ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Szkolenia z gospodarowania odpadami w budynku wielorodzinnym (20779)

Konrad Wielądek
2019-04-03

Drukuj
galeria

W ramach projektu Eko-lokator przeprowadziliśmy szkolenia poruszające kwestie gospodarowania odpadami w budynku wielorodzinnym. Wydarzenia odbyły się w czterech miastach Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Białymstoku.

Szkolenie „Gospodarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym” skierowane było głównie do urzędników oraz zarządców nieruchomości (zarządy wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, firmy zarządzające). Na spotkaniu poruszyliśmy głównie kwestie prawne, w myśl zbliżającej się, kolejnej już, nowelizacji ustawy o gospodarowaniu odpadami. Zmieniająca się co chwilę podstawa prawna, wprowadziła nie małe zamieszanie i konsternację wśród samorządów oraz zarządców. Z jednej strony obowiązek wprowadzenia nowych pojemników, edukacji mieszkańców, a z drugiej kwestie techniczne powiększenia wiat śmietnikowych.

Zdjęcie: Szkolenie "Gospdoarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym" Łódź

Rozmawialiśmy nie tylko o tym w jaki sposób możemy skonstruować wiaty śmietnikowe, a przede wszystkim poruszymy kwestię komunikacji z mieszkańcami. Jak zachęcić ich do segregowania, jak edukować mieszkańców. Pokazaliśmy przykłady, często bardzo prostych i tanich, ale za to skutecznych w komunikacji i edukacji mieszkańców w temacie segregacji odpadów.

Jednym z najciekawszych elementów szklenia okazał się temat dotyczący możliwości zarabiania na odpadach. Poprzez wdrożenie solidnej edukacji i właściwej segregacji, spółdzielnie i wspólnoty są w stanie sprzedawać posortowane odpady. Dzięki zdobytym w ten sposób finansom można dokonywać drobnych napraw, czy też w pewnym stopniu dofinansowywać rozwiązania proekologiczne w najbliższym otoczeniu budynków mieszkalnych.

Szkolenie „Gospodarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym” poprowadziła Pani  Anna Rolewicz-Kamińska, na co dzień związana z Politechniką Warszawską, specjalista w zakresie Inżynierii Środowiska, posiadający tytuł naukowy doktora, ze specjalizacją: gospodarowania odpadami.

Konrad Wielądek
Specjalista ds. PR i szkoleń


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej