więcej


Zielona gospodarka

Juncker zapowiada dodatkowe 200 mld euro inwestycji (19777)

EurActiv.pl
2016-09-27

Drukuj
galeria

Fot. pixabay.com

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział przekazanie dodatkowych środków do Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS). Inwestycje mają być przeznaczone przede wszystkim na cyfryzację i niskoemisyjną gospodarkę.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS), nazywany również Planem Junckera, jest samodzielnym funduszem na rachunku Europejskiego Banku Inwestycyjnego (ECI). Fundusz uruchamia środki publiczne, które mają pobudzić inwestycje prywatne, których rezultatem ma być stymulacja długotrwałego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności w Europie. Powstał jako odpowiedź Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego na spowolnienie gospodarcze po kryzysie z 2007 r., które przyczyniło się do spadku poziomu inwestycji w Europie.

Środki finansowe funduszu

EFIS został uruchomiony w 2015 r. Zgodnie z założeniami miał wygenerować 315 mld euro na inwestycje do 2018 r., z czego udało mu się już zebrać, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej 116 mld euro.

Dziś (14 września) przewodniczący KE Jean-Claude Juncker w orędziu o stanie UE zapowiedział zwiększenie tej kwoty o dodatkowe 200 mld euro do 2020 r. (do „co najmniej 500 mld euro”) i o dalsze 115 mld do 2022 r., do łącznej wysokości 630 mld euro. Juncker stwierdził, że  „Unia musi inwestować w ludzi młodych, poszukujących pracy, w startupy. Dzisiaj proponujemy podwoić długość okresu funkcjonowania EFIS oraz jego zasoby finansowe”.  Dodał także, że z pomocą państw członkowskich, ten cel można będzie osiągnąć szybciej.

Zasady EFIS

EFIS nie działa na zasadzie dotacji – narzędzia stosowane w jego ramach to pożyczki, gwarancje dla inwestorów i wkłady kapitałowe. Fundusze z EFIS stanowią zabezpieczenie dla prywatnego kapitału, który mają przyciągnąć do inwestycji uznanych przez radę ekspertów Funduszu za potencjalnie korzystne dla wzrostu w Europie, ale zbyt ryzykowne, by prywatni inwestorzy chcieli się do nich dołożyć bez dodatkowych zachęt.

Taki tryb wydawania pieniędzy sprawi, że środki faktycznie wydane przez Unię są dużo mniejsze niż wartość inwestycji. Zgodnie z sierpniowymi danymi KE (TUTAJ) wydano już ponad 20 mld euro, co ma przynieść inwestycje w wysokości niecałych 116 mld euro. Wsparcie EFIS jest przeznaczone dla podmiotów z szeroko rozumianego sektora publicznego oraz przedsiębiorców - specjalne preferencje otrzymały zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dotychczas z funduszu sfinansowano między innymi farmy wiatrowe w Belgii, kredyty dla MŚP w Holandii czy infrastrukturę energetyczną dostarczającą energię do trudno dostępnych terenów wiejskich w Hiszpanii. Najwięcej inwestycji przypada na MŚP, badania i rozwój oraz sektor energetyczny- odpowiednio 26, 25 i 23 proc. wszystkich inwestycji z funduszu.

Źródło: euractiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej