- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Paliwo wodorowe mogłoby rozwiązać problemy energetyczne świata
2016-10-12Energia ze słońca, która pada na ziemię w ciągu godziny, wystarczyłaby dla całej ludzkości na rok. Pytanie tylko, jak ją zmagazynować. Gdyby udało się przy pomocy światła rozłożyć wodę na wodór i tlen, paliwo wodorowe rozwiązałoby problemy energetyczne świata. Trzeba to jednak zrobić efektywnie i tanio. Do przeprowadzenia reakcji niezbędny jest idealny katalizator. Naukowcy wciąż go poszukują.
Więcej
-
Kto nas nakarmi?
2016-10-12
Agata Golec
Zmieniający się klimat już wkrótce może całkowicie odwrócić sytuację na światowym rynku żywności. Czy eksporterzy staną się importerami?
Więcej
-
Inwestorzy OZE chcą obrony przed zmiennym prawem w UE
2016-10-11Grupa 11 największych europejskich firm energetycznych działających w branży OZE wezwała do uchwalania bardziej spójnych, długoterminowych przepisów dotyczących sektora energii odnawialnej. Jak podkreślają przedsiębiorcy, zmienne i nieprzewidywalne prawo podważa zaufanie inwestorów do państwa. Przykładem jest Polska.
Więcej
-
Koło ratunkowe dla małych elektrowni wodnych
2016-10-11Ministerstwo Energii zaktualizowało projekt rozporządzenia na temat planowanych na ten rok aukcji dla OZE. W przypadku działających już instalacji, które mają zyskać możliwość przejścia z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcji, obok uwzględnionych wcześniej biogazowni rolniczych teraz ME proponuje również taką opcję właścicielom małych elektrowni wodnych.
Więcej
-
KONKURS! Sprawdź czy jesteś prawdziwym Eko-sknerą i wygrywaj nagrody!
2016-10-11Uruchomiliśmy nasz kalkulator dzięki któremu możesz dowiedzieć się czy jesteś prawdziwym Eko-sknerą. Największe Eko-sknery mogą wygrać eko-gadżety w naszym ekspresowym konkursie. Zapraszamy!
Więcej
-
HEAL: Można zmniejszyć szkodliwy wpływ zanieczyszczeń z węgla
2016-10-11Ambitne regulacje dotyczące redukcji emisji z energetyki węglowej mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniami powietrza emitowanymi przez polskie elektrownie aż o 93%.
Więcej
-
Nie Rób Dymu
2016-10-1040% respondentów przeprowadzonego badania przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20% z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego.
Więcej
-
Polska ratyfikowała Porozumienie Paryskie
2016-10-10Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji uzgodnionego w Paryżu 12 grudnia 2015 r. Porozumienia paryskiego do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W zeszły czwartek parlament przyjął ustawę.
Więcej
-
Czy świat stać na niechciane dzieci?
2016-10-09
Wojciech Szymalski
Przez Polskę przetoczył się czarny poniedziałek, kiedy to kobiety masowo wyraziły swój sprzeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Równocześnie, katolicy, z białą wstążką na piersi, modlili się za ochroną życia poczętego od poczęcia aż do śmierci, a w praktyce za zakazem aborcji. Kolejny mur między nami...
Więcej
-
Porozumienie klimatyczne wchodzi w życie
2016-10-07Wieczorem, 5 października Unia Europejska i 10 państw przekazały dokumenty ratyfikacyjne. Wymogi formalne zostały spełnione. Porozumienie klimatyczne wejdzie w życie 4 listopada 2016 roku, czyli tuż przed szczytem klimatycznym w Marakeszu.
Więcej
-
OZE przyszłością energetyki
2016-10-06W Europie szybko rozwija się energia wiatrowa, szczególnie farmy morskie. Branża energetyki wiatrowej w Polsce jest bardzo konkurencyjna. Nie potrzebuje dotacji, ale stabilizacji i przewidywalności.
Więcej
-
Wejście w życie porozumienia paryskiego po ratyfikacji przez UE
2016-10-064 października Parlament Europejski zatwierdził ratyfikację porozumienia paryskiego przez Unię Europejską.
Więcej
-
W Polsce już 154 MW mocy w PV
2016-10-06W Polsce zainstalowano do połowy roku 11 584 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 154,35 MW – informuje Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki. Najwięcej mocy PV zainstalowano w województwie lubelskim.
Więcej
-
Jak uzyskać najwięcej energii z perowskitów
2016-10-05Oddziaływania między cząsteczkami i atomami tworzącymi perowskit decydują o tym, czy taki materiał będzie można wykorzystać w ogniwach słonecznych.
Więcej
-
Odnawialne energetycznie Niemcy wzorem dla Polaków
2016-10-04
Katarzyna Dmochowska
Niemiecka transformacja energetyczna „Energiewende”, mimo napotykanych barier, nie zmienia swojego azymutu. Aż 86 proc. społeczeństwa niemieckiego wspiera dalszą rozbudowę OZE.
Więcej
-
Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju?
2016-10-04W ocenie Instytutu na rzecz Ekorozwoju i współpracujących z nim ekspertów „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju w niewielkim stopniu współgra z polityką klimatyczną. By wykorzystać szansę jaką proklimatyczny kierunek otwiera dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska, niezbędne jest dokonanie rewizji tego dokumentu.
Więcej
-
Miasta chcą rozwiązywać problemy ekologiczne
2016-10-03Sosnowiec i Warszawa to przykłady miast, które biorą na siebie rolę "żywych laboratoriów" – testując sposoby rozwiązywania miejskich problemów ekologicznych. Polskie miasta coraz częściej biorą udział w projektach w ramach programu Horyzont 2020 – mówi PAP ekspertka.
Więcej
-
UE dokona ratyfikacji porozumienia paryskiego w tym tygodniu
2016-10-03Rada ds. Środowiska (ENVI) wyraziła wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia klimatycznego.
Więcej
-
Ekologiczne trendy coraz bardziej widoczne
2016-10-03W najbliższych trzech latach liczba zielonych budynków podwoi się na całym świecie a branżę budowlaną praktycznie zdominują energooszczędne technologie. Tymczasem Polska powoli dojrzewa do ekologicznych standardów.
Więcej
-
Wrocław ogranicza emisje
2016-09-30Podczas debaty pt. "Budowa gospodarki niskoemisyjnej – praktyka na poziomie lokalnym w Polsce i w Niemczech", która odbyła się 27 września, zaprezentowano dobre praktyki Wrocławia oraz jego miasta partnerskiego Wiesbaden.
Więcej
-
KE zatwierdziła pomoc publiczną dla kogeneracji w Polsce
2016-09-30
EurActiv.pl
Komisja Europejska stwierdziła, że polski plan wspierania kogeneracji ciepła i energii elektrycznej stanowi co prawda pomoc państwa, ale jest to zgodne z unijnym prawem. Plan ma być realizowany do 2018 r., a jego roczny budżet to ponad 1 mld zł (232 mln euro).
Więcej
-
Czeska Praga pozwana za brudne powietrze
2016-09-29ClientEarth wraz z lokalnymi partnerami wytoczył 26 września sprawę czeskiej Pradze o łamanie limitów zanieczyszczenia powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską. Mieszkańcy i organizacje pozarządowe liczą, że sąd zmusi władze do podjęcia konkretnych kroków w walce o czyste powietrze.
Więcej
-
Trump vs Clinton. Co powiedzieli o energii?
2016-09-29Biały Dom, którym od dwóch prezydenckich kadencji kieruje Barack Obama, obrał w polityce energetycznej jednoznaczny kierunek rozwoju odnawialnych źródeł energii. Amerykańska administracja może jednak obrać w tym zakresie odwrotny kurs, jeśli kolejnym prezydentem USA zostanie Donald Trump.
Więcej
-
Ustawa odległościowa: Zachodniopomorscy radni apelują o zmiany w prawie
2016-09-29Radni zachodniopomorscy apelują do rządu o nowelizację ustawy odległościowej. Chcą kompromisu pomiędzy rozwiązaniami chroniącymi obywateli i tymi wspierającymi działania przedsiębiorców i mieszkańców.
Więcej
-
PolarSol zwycięzcą konkursu KICkoff
2016-09-28Firma KIC InnoEnergy ogłosiła, że zwycięzcą dorocznego konkursu KICkoff jest estoński start-up PolarSol, który otrzyma 10 000 euro oraz dostęp do prestiżowego programu wsparcia KIC InnoEnergy Highway.
Więcej
-
Ciepło-zimno czyli o ubóstwie energetycznym
2016-09-28
Aleksandra Stępniak
Koniec lata daje o sobie znać – spadła temperatura, słońce schowało się za chmurami. Jeszcze kilka stopni w dół na termometrze i konieczne stanie się włączenie ogrzewania.
Więcej
-
Droga do ratyfikacji Porozumienia paryskiego
2016-09-2823 września 2016 r. Minister Środowiska prof. Jan Szyszko podpisał wniosek o ratyfikację Porozumienia paryskiego ws. zmian klimatu i przekazał go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Więcej
-
Kup dobre, napraw stare!
2016-09-27
Wojciech Szymalski
"Bierz nowe, wyrzuć stare" - zachęca mnie na plakacie sieć hipermarketów. Tak się składa, że ostatnio przeszedłem serię napraw moich starych rzeczy. Według mnie nie opłacało się ich wyrzucać.
Więcej
-
Juncker zapowiada dodatkowe 200 mld euro inwestycji
2016-09-27
EurActiv.pl
Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział przekazanie dodatkowych środków do Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). Inwestycje mają być przeznaczone przede wszystkim na cyfryzację i niskoemisyjną gospodarkę.
Więcej
-
Produkcja energii na farmach wiatrowych wzrosła o 17 proc.
2016-09-26W okresie od stycznia do sierpnia br. PSE odnotowały znaczący wzrost produkcji energii z wykorzystaniem zlokalizowanych w naszym kraju farm wiatrowych. To głównie efekt boomu inwestycyjnego w sektorze wiatrowym, który miał miejsce w ubiegłym roku.
Więcej
-
Rośliny przystosowują się do zwiększonego stężenia CO2
2016-09-26Badanie współfinansowane w ramach unijnego projektu EXPEER dowodzi, że rośliny w coraz większym stopniu przystosowują się do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, co może mieć istotne implikacje dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i ochrony przyrody.
Więcej
-
Nie wyrzucaj pieniędzy w powietrze - odzyskaj ciepło z wentylacji i oszczędzaj!
2016-09-24Zapewnienie odpowiedniej wentylacji obiektów wielkopowierzchniowych jest nie lada wyzwaniem, właśnie ze względu na ich kubaturę. Większy system = więcej problemów. Z punktu widzenia inwestora ważne jest, aby był on nie tylko komfortowy, ale również energooszczędny.
Więcej
-
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-09-23Dzięki elektrowniom słonecznym otrzymanym od Fundacji Greenpeace Polska każda ze szkół zaoszczędzi w najbliższym roku na zakupie energii od 1700 do 4300 zł.
Więcej
-
Relacja z debaty poświęconej ocenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
2016-09-23W czwartek 15 września z inicjatywy Instytutu na rzecz Ekorozwoju odbyła się debata pt. „Na ile projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) przyczynia się do realizacji polityki klimatycznej?”.
Więcej
-
Kolejny ssak zagrożony zmianą klimatu
2016-09-23
Agata Golec
Szczekuszka amerykańska, przystosowana do życia w zimnym górskim klimacie, może sobie nie poradzić z coraz wyższą temperaturą.
Więcej
-
Już 60 państw ratyfikowało porozumienie klimatyczne
2016-09-22Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z sekretarzem generalnym Ban Ki-moonem zaznaczył, że Polska ma zamiar ratyfikować porozumienie paryskie do końca 2016 roku.
Więcej
-
Morska energetyka wiatrowa przysłuży się polskiej gospodarce
2016-09-2277 tys. nowych miejsc pracy do 2030 r. i wzrost PKB o 60 mld zł to możliwe korzyści z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – wynika z raportu McKinsey & Company.
Więcej
-
Komisja Europejska: podniesienie celu efektywności energetycznej do 30% do 2030 r. niemal pewne
2016-09-22Do opinii publicznej wyciekł projekt dyrektywy o efektywności energetycznej, którego oficjalne ogłoszenie planowane jest na 12 października.
Więcej
-
Bankowcy: aukcje migracyjne potrzebne jak najszybciej
2016-09-21Związek Banków Polskich wystosował stanowisko ws. projektów rozporządzeń dla rynku OZE, które przygotowało Ministerstwo Energii. ZBP wzywa do przeprowadzenia aukcji, które umożliwią migrację do nowego systemu aukcyjnego nie tylko istniejących biogazowni – jak przewiduje ME – ale również innych rodzajów OZE, umożliwiając ich właścicielom wyjście z systemu zielonych certyfikatów i poprawę swoich perspektyw finansowych.
Więcej
-
Raport GEO-6: stan środowiska naturalnego w Europie polepsza się
2016-09-21Dzięki zawarciu wielostronnych porozumień na poziomie globalnym oraz regionalnym nastąpiła poprawa stanu środowiska naturalnego w Europie - czytamy w "Raporcie GEO-6 dla regionu paneuropejskiego". W ubiegły czwartek w Warszawie miała miejsce polska premiera dokumentu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności