więcej


Energetyka

Inwestorzy OZE chcą obrony przed zmiennym prawem w UE (19808)

2016-10-11

Drukuj
galeria

Grupa 11 największych europejskich firm energetycznych działających w branży OZE wezwała do uchwalania bardziej spójnych, długoterminowych przepisów dotyczących sektora energii odnawialnej. Jak podkreślają przedsiębiorcy, zmienne i nieprzewidywalne prawo podważa zaufanie inwestorów do państwa. Przykładem jest Polska.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu sygnatariusze, w tym E.ON, Acciona, Gamesa, Allianz, EDPR i Commerzbank, wskazują praktyki negatywnie odbijające się na europejskim rynku OZE. Są to przede wszystkim zmiany prawne działające wstecz i nagłe zmiany w kierunku rozwoju krajowych polityk energetycznych.

 

Jak podkreślają autorzy apelu, firmy, planujące długoterminowe projekty energetyczny, oczekują stabilności regulacyjnej dla elektrowni wykorzystujących OZE, a wszelkie zmiany w prawie powinny być konsultowane, niedyskryminujące i nie mogą działać wstecz.

 

Jako przykłady sytuacji ostrego odwrócenia polityki energetycznej w sektorze OZE, nadszarpujących zaufanie inwestorów, wskazano cięcia taryfowe dla istniejących inwestycji w Hiszpanii, Czechach czy we Włoszech, a także wycofywania wsparcia dla energetyki odnawialnej w Polsce i Finlandii.

 

Źródło: reo.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej