- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
COP 17 w Durbanie – nie było łatwo
2011-12-12Szczyt klimatyczny w Durbanie zakończył się kompromisem. Rządy wszystkich krajów zobowiązały się podpisać prawnie wiążące porozumienie, które obejmować będzie zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Jednak ma ono obowiązywać dopiero od roku 2020.
Więcej
-
Koniec negocjacji, ale nie koniec walki o stabilny klimat
2011-12-12W niedzielę 11 grudnia nad ranem zakończyły się trwające ponad dwa tygodnie negocjacje klimatyczne COP17 w Durbanie. Podpisane zostało porozumienie wyznaczające mapę drogową dla ograniczenia emisji po 2020 roku, Zdecydowano też, że wiążące decyzje, dotyczące drugiego okresu zobowiązań, tj. w latach 2013-2020 zostaną podjęte w przyszłym roku, w trakcie kolejnego szczytu klimatycznego w Katarze.
Więcej
-
Raport Met Office przestrzega przed skutkami zmian klimatu
2011-12-12Pod koniec bieżącego stulecia jedna czwarta mieszkańców Wielkiej Brytanii może odczuwać znaczące braki wody – wynika z najnowszego raportu Met Office, opublikowanego podczas konferencji klimatycznej w Durbanie.
Więcej
-
Decyzja Brazylii zaszkodzi Puszczy Amazońskiej i klimatowi
2011-12-12Brazylijski senat utorował drogę dalszej nielegalnej wycince lasów, zgadzając się na nowe prawo faworyzujące rolnictwo i hodowlę bydła kosztem unikatowej na światową skalę przyrody Amazonii – ostrzega organizacja ekologiczna WWF. – Przyjęte przez senatorów przepisy wydłużają też okres amnestii za niszczenie Puszczy Amazońskiej.
Więcej
-
"RZ": NFOŚiGW rozdaje dotacje na OZE zbyt wolno
2011-12-12Zdaniem "Rzeczpospolitej" NFOŚiGW zwleka z realizacją konkursów na dotacje dla projektów związanych z energetyką odnawialną. Fundusz odpowiada: "Skuteczność konkursów wzrasta".
Więcej
-
Pierwsza w Polsce „Choinka z klimatem”
2011-12-11W poniedziałek 12 grudnia o godz. 12.00 przed galerią SFERA w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje akcję "Choinka z klimatem". Tego dnia energooszczędną choinkę ze światłem zasilanym przez system rowerowy rozświetlą uczniowie bielskich szkół.
Więcej
-
Kredyt Bank kupuje energię z wiatraków od RWE
2011-12-11Wszystkie warszawskie placówki Kredyt Banku, w tym siedziba centrali Banku przy ul. Giełdowej i Kasprzaka, zasilane są wyłącznie ekologiczną energią wytwarzaną w Parkach Wiatrowych RWE. To efekt współpracy banku z RWE Polska, która ma na celu zoptymalizowanie zapotrzebowania spółki na energię elektryczną. To również przejaw społecznie odpowiedzialnego podejścia banku do ochrony środowiska.
Więcej
-
Polska oddala szanse na sukces w Durbanie?
2011-12-10Działania Polski skrytykował dwa dni temu Lord Prescott, obecny w Durbanie zastępca premiera Wielkiej Brytanii, który przewodniczył negocjacjom w 1997 w Kioto.
Więcej
-
Wschód Mazowsza ogrzewany energią słoneczną
2011-12-10W piątek mazowiecki urząd marszałkowski poinformował o sukcesie projektu dofinansowania zakupu i instalacji kolektorów słonecznych. W województwie już 1396 domów ogrzewanych jest dzięki energii słonecznej - donosi PAP.
Więcej
-
Niemieccy podatnicy zapłacą więcej na rzecz OZE
2011-12-10Niemieccy konsumenci prawdopodobnie zapłacą więcej za energię elektryczną. Podwyżka jest uzasadniona koniecznością zwiększenia udziału OZE w produkcji prądu. Jak informuje serwis nowa-energia.com.pl, operatorzy sieci przemysłowych w Niemczech mogą podnieść ceny nawet o 4 proc. jeszcze przed końcem przyszłego roku.
Więcej
-
Portugalia pojedzie na… chwaście
2011-12-10Portugalia wdraża rewolucyjny program produkcji biopaliwa z... chwastów. Jego autorzy twierdzą, że na roślinach z rodzaju janowca można wyprodukować w ciągu roku do 300 mln litrów paliwa ekologicznego.
Więcej
-
Rekordowy wzrost emisji dwutlenku węgla
2011-12-09Emisje dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w ciągu ostatnich 20 lat wzrosły niemal dwukrotnie. To oznacza o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że świat zdoła uniknąć niebezpiecznych zmian klimatycznych – wynika z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Badanie zostało opublikowane przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego ONZ w Durbanie.
Więcej
-
Unia Europejska wciąż wspomaga kopalnie węgla
2011-12-09W pakiecie klimatyczno-energetycznym mowa jest o 20-proc. udziale odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym w 2020 roku. Pomimo to, Komisja Europejska nadal wspiera węgiel. Pod koniec listopada zgodziła się na przekazanie Kompanii Węglowej, Katowickiej Grupie Kapitałowej oraz Spółce Restrukturyzacji Kopalń aż 2,5 mld zł.
Więcej
-
Według raportu ONZ jedna czwarta powierzchni lądów jest poważnie zdegradowana
2011-12-09Organizacja ds. Żywności i Rolnictwa (FAO) opublikowała pierwszy raport zatytułowany "Stan światowych zasobów ziem uprawnych i wody dla potrzeb produkcji żywności i rolnictwa" (State of the World's Land and Water Resources for Food and Agriculture) oceniający stan zasobów ziem uprawnych naszej planety. Raport stwierdza, że zmiany klimatu i niewłaściwe metody upraw prowadzą do spadku wzrostu produktywności rolnictwa w porównaniu do okresu "zielonej rewolucji".
Więcej
-
Czy kryzys zagraża polskiej elektrowni atomowej?
2011-12-09Budowa elektrowni atomowej w Polsce jest zagrożona. Powód? Wszystko przez kryzys w strefie euro – informuje „Dziennik Gazeta Prawna".
Więcej
-
Człowiek odpowiada za 3/4 zmian klimatu
2011-12-08Według najnowszych badań, wykorzystujących zupełnie inną metodę niż dotychczas, 75% wzrostu średniej globalnej temperatury od lat pięćdziesiątych XX w. spowodowane jest ludzką aktywnością. Naturalne procesy mają trzy razy mniejszy wpływ na klimat. Wyniki uzyskane w szwajcarskim Instytucie Atmosfery i Klimatu zostały niedawno opublikowane w piśmie "Nature Geoscience".
Więcej
-
Eksperci: mniej CO2 powstaje przy wydobyciu gazu łupkowego niż węgla
2011-12-08Przy produkcji gazu łupkowego powstaje mniej dwutlenku węgla niż przy wydobywaniu węgla kamiennego – mówili eksperci uczestniczący w VI Forum Energetycznym w Sopocie. Ich zdaniem to ważny argument za wykorzystywaniem gazu łupkowego.
Więcej
-
Jak przetrwać w cieplejszym świecie
2011-12-08Negocjatorzy w Durbanie nadal dyskutują, ale niewiele wskazuje, że ich obrady zakończą się wiążącym porozumieniem. Kraje rozwijające się, choć pilnie potrzebują ambitnej umowy, nie mogą biernie czekać na jej osiągnięcie – skutki zmian klimatu już są u nich obserwowane. Niektóre państwa podejmują pewne działania, które mają pomóc ludności przystosować się do nowych warunków życia.
Więcej
-
Którzy producenci paneli słonecznych przetrwają?
2011-12-08Które firmy przetrwają rosnącą konkurencję na rynku producentów paneli solarnych według analityków szwajcarskiego Bank Sarasin?
Więcej
-
Naukowcy z WAT zbadali, jak wprowadzić tiry na tory
2011-12-08Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zaprojektowali wagon, którym będzie można bezpiecznie przewozić naczepy tirów koleją. Dzięki rozwiązaniu badaczy, uda się spełnić rygorystyczne polskie przepisy kolejowe oraz ograniczenia wynikające z istniejącej infrastruktury kolejowej, które dotychczas uniemożliwiały taki transport na głównych szlakach kolejowych.
Więcej
-
Jeśli nie Pekin, to kto?
2011-12-07Pozycja Chin w radach ONZ w ostatnich latach znacznie wzrosła. Z cichego obserwatora wyrosły na pewnego siebie gracza przy stole negocjacyjnym. Xie Zhenhua, chiński wiceminister Krajowej Komisji Rozwoju i Reform znalazł się w centrum uwagi, kiedy w poniedziałek wygłaszał rządową listę warunków do uznania prawnie wiążącego porozumienia po 2020 roku.
Więcej
-
Drugi wyciek korespondencji klimatologów aktem desperacji sceptyków
2011-12-07W 2009 roku przed konferencją klimatyczną w Kopenhadze, światło dzienne ujrzały wykradzione e-maile naukowców. Ich treść miała podważać teorię globalnego ocieplenia i wpływ człowieka na klimat. W tym roku, przed szczytem w Durbanie, sprawca zamieszania sprzed dwóch lat na rosyjskim serwerze umieścił nową paczkę. Wśród listów badaczy znalazła się także wiadomość od hakera, mówiąca o jego motywach. Tym razem akcja sceptyków klimatycznych została chłodno przyjęta przed media.
Więcej
-
Listopad miesiącem gwałtownych spadków na rynku handlu emisjami
2011-12-07Przez cały listopad ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla traciły na wartości. Podobnie jak na innych rynkach powodem utrzymujących się spadków jest niepewność co do przyszłości europejskiej waluty oraz problemy gospodarcze Grecji, a ostatnio także Włoch. Ponadto tendencje spadkową na rynku handlu emisjami wspiera możliwość znacznego zwiększenia podaży poprzez wprowadzenie do obrotu uprawnień pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji.
Więcej
-
Minister Korolec o konferencji w Durbanie: Pierwszy tydzień prac oceniam pozytywnie
2011-12-07Minister środowiska podsumował pierwszy tydzień pracy ekspertów podczas 17. konferencji klimatycznej w Durbanie. Jego zdaniem atmosfera negocjacji jest konstruktywna, jednak nie można jeszcze mówić o konkretnych rezultatach.
Więcej
-
Rok bez ustawy o odnawialnych źródłach energii
2011-12-075 grudnia minął rok od dnia, w którym upłynął termin wdrożenia przez Polskę Dyrektywy 2009/28/WE. Tymczasem projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii ciągle nie został publicznie ujawniony i przekazany do konsultacji społecznych.
Więcej
-
Martwy punkt czy punkt wyjścia?
2011-12-06Podsumowanie pierwszego tygodnia szczytu klimatycznego w Durbanie.
Więcej
-
„Skamieliny dnia” w pierwszym tygodniu Durbanu
2011-12-06Pierwszy dzień negocjacji klimatycznych w Durbanie rozpoczął się pechowo dla Kanady. Peter Kent, kanadyjski minister środowiska na początku negocjacji zarzekał się, że zamierza zdobyć mniej nagród niż jego poprzednicy w zeszłym roku, którzy zgarnęli cztery „Skamieliny" z rzędu. Wygląda jednak na to, że jest na najlepszej drodze do pobicia niechlubnego rekordu własnego kraju. Jedną antynagrodę zdobyła także Polska.
Więcej
-
Lekarze badają wpływ energetyki wiatrowej
2011-12-06"Człowiek, zdrowie, środowisko" – pod takim hasłem spotkali się 25 listopada br. w Szczecinie naukowcy Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej. Jednym z tematów konferencji naukowej Towarzystwa był wpływ energetyki wiatrowej na zdrowie człowieka.
Więcej
-
UE powinna podwoić wydatki na sieci energetyczne
2011-12-06Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny podwoić inwestycje w budowę sieci energetycznych po 2020 roku jeśli mają wejść na ścieżkę energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla do roku 2050 – wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Fundację Klimatyczną (ECF).
Więcej
-
Wyłoniono Gminy Przyszłości 2011
2011-12-06Stoszowice, Wierzchosławice i Bielsko-Biała zwyciężyły w konkursie na "Gminę Przyszłości 2011" organizowanym przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii. W tym roku wyróżnione zostały gminy, które postawiły na innowacje w dążeniu do zwiększania efektywności energetycznej i ochrony klimatu. Nagrodzono m.in. pierwszą w Polsce szkołę pasywną, farmę fotowoltaiczną oraz program promujący innowacyjne wykorzystanie energii.
Więcej
-
Częstochowa – ku zrównoważonemu miastu
2011-12-05Częstochowa jest jednym z najmądrzej zarządzanych miast w Polsce. O najistotniejszych elementach polityki energetycznej miasta i o sposobach jej wdrażania opowiada Bożena Herbuś, naczelnik Wydziału Komunalnego i inżynier miejski Urzędu Miasta w Częstochowie.
Więcej
-
Odpowiedzialność za zmiany klimatu – gorący kartofel Durbanu
2011-12-05Negocjacje w Durbanie trwają i coraz mniej wskazuje na zakończenie ich sukcesem. Państwa rozwinięte i rozwijające się dyskutują o udziale w wielkości światowej emisji i odpowiedzialności, jaką powinny z tego powodu ponieść. Każdy szuka winnych poza granicami swojego kraju. Jeśli szybko nie zostanie wypracowany konsensus w tej sprawie, COP 17 okaże się fiaskiem na miarę Kopenhagi.
Więcej
-
Fred Singer o globalnym ociepleniu
2011-12-05Doskonaleszare.blox.pl: Jedno muszę przyznać: analiza temperatur z Berkeley ma, oprócz naukowej, również sporą wartość rozrywkową. Zaledwie kilka dni po tym, gdy słyszeliśmy liczne zapewnienia, że żaden rozsądny sceptyk klimatyczny nie kwestionuje wzrostu temperatur, do głosu doszła inna komórka Departamentu Zaprzeczaniu Rzeczywistości.
Więcej
-
W Durbanie możemy stracić 6 miliardów euro
2011-12-05Szczyt klimatyczny w Durbanie trwa. UE zrezygnowała z ambitnego planu, by protokół z Kioto zastąpić nowym, narzucającym bardziej rygorystyczne limity emisji CO2. Do omówienia pozostaje jeszcze drażliwa kwestia przeniesienia na okres po 2012 roku tzw. przydzielonych jednostek emisji (AAU) zgromadzonych przez niektóre kraje, w tym Polskę, w latach 2008-2012.
Więcej
-
Wiśniewski: potrzebne wsparcie dla małych OZE
2011-12-05W ocenie prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, nowa ustawa o OZE powinna wspierać małe systemy odnawialnych źródeł energii i jednocześnie niwelować wsparcie dla dużych i zamortyzowanych OZE.
Więcej
-
Dlaczego ceny paneli solarnych spadają?
2011-12-04Według agencji informacyjnej Bloomberg dynamiczny spadek cen paneli fotowoltaicznych nie jest tymczasowy i jest częścią długookresowego trendu.
Więcej
-
W Poznaniu wypożyczysz rower za złotówkę
2011-12-03Na wiosnę powstanie w Poznaniu siedem nowych punktów rowerowych, w których wszyscy chętni będą mogli wypożyczyć rower na pół godziny już za 1 zł. Za dłuższe podróżowanie, opłaty będą nie wiele wyższe: godzina będzie kosztowała 2 zł, a 2 godziny 4 zł. Oczywiście będzie możliwość wypożyczenia roweru w jednym punkcie, a oddania go w innym, co zdecydowanie usprawni poruszanie się.
Więcej
-
Nad Małopolską zawisła klęska suszy i wyższych cen
2011-12-03Od połowy sierpnia nie spadł deszcz. Drastycznie obniża się poziom rzek, m.in. Dunajca i Wisły. Małopolanie załamują ręce i alarmują, że wysychają studnie, a w kranach zaczyna brakować wody – czytamy w "Dzienniku Polskim".
Więcej
-
Czy polski program atomowy narusza prawo UE?
2011-12-03Sposób realizacji przez Polskę programu budowy elektrowni atomowych narusza prawo UE – oświadczyły w poniedziałek frakcje niemieckiej partii Zielonych w parlamentach przygranicznych krajów związkowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Berlina.
Więcej
-
Pekin chce być pomostem pomiędzy biednymi a bogatymi
2011-12-02Chiny jako jedna z gospodarek wschodzących, lecz o znacznym udziale w światowej emisji CO2, nawołuje uczestników szczytu klimatycznego do solidarności i podjęcia zobowiązań adekwatnie do stopnia rozwoju gospodarki. Pekin uważa, że kraje rozwinięte z ich długą historią emisji muszą wziąć na siebie największą odpowiedzialność, z kolei kraje biedne, dopiero rozwijające się, powinne być zwolnione z wiążących umów.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności