- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Czy zmiany na rynku OZE są możliwe jeszcze w tym roku?
2015-08-17
Kamil Szydłowski, teraz-srodowisko.pl
Rząd opublikował kolejną wersję nowelizacji ustawy o OZE. Branża z zadowoleniem przyjęła proponowany przez resort gospodarki kurs, ale istnieje wątpliwość, czy z pracami uda się „wyrobić” przed końcem kadencji parlamentu.
Więcej
-
K. Guzek: To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-08-17150% strat w ciepłownictwie to rekord na skalę światową. Najprostszym rozwiązaniem jest odłączenie całego osiedla od ogrzewania – tak zaczyna się opis odcinka popularnego w latach 80-tych serialu Alternatywy 4. Kto by pomyślał, że 30 lat później obudzimy się w rzeczywistości podobnej do tej z czasów PRL-u?
Więcej
-
„Die Welt”: Kraje sąsiednie nie chcą niemieckiego prądu. Polska też grozi zamknięciem sieci dla Niemiec
2015-08-17Niemcy inwestują w budowę farm wiatrowych, ale zaniedbują rozwój sieci przesyłowych. Nadwyżek produkcji energii pozbywają się u sąsiadów. Ci mają tego dość i grożą blokadami, pisze „Die Welt”.
Więcej
-
Polski autobus elektryczny na testach w Paryżu
2015-08-17Autobus elektryczny Solarisa będzie testowany przez paryskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej. Od 2025 roku w stolicy Francji będą kursowały wyłącznie pojazdy bezemisyjne.
Więcej
-
Spalarnie odpadów przeszkodą w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym
2015-08-16
Marta Wojtkiewicz, teraz-srodowisko.pl
Unia Europejska wielkimi krokami zmierza w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym. O wyzwaniach stojących przez Europą w kwestii gospodarki odpadami oraz niezbędnej zmianie sposobu produkowania i konsumowania opowiada Piotr Barczak, koordynator polityki ds. odpadów w EEB.
Więcej
-
Lasy mogą w każdej chwili zapłonąć
2015-08-15Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje prawie w całym kraju. Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominają o zakazie używania w lesie otwartego ognia.
Więcej
-
„Pojutrze”: mit wiecznie żywy
2015-08-14Media od prawa do lewa, zarówno polskie, jak i zagraniczne, straszą ochłodzeniem. Co nowego odkryli naukowcy, że znów napastują znękaną opinię publiczną? – pyta przewrotnie prof. Szymon Malinowski.
Więcej
-
Koło ratunkowe dla biogazowni. Czy dzięki nowelizacji ustawy OZE branża biogazowa nie utonie?
2015-08-14Niska cena zielonych certyfikatów sprawia, że biogazownie rolniczne stoją na skraju bankructwa. PLS proponuje nowelizację ustawy o OZE zakładającą zwiększenie obowiązku zakupu certyfikatu z biogazowni w ogólnym obowiązku OZE.
Więcej
-
K. Guzek: To nie upał jest powodem kłopotów z energią
2015-08-13„150% strat w ciepłownictwie to rekord na skalę światową. Najprostszym rozwiązaniem jest odłączenie całego osiedla od ogrzewania” – tak zaczyna się opis piątego odcinka serialu Alternatywy 4. Kto by pomyślał, że 30 lat później obudzimy się w rzeczywistości jota w jotę podobnej do tych z czasów PRL-u?
Więcej
-
Grzegorz Wiśniewski poleca lekturę na wakacje: Blackout
2015-08-13
Grzegorz Wiśniewski, Odnawialny Blog
Seria terrorystycznych ataków wywołuje awarię systemu energetycznego pozbawiającą prądu cała Europę. Grzegorz Wiśniewski poleca katastroficzną powieść Marca Elsberga.
Więcej
-
121 gmin z unijnymi dotacjami na mikroinstalacje
2015-08-13Znamy listę beneficjentów ostatniego konkursu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013, którego celem jest przyznanie unijnych dotacji na mikroinstalacje OZE.
Więcej
-
Sorry, taki mamy klimat 2.0
2015-08-12
Tobiasz Adamczewski
Argumentacja rządu twierdzącego, że energia odnawialna się w Polsce nie sprawdziła, ponieważ nie pomaga w przezwyciężeniu kryzysu energetycznego jest zadziwiająca. W Niemczech wyprodukowano 20 GW mocy ze słońca!
Więcej
-
Fale upałów: jaka przyszłość czeka Polskę?
2015-08-12Zwalnia pas bardzo szybkich wiatrów wiejących nad Europą. To dlatego Polskę nawiedzają długotrwałe upały. Do końca wieku maksymalne temperatury w Europie Centralnej wzrosną nawet o 7 stopni!
Więcej
-
Co dalej z kogeneracją?
2015-08-12Rynek oczekuje, że nowy system wsparcia kogeneracji, nad którym pracuje Ministerstwo Gospodarki, obejmie możliwie długi horyzont czasowy. Stworzy to stabilne warunki prowadzenia biznesu.
Więcej
-
Urban farming alternatywą dla tradycyjnego rolnictwa
2015-08-11
Ewa Szekalska, Teraz-środowisko
Urban farming, czyli uprawa żywności w miastach, zyskuje na świecie coraz większą popularność. Rozwiązuje problem braku zieleni, nie obciąża zbytnio środowiska, pozwala też zacieśniać więzi międzyludzkie.
Więcej
-
Wrocław: nowy rowerzysta co 4 minuty
2015-08-10Do systemu roweru miejskiego we Wrocławiu średnio co 4 minuty dołącza nowy użytkownik – w tym sezonie w 3 miesiące „zapisało się” już 30 tysięcy osób – świetnymi wynikami chwali się Nextbike Polska – operator Wrocławskiego Roweru Miejskiego.
Więcej
-
Woodstock: 20 tys. podpisów pod apelem „Więcej niż energia”
2015-08-10
Kasia Guzek, Greenpeace Polska
Tegoroczny Przystanek Woodstock to m.in. wielkie święto energii odnawialnej, a dokładnie energetyki obywatelskiej. Aż 20 tys. osób obecnych na Woodstocku poparło apel „Więcej niż Energia”.
Więcej
-
Prognozy IPCC dla Polski i regionu. Cz. 1: Upały i zdrowie Polaków
2015-08-10
Marta Śmigrowska
Omawiamy zmiany klimatu w obecnym stuleciu i potrzeby adaptacyjne w poszczególnych dziedzinach życia. Dziś zagrożenia dla zdrowia Polaków i zmiany konieczne w służbie zdrowia.
Więcej
-
Polskie firmy intensywnie inwestują w badania służące oszczędzaniu energii
2015-08-09W Polsce toczą się coraz bardziej intensywne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami, które pozwalają oszczędniej gospodarować energią elektryczną. Jak podaje Stowarzyszenie Energii Odnawialnej, instytucje badawcze, uczelnie i firmy prowadzą w tej dziedzinie 280 innowacyjnych projektów.
Więcej
-
Dziś Wielki Dzień Pszczół. Czy kiedyś stanie się „dniem pamięci o pszczołach”?
2015-08-088 sierpnia w Polsce obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Jak na razie rodzimi zapylacze mają się nieźle. Tylko jak długo?
Więcej
-
Upały: ubytki mocy w elektrowniach i apel o oszczędzanie prądu
2015-08-07Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej – informują PSE i apelują o oszczędzanie energii w ciągu dnia.
Więcej
-
Taryfy gwarantowane w ustawie o OZE – netto czy brutto?
2015-08-07
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano
Chociaż istnieją kontrowersje odnośnie tego, czy podana w ustawie stawka dla taryf gwarantowanych jest kwotą netto czy brutto to widzimy argumenty przemawiające za tym, że jest to stawka netto.
Więcej
-
Operacja się udała, ale pacjent ledwo dyszy
2015-08-07
Marta Śmigrowska
Według Met Office dalszy wzrost emisji gazów cieplarnianych przyniesie Europie Środkowej śmiertelne upały. Czytam między wierszami: chorobliwe uzależnienie od węgla skończy się dla nas wysoką gorączką.
Więcej
-
Czarne złoto zbyt drogie dla Polski
2015-08-06
Dr Michał Wilczyński
Górnictwo węgla kamiennego w Polsce to sektor, w którym trudno o zaskoczenia. Zarówno koalicja rządząca, jak i zmierzająca po władzę opozycja mówią o nim jednym głosem. Szkoda, że opinie te są oparte na fałszywych przesłankach.
Więcej
-
Co zakłada klimatyczny plan Baracka Obamy? [WIDEO]
2015-08-06Czysta Energia – taką nazwę nosi ogłoszony w poniedziałek plan Baracka Obamy mający na celu ograniczenie emisji CO2 z sektora energetycznego. Co zakłada ta inicjatywa nazywana "najbardziej ambitną w historii Stanów Zjednoczonych"?
Więcej
-
Sejm zagłosował za czystym powietrzem. Poparł poprawkę Arkita
2015-08-06Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową, czyli nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, która ma być narzędziem do walki z niską emisją.
Więcej
-
ClientEarth o ustawie antysmogowej: elastyczne prawo dla samorządów
2015-08-06Zdaniem Fundacji ClientEarth przyjęta ustawa pozwoli miejscowościom borykającym się z problemem zanieczyszczenia powietrza na podjęcie skutecznych i ambitnych działań, których oczekują mieszkańcy i turyści.
Więcej
-
„RZ”: w przyszłym roku możliwy zastój na rynku OZE
2015-08-05„Rzeczpospolita” ocenia, powołując się na przedstawicieli branży energetyki odnawialnej, że w związku z przejściem na nowy system wsparcia w postaci aukcji, w przyszłym roku potencjał oddawanych do użytku elektrowni OZE może być marginalny.
Więcej
-
Warszawa: wyniki pomiarów ruchu rowerowego w 2015 roku
2015-08-05W tym roku ponownie zorganizowano w Warszawie pomiary ruchu rowerowego. Firma Polska Inżynieria policzyła rowerzystów w 52 lokalizacjach w dni robocze i weekendy.
Więcej
-
Czyste powietrze - czysty biznes?
2015-08-04
Renata Putkowska
Nie ciężki przemysł czy produkcja oparta na węglu, a tzw. niska emisja to zdaniem Ministerstwa Środowiska główne wyzwanie związane z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.
Więcej
-
Sopot: nagroda za pozostawienie auta w domu
2015-08-04Od lipca urzędnicy sopockiego magistratu przyjeżdżający do pracy środkami komunikacji publicznej, rowerami, skuterami lub docierający pieszo, otrzymają nagrodę motywacyjną w wysokości 50 złotych.
Więcej
-
LG wprowadza na rynek domowy magazyn energii
2015-08-04Koreański potentat LG Chem wprowadza na rynek domowy magazyn energii, który będzie konkurencją dla Powerwall Tesli. Domowe baterie od LG są już oferowane na rynku niemieckim i australijskim.
Więcej
-
Jutro Sejm zagłosuje w sprawie ustawy antysmogowej
2015-08-034 sierpnia posłowie zdecydują, czy Polacy będą mieli szansę na oddychanie czystszym powietrzem. Polski Alarm Smogowy apeluje do Posłów o głosowanie ponad podziałami politycznymi i przyjęcie nowelizacji Prawa ochrony środowiska.
Więcej
-
PGE odpowiada na informacje Greenpeace o elektrowni atomowej
2015-08-03Spółka PGE EJ1 odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odniosła się do komunikatu na temat harmonogramu realizacji tej inwestycji, który 24 lipca przedstawił Greenpeace.
Więcej
-
W sierpniu uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o OZE
2015-08-03Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że w sierpniu odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca nowego, lipcowego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Ewa Kopacz: Bezpieczeństwo powodziowe ulega zdecydowanej poprawie
2015-08-02„Wyciągnęliśmy wnioski po powodzi z 1997 r.” – powiedziała we Wrocławiu premier Ewa Kopacz. Dodała, że na kontynuację programu ochrony przeciwpowodziowej zostanie przeznaczone 1,2 mld euro w latach 2016-2022.
Więcej
-
"Śląsk - co po węglu?" Zapis debaty on-line
2015-08-02Zachęcamy do zapoznania się z zapisem debaty on-line, która odbyła się 22 czerwca 2015 roku.
Więcej
-
Europejski think tank dla polskiej termomodernizacji
2015-08-01Poprawa efektywności energetycznej budynków powstałych kilkadziesiąt lat temu jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiego budownictwa i wiodącym tematem tegorocznej edycji spotkań branżowych Warsaw Build 2015. Udział w rozmowach, dotyczących skutecznej termomodernizacji budynków zapowiedziała europejska instytucja Buildings Performance Institute Europe (BPIE).
Więcej
-
Co po wycofaniu się Engie z Łęcznej?
2015-07-31„Prądu nie będzie, ekolodzy się cieszą” – takie nagłówki można było przeczytać po ukazaniu się informacji o rezygnacji Engie z budowy elektrowni Łęczna. Energetyka na Lubelszczyźnie nie kończy się jednak na tej inwestycji.
Więcej
-
Niemcy: nowa elektrownia węglowa za czapkę gruszek
2015-07-31Nowa elektrownia węglowa Hamm w Niemczech jest praktycznie bezwartościowa, a jeden z dwóch nowych bloków może nigdy nie wejść do eksploatacji. Samorządy, które zainwestowały w budowę obawiają się miliardowych strat.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności