- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Trzy czwarte silnie zanieczyszczających aut z silnikami diesla wciąż nie naprawionych - dane UE
2019-06-12
Tłumaczenie: Paweł Popkiewicz
Jak pokazuje nowa analiza danych zebranych na obszarze Unii Europejskiej, jedynie 10 z 43 milionów silnie zanieczyszczających samochodów i furgonetek z silnikami diesla, które zostały przyłapane w aferze Volkswagena z 2015 roku zostało naprawionych [1].
Więcej
-
Atlas rolny, czyli w prosty sposób o koniecznych zmianach w polityce rolnej
2019-06-11Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy.
Więcej
-
Inżynieria czystego powietrza - nowy kierunek studiów na Politechnice Krakowskiej
2019-06-10
Beata Kołodziej, PAP Nauka w Polsce
Inżynieria czystego powietrza – to nowy kierunek studiów, który pojawił się w ofercie dydaktycznej Politechniki Krakowskiej. Uczelnia zapewnia, że to jedyne takie studia w Polsce i że są one odpowiedzią na potrzebę poprawy jakości powietrza.
Więcej
-
Chaos Przestrzenny - źródła - skutki - drogi wyjścia - debata on-line
2019-06-1014 czerwca 2019 odbędzie się debata ekspercka na temat kryzysu gospodarki przestrzennej, chaosu i jego źródeł, strat gospodarczych i społecznych, dróg wyjścia. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.
Więcej
-
Rząd czeski zmienia taktykę na rynku emisji
2019-06-06Rząd czeski zmienia strategię wykorzystania rynku emisji Unii Europejskiej, wykorzystując skok ceny uprawnień do emisji CO2 do przyspieszenia odchodzenia od paliw kopalnych.
Więcej
-
Ekspert: w Polsce odczuwamy już negatywne skutki zmian klimatu
2019-06-05
Zbigniew Wojtasiński, PAP Nauka w Polsce
Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie - mówił 23.0519 na spotkaniu z dziennikarzami dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Więcej
-
Zmiany klimatu od kuchni
2019-06-05
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć Energy Cities
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji końcowej projektu CLIKIS pn. „Zmiany klimatu od kuchni”, która odbędzie się w 13 czerwca 2019 r. w Krakowie, przy ul. Sławkowskiej 17 (budynek Polskiej Akademii Umiejętności).
Więcej
-
Ogrody społeczne jako sposób na rewitalizację przestrzeni miejskiej i integrację sąsiedzką
2019-06-04
Katarzyna Wolańska
Wywiad z mgr inż. arch. kraj. Agnieszką Malinowską z Katedry Dendrologii, Sadownictwa i Szkółkarstwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Więcej
-
Zapraszamy do udziału w grze miejskiej - 17 celów!
2019-06-04Serdecznie zapraszamy na grę miejską – 17 celów! Zaczynamy o 9:00, 7 czerwca 2019 (piątek).
Więcej
-
Dokąd zmierza wspólna polityka rolna?
2019-06-03Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie i Fundacja Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz zapraszają na prezentację publikacji ATLAS ROLNY - Dokąd zmierza europejska wspólna polityka rolna, 10 czerwca 2019r., godz. 11.00-14.00, Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa
Więcej
-
Elektromobilność w miastach – nie tak szybko!
2019-05-31Samorządy alarmują – wykonanie obowiązków nałożonych na nie ustawą o elektromobilności w narzuconych terminach nie jest możliwe. Ich zdaniem regulacje nie przystają do rzeczywistości.
Więcej
-
Szybka edukacja klimatyczna w polskich miastach
2019-05-30
Wojciech Szymalski
W ciągu ostatnich 5 lat znacznie wzrosła świadomość decydentów szczebla lokalnego oraz mieszkańców Warszawy w zakresie zmian klimatu oraz działań, które mogą przyczyniać się do zapobiegania im lub adaptacji do nich.
Więcej
-
Ile produkujesz plastikowych śmieci? Sprawdź na kalkulatorze
2019-05-27
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka
Obywatel UE produkuje średnio 31 kg plastikowych odpadów rocznie. Dzięki stworzonemu przez krakowski start-up kalkulatorowi można sprawdzić, jak na tym tle przedstawia się nasze zużycie plastiku. Może to zmotywować do jego ograniczenia, przekonują twórcy kalkulatora.
Więcej
-
Europejska inicjatywa na rzecz klimatu dla obywateli
2019-05-24Szybkie, sprawiedliwe i skuteczne rozwiązanie problemu zmian klimatu.
Więcej
-
UITP Europejski Manifest Mobilności 2019
2019-05-23UITP, Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego, reprezentuje ponad 450 operatorów oraz zarządów transportu ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, UITP apeluje do wszystkich europejskich decydentów o potwierdzenie kluczowej roli, jaką transport publiczny i komunikacja zbiorowa odgrywa w rozwoju ośrodków miejskich.
Więcej
-
Ekspert: w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki
2019-05-22
PAP Nauka w Polsce
Produkują tlen, nawilżają i oczyszczają powietrze, ułatwiają retencjonowanie wody i obniżają temperaturę w czasie upałów – drzewa, czyli "zielona infrastruktura", poza estetyczną, pełni w mieście wiele ważnych funkcji. Jednak, jak mówi PAP dr Dominik Drzazga z UŁ, w miastach potrzebne są duże drzewa, a nie ich sadzonki.
Więcej
-
W kierunku netto zero emisji: Ocena krajowych planów energii i klimatu wykonana przez - Ecologic Institute i Climact dla European Climate Foundation.
2019-05-21Dokonana ocena pozwala stwierdzić, że poziom krajowych planów energii klimatu (KPEiK) jest niski. Sumaryczna ocena wynosi poniżej 30% możliwych do osiągniecia punktów. Tym samym oznacza, że UE nie znajduje się na ścieżce zerowej netto emisji. Jednak projekty dokumentów są tylko pierwszym krokiem we wdrażaniu nowego systemu zarządzania energią i klimatem w UE. Mogą i muszą zostać ulepszone.
Więcej
-
Kryzys klimatyczny. Odejście Polski od węgla do 2030 roku
2019-05-21Koalicja Klimatyczna w wydanym stanowisku wzywa polskich polityków wszystkich opcji politycznych do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz zaprzestania spalania węgla w celach energetycznych w Polsce do 2030 roku. Pod dokumentem podpisały się 24 organizacje pozarządowe.
Więcej
-
Nowa Huta: Spotkajmy się na podwórku - koncepcje projektowe
2019-05-20
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Po cyklu spotkań konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania ośmiu podwórek w ramach projektu "Spotkajmy się na podwórku" - Rewitalizacja wnętrz kwartałów zabudowy na terenie Nowej Huty, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przedstawił koncepcje projektowe dla tych podwórek.
Więcej
-
Jak segregować odpady? Ministerstwo Środowiska podpowiada
2019-05-16
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk - do tworzyw sztucznych i metalu. Ministerstwo Środowiska na prośbę PAP odpowiedziało, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości.
Więcej
-
Zielona infrastruktura w Gdańsku – rozchodniki zamiast trawnika, wywiad z Eweliną Latoszewską kierownikiem Działu Zieleni GZDiZ
2019-05-15
Katarzyna Wolańska
W Gdańsku przy ul. Kowalskiej wprowadzono innowacyjne rozwiązanie. Zamiast trawnika, w pasie drogowym zastosowano maty rozchodnikowe. To przykład zielonej infrastruktury - sucholubna roślinność pozwala korzystać z usług ekosystemowych, a równocześnie oszczędzać zasoby i koszty utrzymania takich terenów. Rozchodników nie trzeba kosić, dobrze znoszą nasłonecznienie, a podlewa się je tylko w przypadku długotrwałej suszy.
Więcej
-
Przyszłość UE - rola polityki klimatycznej i energetycznej - wnioski
2019-05-15Polityka UE w zakresie klimatu i energii oraz proces w sprawie przyszłości UE są wzajemnie powiązane. Polityka klimatyczna i energetyczna może wspierać ten proces oraz klimat i energia mogą z niego korzystać. Oto główne wnioski z dyskusji w pracy Grupa „Przyszłość UE - rola polityki klimatyczno-energetycznej”.
Więcej
-
Zła przyszłość
2019-05-14Zapraszamy do obejrzenia ciekawego filmu o polityce klimatycznej "Zła przyszłość". To fabuła znanego belgijskiego producenta Michaëla R. Roskama, opowiadająca historię, która, mamy nadzieję, może wydarzyć się w przyszłości.
Więcej
-
Ciechanów - ruszył pilotaż systemu weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej
2019-05-1310 maja w Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów).
Więcej
-
Dlaczego wybory do UE są tak ważne?
2019-05-10Wraz ze wzrostem nacjonalistów i ksenofobów nasza demokracja jest zagrożona! Jesteśmy w punkcie zwrotnym, dlatego musimy stać w solidarności i #vot4friendfriend w tych wyborach UE w dniach 23-26 maja 2019 roku.
Więcej
-
Kraków - MPEC i AGH wspólnie o OZE
2019-05-10Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały 7 maja umowę o współpracy przy realizacji projektów pilotażowych kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej z urządzeń wykorzystujących OZE. Wspólne działania będą ukierunkowane przede wszystkim na wdrażanie idei transferu wiedzy w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii ze źródeł rozproszonych.
Więcej
-
Projekt Polskiego Krajowego Planu Energii i Klimatu w ocenie Europejskich NGO
2019-05-10
dr Andrzej Kassenberg
W ramach projektu PlanUP (więcej pod linkiem https://www.planup.eu/en/countries), w którym uczestniczy Instytutu na rzecz Ekorozwoju dokonano oceny 10 projektów Krajowych Planu Energii i Klimatu (KPEiK), a wyniki przedstawiono w dn. 9.05.2019 w trakcie Szczytu UE Sibiu w Rumunii. Polski dokument został oceniony bardzo nisko we wszystkich kryteriach, a łącznie uzyskał jedynie 24% punktów możliwych do uzyskania (patrz tabela poniżej).
Więcej
-
Przywódcy UE przymykają oko na kryzys klimatyczny, pomimo rosnącego zagrożenia
2019-05-10Kiedy zbliża się szczyt Future of Europe w Sibiu w Rumunii, jasne jest, że przywódcy UE nie zareagowali na rosnące niepokoje społeczne i zobowiązali się uczynić ze zmian klimatycznych priorytet UE. Dzieje się tak pomimo impulsu wywołanego oświadczeniami ośmiu państw członkowskich UE i szerokiej koalicji europejskich zainteresowanych stron, zdecydowanych dążyć do bardziej zdecydowanych działań na rzecz klimatu.
Więcej
-
Osiem krajów UE wzywa do zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku
2019-05-09Żądają, aby 25 procent budżetu bloku zostało wykorzystane na politykę przeciw zmianom klimatu.
Więcej
-
Zrównoważona Europa teraz
2019-05-09Sojusz ponad 50 wiodących europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego wzywa szefów państw i rządów UE, którzy zbierają się na szczycie w Sybinie (RO), do nominowania i wyboru europejskich komisarzy, którzy będą wspierać i służyć obecnym i przyszłym pokoleniom, i ustalenie priorytetów dla środowiska, jakości życia i godnej pracy.
Więcej
-
Weź udział w konkursie Zielony Poznań
2019-05-09
www.poznan.pl
Masz ukwiecony balkon, piękny taras, ogródek z wyjątkowymi roślinami? Pochwal się nim i zgarnij nagrody. Konkurs "Zielony Poznań" odbędzie się w tym roku już po raz 26. Zainauguruje go oficjalnie kiermasz w parku Wilsona - będą warsztaty, zabawy dla dzieci i pokazy florystyczne.
Więcej
-
Europejscy interesariusze wzywają do natychmiastowego działania w obliczu sytuacji kryzysowej
2019-05-07W opublikowanym dzisiaj bezprecedensowym wezwaniu do działania w dziedzinie klimatu szeroka koalicja wzywa europejskich przywódców do podjęcia zdecydowanych działań w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
Więcej
-
Klimatolog: pył znad Sahary to smog pochodzenia naturalnego
2019-05-06
Ludwika Tomala, PAP Nauka w Polsce
Pył znad Sahary, choć naturalnego pochodzenia, też jest smogiem - mówi klimatolog prof. Krzysztof Błażejczyk. A alergolog prof. Ewa Czarnobilska alarmuje, że wdychanie tego pyłu może być groźne dla alergików.
Więcej
-
Zdobywcy nagrody Goldman 2019!
2019-05-06Z radością ogłaszamy zwycięzców Goldman Environmental Prize w 2019 roku: Alfreda Brownella, Bayarjargal Agvaantseren, Ana Colovic Lesoska, Jacqueline Evans, Lindę Garcia i Alberto Curamil!
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 10
2019-05-03Gdy nagrywaliśmy ostatni odcinek "Dotlenionych" było zimno i wietrznie. Nie tak jak dzisiaj. ☀️ W filmie pojawia się jednak prawdziwie wiosenny wątek, zatem wszystkim Wam wiosennej energii życząc, zapraszamy do oglądania.
-
Dotlenieni Odcinek 9
2019-05-02Zbliżając się do finiszu serialowego cyklu wracamy do naszej bohaterki Asi. To dziewczynka uznała, że należy zająć się problemem zanieczyszczenia powietrza, który doskwiera mieszkańcom osiedla. Konsekwentna i zdeterminowana. Czy osiągnęła swój cel? Kogo przekonała do zmiany myślenia i zachowań? Smog jest problemem społecznym, ale na co dzień jest problemem sąsiedzkim. I warto o tym pamiętać
-
Dotlenieni Odcinek 8
2019-05-01Sąsiedzkie perypetie mają różne oblicza. Tym razem odwiedzamy mieszkanie Andrzeja i jego mamy. Czy znajdą się osoby, które pomogą rozwiązać problem pani Teresy i złagodzą jej rozterki?
-
Dotlenieni Odcinek 7
2019-04-30Pora poznać kolejnego bohatera "Dotlenionych". Do akcji wkracza kominiarz. W końcu dowiemy się, czy pan Janusz przeszedł na dobrą stronę. Dość smogu, czas na #czystepowietrze. Oczywiście, jak zwykle sąsiedzi czuwają.
-
Konieczność zebrania 90 proc. wprowadzonych na rynek butelek plastikowych sprawia, że system kaucyjny może okazać się jedynym rozwiązaniem
2019-04-29
Deloitte
Wprowadzenie depozytu nie jest jednak rozwiązaniem idealnym – obejmie on jedynie 1/3 opakowań trafiających do naszych domów.
Więcej
-
Dotlenieni Odcinek 6
2019-04-29#Smog kontra zdrowie. W najnowszym odcinku "Dotlenionych" nasi bohaterowie mierzą się z konsekwencjami trucia i bycia trutym. To jeden z aspektów, na który zwróciliśmy uwagę w telenowelowym serialu. Bacznie oglądajcie i wyciągajcie wnioski, rozmawiając z seniorami ze swojego otoczenia. Wiedzy i przezorności nigdy nie za wiele.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności