więcej


Inicjatywy lokalne

Ewa Kopacz: Bezpieczeństwo powodziowe ulega zdecydowanej poprawie (18769)

2015-08-02

Drukuj
galeria

Ewa Kopacz, By Platforma Obywatelska RP from Polska [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

„Wyciągnęliśmy wnioski po powodzi z 1997 r.” – powiedziała we Wrocławiu premier Ewa Kopacz. Dodała, że na kontynuację programu ochrony przeciwpowodziowej zostanie przeznaczone 1,2 mld euro w latach 2016-2022.

Gdyby przyszła taka fala jak w 1997 r., to po tej modernizacji, będziemy gotowi na jej przyjęcie i nie będzie takich tragicznych wydarzeń, jak wtedy – zaznaczyła premier Kopacz we wtorek 28 lipca na konferencji prasowej w trakcie wyjazdowego posiedzenia rządu we Wrocławiu.

Ochrona przeciwpowodziowa – działania

900 mln zł – niemal tyle zostało wydane do tej pory na przebudowę i rozbudowę urządzeń hydrotechnicznych, wałów i murów oporowych, które mają chronić mieszkańców Wrocławia przed powodzią.

Od 2005 roku trwają prace nad projektem ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry, zakładającym stworzenie czynnego i biernego zabezpieczenia przeciwpowodziowego poprzez odbudowę i modernizację systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych Wrocławia (Wrocławski Węzeł Wodny - WWW) oraz budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego (polderu) Racibórz Dolny.

Do czerwca 2015 r. zmodernizowano już obwałowania Blizanowice – Trestno i Kotowice-Siedlce oraz zbudowano i modernizowano obwałowania powyżej i poniżej miasta Wrocławia.

Jeszcze w 2015 r. zakończone zostaną prace w ramach:

• modernizacji i udrożnienia Kanału Powodziowego oraz Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do Mostów kolejowych Poznańskich;
• pogłębiania i poszerzania kanałów Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) oraz przystosowania stopnia Rędzin do przepuszczania wód powodziowych;
• modernizacji Bulwarów Odry Śródmiejskiej;
• pozostałych obiektów hydrotechnicznych Wrocławskiego Węzła Wodnego.

Budowa zbiornika Racibórz jest drugim istotnym komponentem „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry”. Zakończenie tego przedsięwzięcia, pomimo różnych trudności, związanych z m.in. z ustaleniem własności gruntów, pozwoleniami wodno – prawymi i wykonawcami, przewidujemy na 2018 r.

Źródło: premier.gov.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej