej
-
Nie oglądaj się na rząd
2020-04-16
Wojciech Szymalski
Pojawił się wirus, a wraz z nim perspektywa spadku wskaźników ekonomicznych. Kiedy wszyscy oglądają się na rządy, banki lub organizacje międzynarodowe, aby pomogły bezradnym obywatelom, w ciszy i spokoju wzrastają w Europie inicjatywy na rzecz przetrwania niezależne od rządów i PKB. W 2019 roku powstał nowy raport, który je inwentaryzuje.
Więcej
-
Dziś strajkuj dla klimatu - wirtualnie!
2020-04-03Dołącz do Strajku Klimatycznego Online wchodząc na naszą stronę https://www.msk.earth/strajk gdzie dowiesz się co jeszcze możesz robić #NaMiareKryzysu
Więcej
-
Koronawirus, a bydgoska woda
2020-04-03Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że koronawirus nie rozprzestrzenia się poprzez systemy wodociągowe. To oznacza, że nie stanowi on zagrożenia ani dla tych systemów, ani dla jakości wody przeznaczonej do picia.
Więcej
-
Ruszają konsultacje projektu nowego programu ochrony powietrza na Mazowszu
2020-03-09Program ochrony powietrza jest aktem prawa miejscowego i dotyczy wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Dlatego też, aby umożliwić społeczeństwu wypowiedzenie się na temat przygotowanego projektu Zarząd Województwa Mazowieckiego planuje przeprowadzenie konsultacji społecznych. Konsultacje ruszyły 2 marca 2020 r. i trwać będą do 23 marca 2020 r.
Więcej
-
Zielona przyszłość
2019-12-02Coraz bardziej dokucza nam myśl, że nadciąga katastrofa klimatyczna, a transformacja energetyczna wydaje nam się czymś bardzo bolesnym i trudnym. Tymczasem są na świecie kraje, w których pewne sprawy są oczywiste a perspektywa zmian wywołuje na twarzy błogi uśmiech.
Więcej
-
Zapraszamy do udziału w 10. Forum Rozwoju Mazowsza
2019-10-13Już 16-17 października 2019 r. w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Forum Rozwoju Mazowsza. Będą to dwa dni pełne dyskusji i wymiany doświadczeń o rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Na uczestników czekają debaty organizowane na dwóch scenach oraz przestrzeń wystawienniczo-networkingowa współtworzona przez ponad 50 partnerów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Tematami przewodnimi wydarzenia będą Postęp, Człowiek, Region i Natura. Forum organizowane jest przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.pl.
Więcej
-
Poznaj największą domową instalacje OZE w zachodniopomorskiem!
2019-10-03Czy wiesz, że w gminie Dobra, w powiecie łobeskim znajduje się największą domowa instalacja odnawialnych źródeł energii w województwie zachodniopomorskim? Nie! Czas najwyższy to zmienić.
Więcej
-
Raport: Polki i Polacy chcą sami produkować energię elektryczną – czas, by zauważyły to partie polityczne
2019-08-26Z najnowszego raportu na temat prosumeryzmu w Polsce wynika, że w naszym kraju zachodzi wyraźna zmiana sposobu myślenia o energetyce. Za samodzielną produkcją energii elektrycznej opowiada się 84 procent badanych. Nie biorą tego jednak pod uwagę największe partie polityczne, które w swych kampaniach wyborczych zgoła ignorują kwestię energetyki prosumenckiej.
Więcej
-
Czy Wody Polskie w ustalaniu cen sprawdzają się lepiej niż samorządy?
2019-08-23Wody Polskie są niezależnym regulatorem zewnętrznym, który bardziej optymalnie niż samorządy patrzy na taryfikację cen wody - powiedział dyrektor pionu taryf Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Paweł Rusiecki.
Więcej
-
Warszawa przyjęła Miejski Plan Adaptacji - ADAPTCITY
2019-07-05Fale upałów, ulewy czy porywiste wiatry zdarzają się coraz częściej, dlatego stolica musi przygotować się do ciężkich warunków pogodowych. Pomóc ma w tym Miejski Plan Adaptacji. Kluczowe są inwestycje w zieleń, zbiorniki wodne i odnawialne źródła energii oraz ochrona mieszkańców.
Więcej
-
Zeroemisyjny Kraków
2019-07-05Kraków nawiązał współpracę z EIT Climate-KIC – europejską instytucją działającą na rzecz ochrony klimatu. Miasto dołącza do grona sześciu innych europejskich metropolii: Amsterdamu, Edynburga, Malmö, Mediolanu, Leuven czy Orleanu, które będą dążyły do zeroemisyjności już w 2030 r. Projekt będzie realizowany we współpracy z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami i przedsiębiorstwami.
Więcej
-
Żyrardów dostanie z NFOŚiGW 8,2 mln zł na tereny zielone
2019-07-03Mieszkańcy Żyrardowa w województwie mazowieckim będą mogli korzystać z nowych, rekreacyjnych terenów zielonych o powierzchni 4,64 ha. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel dotację w wysokości 8,2 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Więcej
-
Puszczy Białowieskiej nie grozi wpisanie na listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu
2019-07-03Nie ma groźby wpisania Puszczy Białowiejskiej na listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu - ocenił we wtorek (2 lipca) minister środowiska Henryk Kowalczyk. Poinformował, że konsultacje nt. nowych planów cięć dot. puszczańskich nadleśnictw mają jeszcze długo potrwać.
Więcej
-
Ciechanów: System weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej: podsumowanie pierwszego miesiąca
2019-06-28Po upływie około miesiąca od uruchomienia w Ciechanowie pilotażowego systemu, wartość segregacji odpadów na osiedlu nim objętym wyniosła 47%. Już teraz wiadomo, że 9% gospodarstw domowych w ogóle nie uczestniczy w procesie segregowania swoich odpadów.
Więcej
-
Złap deszcz - Wrocław nie marnuje!
2019-06-27
Bartosz Moch, www.wroclaw.pl
Z każdym rokiem obserwujemy zmiany klimatyczne. Zimą temperatura utrzymująca się powyżej zera oraz niewielka pokrywa śnieżna a wiosną i latem deszcze nawalne – to wyraźny sygnał do zmiany nawyków. Aby sprostać tym wyzwaniom rozpoczynamy we Wrocławiu nowy pilotażowy projekt Złap deszcz.
Więcej
-
Ogrody społeczne jako sposób na rewitalizację przestrzeni miejskiej i integrację sąsiedzką
2019-06-04
Katarzyna Wolańska
Wywiad z mgr inż. arch. kraj. Agnieszką Malinowską z Katedry Dendrologii, Sadownictwa i Szkółkarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Więcej
-
Nowa Huta: Spotkajmy się na podwórku - koncepcje projektowe
2019-05-20
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Po cyklu spotkań konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania ośmiu podwórek w ramach projektu "Spotkajmy się na podwórku" - Rewitalizacja wnętrz kwartałów zabudowy na terenie Nowej Huty, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przedstawił koncepcje projektowe dla tych podwórek.
Więcej
-
Zielona infrastruktura w Gdańsku – rozchodniki zamiast trawnika, wywiad z Eweliną Latoszewską kierownikiem Działu Zieleni GZDiZ
2019-05-15
Katarzyna Wolańska
W Gdańsku przy ul. Kowalskiej wprowadzono innowacyjne rozwiązanie. Zamiast trawnika, w pasie drogowym zastosowano maty rozchodnikowe. To przykład zielonej infrastruktury - sucholubna roślinność pozwala korzystać z usług ekosystemowych, a równocześnie oszczędzać zasoby i koszty utrzymania takich terenów. Rozchodników nie trzeba kosić, dobrze znoszą nasłonecznienie, a podlewa się je tylko w przypadku długotrwałej suszy.
Więcej
-
Ciechanów - ruszył pilotaż systemu weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej
2019-05-1310 maja w Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów).
Więcej
-
Kraków - MPEC i AGH wspólnie o OZE
2019-05-10Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały 7 maja umowę o współpracy przy realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE. Wspólne działania będą ukierunkowane przede wszystkim na wdrażanie idei transferu wiedzy w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł rozproszonych.
Więcej
-
Weź udział w konkursie Zielony Poznań
2019-05-09
www.poznan.pl
Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zgarnij nagrody. Konkurs "Zielony Poznań" odbędzie się w tym roku już po raz 26. Zainauguruje go oficjalnie kiermasz w parku Wilsona - będą warsztaty, zabawy dla dzieci i pokazy florystyczne.
Więcej
-
Miasto Wałbrzych zainaugurowało akcję STOP-PLASTIK
2019-04-23Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach przez miasto organizowanych.
Więcej
-
Chodnik pochłania smog, ale... może powodować raka płuc
2019-04-16W Warszawie powstał pierwszy chodnik pochłaniający smog. Miasto planuje budowę ponad 6 tys. m.kw. takich chodników. Tymczasem płyty chodnikowe zawierają potencjalnie rakotwórczą substancję.
Więcej
-
Przyrodnicy zachęcają do ratowania płazów w czasie wiosennej migracji
2019-04-08
PAP Nauka w Polsce
Nadeszła wiosna, a z nią wiosenne migracje płazów, które wybudzone po zimie wyruszą do zbiorników wodnych, by odbyć gody. Przy okazji tysiące tych pożytecznych zwierząt zginą pod kołami aut. Można im pomóc, włączając się do Akcji Płotek, organizowanej w Poznaniu już po raz 10.
Więcej
-
Szkolenia z gospodarowania odpadami w budynku wielorodzinnym
2019-04-03
Konrad Wielądek
W ramach projektu Eko-lokator przeprowadziliśmy szkolenia poruszające kwestie gospodarowania odpadami w budynku wielorodzinnym. Wydarzenia odbyły się w czterech miastach Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Białymstoku.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności