więcej


Zielona gospodarka

Izrael rozszerza program net-meteringu dla fotowoltaiki (17601)

2014-08-31

Drukuj
galeria

Budynek Knessetu, fot. Beny Shlevich, CC BY-SA 3.0

Izraelskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego ogłosi przetargi na montaż 750 kW instalacji fotowoltaicznych, które zostaną objęte wprowadzonym w Izraelu systemem net-meteringu.

Net-metering, czyli system bilansowania ceny energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej i sprzedanej do sieci z kosztem energii kupionej od operatora energetycznego, został wprowadzony w Izraelu w grudniu 2012 r.

Nowe prawo zakładało montaż w latach 2013-2014 maksymalnie po 200 MW systemów fotowoltaicznych/rok, które zostaną objęte zasadami net-meteringu. Póki co, w Izraelu działa jedynie ok. 10 MW systemów PV objętych net-meteringiem, a kolejne 20 MW jest w trakcie realizacji. W sumie fotowoltaiczny potencjał tego kraju wynosi ok. 500 MW.

Wolumen instalacji solarnych w Izraelu, objętych net-meteringiem, może rosnąć dzięki planom tamtejszego rządu. Izraelski resort bezpieczeństwa publicznego zdecydował, że zainstaluje 13 systemów PV o łącznej mocy 750 kW na budynkach policji i straży pożarnej czy na dachach więzień.

Przedsięwzięcie o nazwie "Blue Sky" ma mieć pilotażowy charakter, a zebrane dzięki niemu doświadczenia mają pozwolić na większe, publiczne inwestycje w fotowoltaikę.

Instalacja fotowoltaiczna objęta net-meteringiem powstanie też m.in. na dachu budynku izraelskiego parlamentu (Knessetu). Montaż dachowego systemu PV o mocy 300 kW ma kosztować ok. 490 tys. dolarów (ok. 1,7 mln NIS). Szacuje się, że instalacja będzie produkować rocznie ok. 510 MWh energii elektrycznej, a wykorzystanie energii z PV na potrzeby budynków parlamentu wygeneruje roczne oszczędności na poziomie 200 tys. NIS.

Celem projektu "Zielony Knesset" jest redukcja rachunków za prąd i gaz o 1/3. Energia produkowana na dachu Knessetu będzie zasilać m.in. zamontowane na jego parkingach stacje ładowania samochodów elektrycznych.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej