więcej


Inicjatywy lokalne

W Poznaniu wypożyczysz rower za złotówkę (13582)

2011-12-03

Drukuj

Rob_Shaw_flickr_BY-NC-NDNa wiosnę powstanie w Poznaniu siedem nowych punktów rowerowych, w których wszyscy chętni będą mogli wypożyczyć rower na pół godziny już za 1 zł. Za dłuższe podróżowanie, opłaty będą nie wiele wyższe: godzina będzie kosztowała 2 zł, a 2 godziny 4 zł. Oczywiście będzie możliwość wypożyczenia roweru w jednym punkcie, a oddania go w innym, co zdecydowanie usprawni poruszanie się.

Inicjatywa przypadła do gustu Poznaniakom, co wyrażają w swoich komentarzach. Łatwo zauważyć, że zainteresowanie tematem nie słabnie. Poza wypożyczalnią miejską, swoje działania podejmuje fundacja All For Planet, czyli znana w całym kraju poznańska firma Allegro, ustawiając widowiskowe stojaki rowerowe w rozmaitych kształtach, przy odpowiednio dobranych instytucjach. W ten oto sposób rowerowe stojaki w kształcie wieszaków pojawiły się przy galeriach handlowych, a ząbki przed przychodnią dentystyczną.

W ścisłym centrum Poznania wprowadzane są najnowsze rozwiązania ułatwiające komunikację rowerową. – W centrum miasta trudno nam wybudować nowe połączenia i ścieżki, dlatego szukamy innych rozwiązań, żeby poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Jest to na przykład ograniczenie prędkości do 30 km/h, a także kontrapasy, które na ulicy jednokierunkowej zapewniają bezpieczny przejazd rowerów "pod prąd" – komentuje Andrzej Billert z Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. – Wyznaczyliśmy także miejsce na śluzy rowerowe, które pozwalają na przemieszczenie się na początek kolejki na jezdni, i bezpieczne ustawienie się przed innymi pojazdami – to udogodnienie bardzo chwalą sobie wprawni rowerzyści.

Obecny stan sieci rowerowej śmiało pozwala stwierdzić, że cała Wielkopolska jest dostępna dla rowerzystów. Niewątpliwą zaletą jest sieć dróg bezkolizyjnie wyprowadzających z miasta. Dziś rowerzysta może dojechać wszędzie: przez Szamotuły na północny skraj regionu, rezerwat Meteoryt Morasko, Piastowski Trakt Rowerowy do Gniezna, Ziemiański Szlak Rowerowy, aż do Wielkopolskiego Parku Narodowego, a z Malty na południe Regionu w stronę Kalisza. Co ciekawe, Poznań należy do EuroVelo, europejskiej sieci szlaków rowerowych, realizowanej według programu Europejskiej Federacji Cyklistów.

Stolica Wielkopolski, jedna z najbardziej zielonych metropolii w kraju, już w latach 30. XX wieku zaistniała jako posiadająca pierwszą miejską trasę rowerową w Europie Środkowowschodniej. Poznań regularnie wprowadza udogodnienia dla wszystkich zwolenników podróżowania rowerem. Wszystko zaczęło się od dwóch największych osiedli mieszkalnych. Rataje i Piątkowo zostały połączone ścieżkami rowerowymi, co nie tylko ułatwiło przemieszczanie się Poznaniaków, ale przede wszystkim poprawiło bezpieczeństwo rowerzystów. Obecnie w całym mieście znajduje się ponad 100 km tras rowerowych, dzięki czemu możliwa jest sprawna komunikacja tym środkiem transportu.

 

źródło:  Ekologia.pl, fot. Rob Shaw flickr BY-NC-ND

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej