więcej


Polityka klimatyczna

Minister Korolec o konferencji w Durbanie: Pierwszy tydzień prac oceniam pozytywnie (13689)

2011-12-07

Drukuj

COP17_logoMinister środowiska podsumował pierwszy tydzień pracy ekspertów podczas 17. konferencji klimatycznej w Durbanie. Jego zdaniem atmosfera negocjacji jest konstruktywna, jednak nie można jeszcze mówić o konkretnych rezultatach.

Interesy Unii Europejskiej na 17. konferencji klimatycznej w Durbanie (COP17) są reprezentowane przez polską prezydencję i Komisję Europejską. Polski minister środowiska Marcin Korolec pozytywnie ocenia efekty dotychczasowej pracy ekspertów. "Polska prezydencja prezentuje stanowisko Unii według mandatu uzgodnionego w październiku i przekonuje do poparcia dla globalnego porozumienia obejmującego wszystkie główne gospodarki świata" – czytamy na stronie internetowej polskiej prezydencji.

Mimo zadowolenia z poziomu negocjacji minister zaznacza, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o namacalnych rezultatach obrad. Aby efekt konferencji w Durbanie był zadowalajacy konieczne jest podjęcie "wysiłku negocjacyjnego" przez pozostałych globalnych graczy. Na razie żadna z dwóch kluczowych, według mandatu UE, kwestii nie została rozwiązana. Chodzi o stworzenie wspólnego planu dojścia do globalnego porozumienia klimatycznego (tzw. "mapy drogowej") oraz rozpatrzenia możliwości przedłużenia protokołu z Kioto (na razie poza krajami UE, gotowość do zaakceptowania nowego okresu rozliczeniowego deklaruje jedynie 5-6 państw).

Bieżący tydzień będzie kluczowy dla wyniku 17. konferencji klimatycznej.

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej