więcej


Inicjatywy lokalne

Zielona przyszłość (21066)

2019-12-02

Drukuj
galeria

Coraz bardziej dokucza nam myśl, że nadciąga katastrofa klimatyczna, a transformacja energetyczna wydaje nam się czymś bardzo bolesnym i trudnym. Tymczasem są na świecie kraje, w których pewne sprawy są oczywiste a perspektywa zmian wywołuje na twarzy błogi uśmiech.

W takich pozytywnych barwach opisał tę perspektywę Dan Belusa z duńskiej organizacji 92-Gruppen:

Dziś wiatr i słońce są tańsze w przeliczeniu na kWh niż paliwa kopalne w prawie wszystkich okolicznościach. Inwestycje w zakresie efektywności energetycznej domów poprawiają komfort i ograniczają koszty gospodarstw domowych (chyba, że ktoś dotuje paliwa kopalne). Elektryczne samochody są drogie przy zakupie, ale tanie w użytkowaniu, tankowaniu i fajnie się nimi jeździ. Duża ilość zielonej infrastruktury, jak drogi rowerowe, ma wiele zalet nie tylko ekologicznych, np. mniej wypadków na drogach, mniej zanieczyszczenia powietrza, mniej czasu straconego w korkach, brak kosztów transportu oprócz kosztów kupna roweru, a dzieci stają się bardzie mobilne kiedy jadą do szkoły oraz uprawiają sport, a to uwalnia czas wolny dla rodziców, w dodatku ludzie mogą codziennie ćwiczyć na rowerze zamiast kupować zajęcia fitness po godzinach pracy. Zastępujemy także hałaśliwe motorynki typu Osa (Vespa) elektrycznymi rowerami i skuterami itd. itd.

Zatem uśmiech na twarz i pędzimy w kierunku zielonej przyszłości.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej