- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Ile produkujesz plastikowych śmieci? Sprawdź na kalkulatorze (20822)
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka2019-05-27
Drukuj
Obywatel UE produkuje średnio 31 kg plastikowych odpadów rocznie. Dzięki stworzonemu przez krakowski start-up kalkulatorowi można sprawdzić, jak na tym tle przedstawia się nasze zużycie plastiku. Może to zmotywować do jego ograniczenia, przekonują twórcy kalkulatora.
Do kalkulatora, który można znaleźć na stronie Omni Calculator, wpisujemy ilość plastikowych produktów zużywanych w określonym czasie w kuchni, łazience, jak również opakowań jednorazowych zużywanych "na mieście" (np. kubków do kawy).
"Plastikowy kalkulator śmieci zsumuje wszystkie zużywane przez ciebie tworzywa sztuczne. W naszym przypadku będzie to 29 kg, a średnia dla obywatela europejskiego wynosi 31 kg. To góra plastiku! Co gorsza, możemy powiedzieć, że to zużycie jest wciąż stosunkowo małe, bo przeciętny Amerykanin wyrzuca około 84 kg takich śmieci rocznie! Pomnóż to przez 300 milionów mieszkańców USA, a zrozumiesz, dlaczego zanieczyszczenie tworzywem sztucznym jest tak palącym problemem" - czytamy na stronie internetowej kalkulatora.
Równocześnie twórcy kalkulatora uczulają, że bierze on pod wagę jedynie podstawowe produkty - prawdziwe zużycie tworzyw sztucznych może być więc znacznie wyższe po dodaniu np. produktów wykorzystywanych do pracy.
Tymczasem plastikowych śmieci nie tak łatwo się pozbyć. Naukowcy szacują, że degradacja plastiku może trwać od kilku do nawet kilkuset lat - a jedynie ok. 5-10 proc. światowego plastiku poddawane jest recyklingowi. Według szacunków, ponad 30 proc. odpadów z tworzyw sztucznych trafia na wysypisko, a ok. jedna trzecia do oceanów.
Na stronie kalkulatora można również znaleźć rady, w jaki sposób ograniczyć swoje zużycie plastiku - np. poprzez rezygnację z plastikowych słomek czy noszenie własnej butelki na wodę.
Kalkulator Plastikowych Odpadów został stworzony przez Hannę Pamułę oraz Wojciecha Sasa - doktorantów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy pracują w krakowskim start-upie Omni Calculator. Na swojej stronie internetowej oferuje on kilkaset różnotematycznych kalkulatorów - można skorzystać m.in z kalkulatora snu (kiedy należy się położyć, żeby się dobrze wyspać), opalania (jak długo możemy przebywać na słońcu z określonym filtrem lub jakiego filtra użyć), a nawet... stworzonego z okazji Tłustego Czwartku kalkulatora "pączkowego" (oblicza on, ile czasu trzeba poświęcić na konkretne, przyjemne aktywności, aby spalić kalorie ze słodkiego przysmaku).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, Katarzyna Florencka
kflo/ agt/
Podobne artykuły
- Reportaż – system selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej w Nakle nad Notecią
Jesteśmy w Nakle nad Notecią, mieście w województwie kujawsko-pomorskim, w którym już od 2013 r. funkcjonuje bardzo dobrze zorganizowany i efektywny system selektywnej zbiórki odpadów w osiedlowych Minipunktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (MINIPSZOK).
Więcej
- Konieczność zebrania 90 proc. wprowadzonych na rynek butelek plastikowych sprawia, że system kaucyjny może okazać się jedynym rozwiązaniem
Wprowadzenie depozytu nie jest jednak rozwiązaniem idealnym – obejmie on jedynie 1/3 opakowań trafiających do naszych domów.
Więcej
- Ciechanów - ruszył pilotaż systemu weryfikacji segregowania odpadów w zabudowie wielorodzinnej
10 maja w Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów, z użyciem inteligentnych pojemników T-Master ELMO (Elektroniczny Licznik Miejskich Odpadów).
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności