- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Nowa Huta: Spotkajmy się na podwórku - koncepcje projektowe (20784)
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie2019-05-20
Drukuj
Po cyklu spotkań konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania ośmiu podwórek w ramach projektu "Spotkajmy się na podwórku" - Rewitalizacja wnętrz kwartałów zabudowy na terenie Nowej Huty, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przedstawił koncepcje projektowe dla tych podwórek.
Celem konsultacji było zdiagnozowanie problemów przestrzennych na terenie os. Centrum A, os. Centrum B, os. Centrum D, os. Zgody, os. Górali, os. Zielone, Os. Ogrodowe, os. Na Skarpie.
Podczas konsultacji zebrane zostały opinie, pomysły i postulaty na temat terenów objętych opracowaniem w wyniku których zostały opracowane przedstawiane koncepcje.
Celem „Spotkajmy się na podwórku” jest stworzenie uporządkowanej zielonej przestrzeni publicznej stanowiącej atrakcyjne uzupełnienie istniejącego układu urbanistycznego.
Inwestycja zakłada rewitalizację wnętrza nowohuckich podwórek w zakresie:
- przestrzeni zielonych: nowe nasadzenia, pielęgnacja istniejącej zieleni wysokiej; wprowadzenie nowych trawników oraz rekultywacja istniejących, które w miejscach słonecznych mogą posłużyć jako polany rekreacyjne
- tkanki historycznej: renowacja trzepaków i suszarek na pranie, murków oporowych, wywietrzników schronów, tablic historycznych oraz ręcznych pomp wodnych
- elementów małej architektury: wprowadzenie jednolitych ławek nawiązujących formą do ławki nowohuckiej, zostaną wprowadzone kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Dodatkowo na każdym podwórku pojawi się bujana ławka oraz domki dla motyli i karmniki na ptaków, a wiaty śmietnikowe i garaże zostaną przysłonięte drewnianymi trejażami porośniętymi pnączami
Na wybranych podwórkach zostaną wprowadzone urządzenia zabawowe dla dzieci oraz elementy siłowni zewnętrznej. Aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę korzystania podwórka zostaną odpowiednio oświetlone.
W przestrzeni podwórek os. Centrum D oraz os. Ogrodowego zostaną wprowadzone instalacje artystyczne:
- na os. Centrum D stanie instalacja nawiązująca do twórczości Mariana Kruczka
- na os. Ogrodowym forma instalacji zostanie nawiązana do istniejących elementów zagospodarowania podwórek w taki sposób, aby służyła zabawie i twórczemu zagospodarowania czasu.
Kolejne spotkania z mieszkańcami planowane są na etapie projektowym realizacji zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. O terminie konsultacji Zarząd Zieleni Miejskiej będzie informować na bieżąco.
Organizatorowi zależy na tym, aby już na etapie robót mieszkańcy osiedli włączyli się w działania i wspólnie stworzyli swoją przestrzeń. Zostaną w tym czasie zorganizowane wydarzenia i spotkania, mające na celu animację zrewitalizowanych przestrzeni, które pozwolą na integrację mieszkańców.
więcej informacji oraz prezentacja koncepcji projektowych na: https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/602-spotkajmy-sie-na-podworku-koncepcje-projektowe.html?fbclid=IwAR0RW4P_YIOE8WQgNO8Z4mW9WP38Tmz1R8eOzRfiMLjkhpJ0vMW1MFj_YIQ
Podobne artykuły
- Zielona infrastruktura w Polsce i na świecie - wywiad z dr inż. Martą Weber-Siwirską
Dr inż. Marta Weber-Siwirska jest pracownikiem naukowym w Instytucie Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.
Więcej
- Reportaż – W Gliwicach przy ul. Ziemowita 1 powstaje ogród społeczny
Jest koniec sierpnia 2018, jesteśmy w Gliwicach na podwórku kamienicy przy ul. Ziemowita 1, gdzie powstaje ogród zakładany przez społeczników miejskich.
Więcej
- Roślinność na, wokół i w budynku
W polskich miastach mieszka obecnie 23,3 mln osób, co stanowi 60% społeczeństwa. Tu też są najbardziej odczuwalne negatywne skutki zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza. Na jakość życia w mieście i na osiedlach mieszkaniowych bardzo pozytywny wpływ ma ilość i dostępność terenów zieleni.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności