- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Energooszczędny dom w Smochowicach
2014-09-11Budynek zaprojektowany przez pracownię „BUILDgreenDesign” posiada prawdopodobnie większość cech wymarzonego domu: estetyczny wygląd, przestronne wnętrze, ciekawy ogród i strefę rekreacyjną wyposażoną w saunę i jacuzzi. A co najważniejsze – jest przy tym energooszczędny.
Więcej
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje wykonawców do przygotowania strony internetowej dla projektu LIFE_ADAPTCITY_PL
2014-09-10Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje wykonawców do przygotowania strony internetowej dla projektu LIFE_ADAPTCITY_PL w trybie zapytania o cenę.
Więcej
-
Branża liczy na uproszczenia w nowej specustawie węglowodorowej
2014-09-10Do konsultacji trafił właśnie projekt specustawy węglowodorowej. Ma ona uprościć procedury administracyjne związane z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem gazu łupkowego.
Więcej
-
Ameryka: czyste supermocarstwo?
2014-09-10Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała swój kraj do zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii. Jej zdaniem pozwoli to osiągnąć „czystą przyszłość energetyczną” i zareagować na zagrożenie zmianami klimatu.
Więcej
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje wykonawców do przygotowania platformy do zarządzania projektem LIFE_ADAPTCITY_PL
2014-09-09Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje wykonawców do przygotowania platformy do zarządzania projektem LIFE_ADAPTCITY_PL w trybie zapytania o cenę.
Więcej
-
[Konkurs] Odnawialne źródła energii w domu
2014-09-09Jakie OZE najlepiej sprawdzają się w Polsce? Jaką energię możemy łatwo pozyskać ze słońca? Kim jest prosument? – odpowiedzi na wszystkie konkursowe pytania w tym miesiącu w „Energooszczędnych 4 kątach”.
Więcej
-
Łupkowe wątpliwości cz. 3
2014-09-09Dlaczego „rewolucja łupkowa” stała się tak głośna? Przez kilka ostatnich pokoleń świat doświadczył bezprecedensowego wzrostu gospodarczego, zasilanego energią z tanich i łatwo dostępnych paliw kopalnych. Jednak już widać koniec tej epoki – o ile ropy, gazu i węgla technicznie rzecz biorąc jest pod ziemią jeszcze dużo, to łatwo dostępne złoża konwencjonalne są już bardzo mocno przetrzebione.
Więcej
-
Klocki LEGO na rzecz ekologii
2014-09-09Grupa LEGO obniża o 10 000 ton poziom emisji CO2 podczas produkcji opakowań swoich produktów. Od czerwca 2014 roku nowe produkty sprzedawane są w zmniejszonych pudełkach opatrzonych logo Forest Stewardship Council® (FSC). Do produkcji opakowań firma zużywa przeciętnie 14% mniej papieru, promując tym samym system certyfikacji FSC oraz odpowiedzialną gospodarkę leśną.
Więcej
-
Województwo świętokrzyskie stawia na energetykę rozproszoną [WIDEO]
2014-09-08Świętokrzyskie jako pierwsze województwo w Polsce zdecydowało się na przygotowanie energetycznej mapy drogowej do 2050 r. Dlaczego? – zdradza nam dr inż. Włodzimierz Grochal ze Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
Więcej
-
Komentarz giełdowy: w sierpniu spadł wolumenu obrotu i zmienności na rynku carbon
2014-09-08Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego rady Europejskiej może wpłynąć na rozluźnienie polityki klimatycznej UE oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
W jakim stanie są polskie domy?
2014-09-08W Polsce użytkowanych jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych, niestety większość z nich to budynki ocieplone bardzo słabo lub wcale. Do ogrzewania pomieszczeń ich właściciele wykorzystują głównie węgiel, bardzo często spalany w przestarzałych i niskosprawnych kotłach.
Więcej
-
W Koninie powstaje nowoczesny zakład unieszkodliwiania odpadów
2014-09-07W Koninie powstaje nowoczesny Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Celem przedsięwzięcia jest zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta Konina oraz 35 gmin/miast powiatów: konińskiego, kolskiego, słupskiego oraz tureckiego – poinformowało Ministerstwo Środowiska.
Więcej
-
Ognisty rok w Kanadzie
2014-09-06Tegoroczny sezon pożarów w Kanadzie jest jednym z najgorszych w historii.
Więcej
-
Komisja Europejska podnosi cel OZE na 2030 r. Efekt Putina?
2014-09-05W nowej wersji strategii energetycznej Unii Europejskiej podniesiono cel udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do roku 2030 r.
Więcej
-
KGHM, Enea i Tauron wniosą wkład w polski atom
2014-09-05Z ponadmiesięcznym opóźnieniem zawarta została umowa ws. nabycia udziałów. KGHM, Enea i Tauron kupią po 10% w spółce celowej PGE odpowiedzialnej za projekt elektrowni jądrowej PGE EJ 1.
Więcej
-
Gminy mogą oszczędzać dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej
2014-09-05Jak wynika z analizy ankiet konkursu ECO-MIASTO, polskie samorządy wydają na zaopatrzenie w wodę i energię budynków od kilku do nawet 11% środków ze swoich budżetów. Jedyną możliwością na obniżenie tych kosztów jest inwestycja w efektywność energetyczną zarządzanych nieruchomości.
Więcej
-
Jak pomagać w kwestiach mieszkaniowych i energetycznych niezamożnym gospodarstwom domowym?
2014-09-04O doświadczeniach organizacji Habitat for Humanity Poland z jej dyrektor Małgorzatą Salamon rozmawia Agnieszka Tomaszewska-Kula z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Łupkowe wątpliwości cz. 2
2014-09-04Dlaczego „rewolucja łupkowa” stała się tak głośna? Przez kilka ostatnich pokoleń świat doświadczył bezprecedensowego wzrostu gospodarczego, zasilanego energią z tanich i łatwo dostępnych paliw kopalnych. Jednak już widać koniec tej epoki – o ile ropy, gazu i węgla technicznie rzecz biorąc jest pod ziemią jeszcze dużo, to łatwo dostępne złoża konwencjonalne są już bardzo mocno przetrzebione.
Więcej
-
Jak wyposażyć energooszczędny dom? [wyniki konkursu]
2014-09-03W sierpniu „Energooszczędne 4 kąty” zajmowały się wyposażeniem domu. Właśnie rozstrzygnęliśmy towarzyszący temu blokowi tematycznemu konkurs.
Więcej
-
Kolej – drogi 40:60? W większości regionów to marzenie
2014-09-03Według podpisanej już umowy partnerstwa, określającej planowane wykorzystanie środków unijnych na okres 2014-20 proporcja wydatków na kolej i drogi kształtuje się jak 40:60 (10,2 mld euro na kolej i 15 mld euro na drogi – w kwotach udziału UE). Okazuje się jednak, że na poziomie programów regionalnych taki udział kolei w większości województw jest marzeniem.
Więcej
-
Biznes energooszczędny – nowa oferta NFOŚiGW dla MŚP
2014-09-0311 sierpnia br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się uroczyste podpisanie umów o współpracy pomiędzy NFOŚiGW i bankami komercyjnymi i przyznanie im limitu środków na dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych w ramach programu priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej Część 4) Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach”.
Więcej
-
Materiały problemowe przed debatą „Efektywność energetyczna szansą dla gospodarki niskoemisyjnej”
2014-09-03Debata on-line portalu ChronmyKlimat.pl, w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz organizacji pozarządowych już 10 września 2014 roku. Prezentujemy wybór artykułów, z którymi warto zapoznać się przed tym spotkaniem.
Więcej
-
Aktualizacja programu NFOŚiGW
2014-09-03Pod koniec lipca br. zarząd NFOŚiGW przyjął kolejną aktualizację programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Zmieniony program priorytetowy obowiązuje od 18 sierpnia 2014.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”
2014-09-02Ze zdziwieniem przyjmujemy praktyczne pominięcie we wstępnej wersji dokumentu potencjału odnawialnych źródeł energii – piszą eksperci Koalicji Klimatycznej
Więcej
-
Gra pozorów wokół OZE
2014-09-02Jak naprawdę wygląda rządowe wsparcie dla prosumenckiej energetyki odnawialnej? – pyta Grzegorz Wiśniewski na łamach „Zielonych Wiadomości”.
Więcej
-
Początek roku w najbardziej ekologicznej szkole w Polsce
2014-09-02Dzieci z Chotomowa w gminie Jabłonna wczoraj zaczęły naukę w jednej z najnowocześniejszych szkół w kraju. To jeden z pierwszych w Polsce energooszczędnych budynków użyteczności publicznej. Dzięki mikroelektrowni słonecznej ufundowanej przez Greenpeace szkoła produkuje również energię elektryczną ze słońca.
Więcej
-
ADAPTCITY – klimatyczna strategia dla Warszawy
2014-09-01Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Metropolii Polskich oraz Verband Region Stuttgart przystąpiły do realizacji projektu ADAPTCITY. Projekt ma na celu przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy. Będzie to pierwsza tego typu strategia w Polsce.
Więcej
-
Konsultacje projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Pytanie o przyszłość czy o kwit?
2014-09-01Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: W marcu 2013 roku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię w sprawie „zbadania potrzeb i metod udziału i zaangażowania obywateli w dziedzinie polityki energetycznej”. Opinia bezpośrednio nawiązuje do ram polityki energetycznej UE do roku 2050.
Więcej
-
Popczyk: Niech Polska w końcu zauważy pozytywne strony pakietu 3x20 [WIDEO]
2014-09-01– Mijają lata, a my nie dopatrujemy się pozytywnych cech pakietu 3x20. Powinniśmy wreszcie je dostrzec – mówi prof. Jan Popczyk w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl.
Więcej
-
Odnawialne źródła energii w domu energooszczędnym i pasywnym
2014-09-01Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) jest ważnym warunkiem realizacji budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego. Urządzenia i systemy OZE znajdują zastosowanie we wszystkich obszarach zużycia energii w budynkach.
Więcej
-
Grenlandia i Antarktyda tracą 500 km³ lodu rocznie
2014-08-31To największa prędkość obserowana od czasu, kiedy rozpoczęły sie satelitarne pomiary pokrywy lodowej.
Więcej
-
Izrael rozszerza program net-meteringu dla fotowoltaiki
2014-08-31Izraelskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego ogłosi przetargi na montaż 750 kW instalacji fotowoltaicznych, które zostaną objęte wprowadzonym w Izraelu systemem net-meteringu.
Więcej
-
Naukowcy rozwikłali tajemnicę gigantycznego krateru na Syberii
2014-08-30Badacze sugerują, że w wyniku wzrostu temperatur stopniała i zapadła się wieczna zmarzlina, uwalniając zgromadzony w niej metan.
Więcej
-
Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze
2014-08-30Ze stolicy Dolnego Śląska zniknie około tysiąca pieców opalanych węglem, które zanieczyszczają powietrze. Będzie można je wymienić (i otrzymać na ten cel spore dofinansowanie) na instalacje gazowe, elektryczne, solary albo podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach programu "Kawka" na dopłaty dla mieszkańców Wrocławia w najbliższych 5 latach zostanie przeznaczonych 20 mln złotych.
Więcej
-
Prosumencie, panele fotowoltaiczne to nie kolektory
2014-08-30Mimo że panele fotowoltaiczne są w Polsce coraz bardziej popularne, to wciąż krąży na ich temat kilka mitów. Najczęściej nie odróżniamy paneli od kolektorów.
Więcej
-
Hanna Gronkiewicz-Waltz za klimatem - na przekór rządowi
2014-08-29Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz w swoim liście wysłanym 14 sierpnia do wiceprezes Rady Ministrów Elżbiety Bieńkowskiej skrytykowała europejską politykę klimatyczną. Zaskakujący jest kierunek tej krytyki - jest on dokładnym przeciwieństwem polityki polskiego rządu – podaje portal EurActive.
Więcej
-
Amerykanie liczą zyski z polityki klimatycznej
2014-08-29Koszty redukcji emisji mogą zwrócić się w postaci mniejszych wydatków na leczenie astmy, nowotworów i chorób płuc.
Więcej
-
Solaris wprowadzi nową linię ekologicznych autobusów
2014-08-29W fabryce Solarisa w Bolechowie powstanie nowa hala produkcyjna o powierzchni 7,5 tys. m2. Będą w niej powstawać ulepszone modele autobusów Urbino dostosowane do montażu napędu hybrydowego czy w pełni elektrycznego.
Więcej
-
Warto instalować OZE na terenach wiejskich? – IEO odpowiada
2014-08-29Projekt OZERISE "Integracja odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach" jest koordynowany przez Instytut Energetyki Odnawialnej www.ieo.pl i realizowany pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerami projektu są Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, NMG, ApiMicon. Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu LIFE+ oraz NFOŚiGW.
Więcej
-
Chińskie miasta rezygnują z PKB jako miary rozwoju
2014-08-28Ponad 70 chińskich miast i powiatów zrezygnowało z używania wskaźnika PKB (produktu krajowego brutto) jako sposobu oceny lokalnych rządów. Już nie wzrost gospodarczy będzie głównym kryterium oceny urzędników, ale wysiłki związane z ochroną środowiska i zmniejszaniem nierówności społecznych.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności