więcej


Energetyka

Morska energetyka wiatrowa przysłuży się polskiej gospodarce (19762)

2016-09-22

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

77 tys. nowych miejsc pracy do 2030 r. i wzrost PKB o 60 mld zł to możliwe korzyści z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – wynika z raportu McKinsey & Company.

Według firmy doradczej McKinsey & Company morska energetyka wiatrowa może stać się ważną branżą polskiej gospodarki. Do 2030 r. możliwa jest instalacja morskich farm wiatrowych o mocy 6 GW – wynika z raportu „Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Perspektywy i ocena wpływu na lokalną gospodarkę”.

 Jeśli scenariusz instalacji 6 GW mocy udałoby się zrealizować, w latach 2020-2030 PKB Polski może zwiększyć się o 60 mld zł oraz o ok. dodatkowy 1 mld zł rocznie po 2030 r. Do 2030 r. w branży może powstać ok. 77 tysięcy miejscapracy.

 W największym stopniu na rozwoju sektora skorzystałoby województwo pomorskie i zachodniopomorskie oraz przemysł stoczniowy i stalowy. W stoczniach mogą pojawić się nowe zamówienia na statki (szacunki mówią o 5-11 dużych statkach do budowy farm i 4-8 mniejszych do eksploatacji), a także na główne elementy farm, czyli wieże i fundamenty.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce może też stać się najbardziej stalochłonnym projektem w ciągu ostatnich 25 lat i pochłonąć ponad milion ton stali. Popyt na stal wynikałby głównie z konstrukcji wież, fundamentów kratownicowych oraz rozbudowy i modernizacji lądowej sieci przesyłowej.

 - Aby wpływ morskiej energetyki wiatrowej, przyniósł oczekiwane korzyści, konieczna jest strategia rozwoju branży zakładająca wysoki udział lokalnych przedsiębiorstw. Dzięki niej możliwa będzie w Polsce lokalizacja zakładów produkujących elementy farm- mówi Marcin Purta, partner McKinsey & Company i jeden z autorów raportu. - Wiele polskich firm zdobyło duże doświadczenie w branży pracując przy projektach w innych krajach Europy. Ten potencjał warto wykorzystać – dodaje Purta.

Jak podkreślają eksperci MaKinsey & Company, morska energetyka wiatrowa rozwija się w Europie bardzo szybko – w ciągu ostatnich 15 lat średnioroczny przyrost mocy osiągał 30 proc. Obecnie zainstalowano 11 GW mocy, a do 2020 r. Europa może osiągnąć ponad 20 GW mocy. Najbardziej rozwinięta jest w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Główną zaletą morskiej energetyki wiatrowej jest przewidywalna produkcja. Współczynnik sprawności wynosi dla niej 40-50 proc. Głównym wyzwaniem są stosunkowo wysokie koszty.

 - Średni prognozowany koszt dla morskich farm wiatrowych w Polsce w latach 2020-2030 to maksymalnie 95 euro/MWh. Warto jednak wziąć pod uwagę koszt netto, po odjęciu pozytywnego wpływu na gospodarkę, który szacujemy na nie więcej 39 euro/MWh - mówi Tomasz Marciniak, partner lokalny w McKinsey.

Dotychczas w Europie zainwestowano ponad 40 mld euro w rozwój morskich farm wiatrowych, nie licząc dodatkowych inwestycji w łańcuch dostaw, takich jak porty i sieci przesyłowe. Branża ta zatrudnia 75 tysięcy osób, z potencjałem osiągnięcia 250-300 tys. miejsc pracy w latach 2025-2030.

RAPORT [PDF]

 www.REO.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej