- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Europejski Tydzień Mobilności 2011: "Mobilność alternatywna"
2011-09-16W dniach od 16 do 22 września 2011 r. setki europejskich miast i miasteczek uczestniczyć będzie w dziesiątej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności zapraszając swoich mieszkańców do udziału w licznych inicjatywach propagujących mobilność zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Tegoroczne hasło przewodnie – mobilność alternatywna – ma na celu propagowanie ekologicznych form transportu stanowiących alternatywę dla prywatnych samochodów, które nadal dominują w krajobrazie miejskim. W okresie tym lokalne władze oraz obywateli zachęca się do zwrócenia uwagi na szereg pozytywnych aspektów środków transportu innych niż samochód osobowy.
Więcej
-
Rola autobusów w ochronie atmosfery
2011-09-15Wojciech Szymalski dla ChronmyKlimat.pl: W związku z wdrażaniem przez Polskę dyrektyw Unii Europejskiej 1999/30/WE, 2000/96/WE oraz 2008/50/WE, wprowadzającymi system kontroli i norm stężenia wybranych zanieczyszczeń w powietrzu, nasz kraj stoi przed poważnym wyzwaniem znacznego ograniczenia zanieczyszczeń powietrza, głównie z pyłów, tlenków azotu i ozonu. Szczególnie trudna sytuacja występuje na obszarach miejskich, gdzie przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza są największe i najczęściej związane z wysoce rozproszoną emisją od transportu. Dlatego w miastach szczególną rolę w ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza odgrywa transportu publiczny, który w Polsce oparty jest głównie na przewozach autobusowych.
Więcej
-
Rekordowy ubytek czapy lodowej na biegunach
2011-09-15Wiele danych wskazuje, że w tym roku zostanie odnotowany wyjątkowo mały zasięg arktycznej pokrywy lodowej. Naukowcy oceniają, że nawet w połowie zjawisko to może być spowodowane wzmagającym się efektem cieplarnianym.
Więcej
-
Gazprom zagraża Arktyce
2011-09-15Rosyjski potentat w zakresie wydobycia gazu ziemnego i paliw, Gazprom, rozpoczął prace przy budowie platformy wiertniczej, która może zagrozić środowisku – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Konstrukcja ma powstać na Morzu Peczorskim, w rejonie złoża Prirazłomnoje i zacznie działać jeszcze w tym roku. W związku z planowaną inwestycją WWF rozpoczął właśnie akcję zbierania podpisów przeciwko budowie platformy.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o dążeniu do niskoemisyjnej energetyki w UE
2011-09-15– Polityka energetyczna Unii powinna respektować trzy cele: konkurencyjność, zrównoważony rozwój oraz bezpieczeństwo dostaw – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu przewodniczących komisji gospodarczych parlamentów państw członkowskich UE. Debata "Potrzeby i możliwości finansowania polityki energetycznej UE do 2020 r." odbyła się 12 września 2011 r. w Senacie RP.
Więcej
-
Pozytywna i ekologiczna energia w Bielsku-Białej
2011-09-15Bielszczanie już od roku zmieniają swoje codzienne zachowania domowe na bardziej ekologiczne. Bielsko-Biała wraz z jedenastoma innymi, europejskimi miastami bierze udział w unijnym projekcie ENGAGE, którego celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o co najmniej 20% do 2020 roku.
Więcej
-
Wylesiona Amazonia staje się wielkim pastwiskiem
2011-09-15Ponad połowa wylesionych niedawno fragmentów dżungli amazońskiej pełni obecnie rolę pastwisk – informuje brazylijski instytut badań kosmicznych. Wiadomość podała agencja AP.
Więcej
-
Dom pasywny w Słomczynie
2011-09-14Przedstawiamy państwu pierwszy z cyklu reportaży poświęconych zagadnieniom związanym z energetyką przyjazną środowisku. W pierwszym reportażu opowiemy o domu pasywnym, o tym jak się w nim mieszka i czy warto inwestować w tego typu energooszczędne rozwiązania.
Więcej
-
Krótka lekcja klimatologii
2011-09-14Dokument "Climate science explained" sporządzony przez Green Alliance podsumowuje najważniejsze problemy stawiane przed nauką o klimacie. Jego autorzy wyliczają czynniki, które go zmieniają, w tym działalność człowieka. Przedstawiają zaobserwowane już oraz potencjalne skutki zmian klimatycznych, a także przypominają o ostatnich kontrowersjach powstałych wokół rzekomo sfałszowanych badań naukowych.
Więcej
-
Ponad pół miliarda złotych unijnego dofinansowania dla projektów poprawiających efektywną dystrybucję energii
2011-09-14Ponad 26 milionów złotych – tyle wynosi koszt realizacji jednego z projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko "Optymalizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Koszalinie". Dzięki niemu Koszalin zaoszczędzi w ciągu roku 35 tys. GJ energii, a do atmosfery trafi o 4 tys. ton mniej dwutlenku węgla. W dniu 6 września br. w obecności Stanisława Gawłowskiego sekretarza stanu w MŚ podpisano umowę na dofinansowanie tego projektu.
Więcej
-
Klimat bez sadzy
2011-09-14Kampania "Klimat bez sadzy" ma na celu wpłynięcie na mieszkańców i władze Warszawy oraz Mazowsza, abyśmy wspólnie odpowiedzialnie zajęli się problemem jakości warszawskiego i mazowieckiego powietrza, ponieważ każdy z nas jest zmuszony nim oddychać. Organizatorzy akcji zapraszają do współpracy.
Więcej
-
Wielka zbiórka elektroodpadów w ramach akcji "Sprzątanie świata"
2011-09-14Podczas ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, Stena Recycling przeprowadzi 16 i 17 września br. zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w 7 miastach Polski, rozdając w zamian sadzonki roślin i ekogadżety.
Więcej
-
Ostatni nabór na Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego projektu "Dobry klimat dla powiatów"
2011-09-13Instytut na rzecz Ekorozwoju jeszcze do 20 września 2011 roku poszukuje aktywnych osób interesujących się lokalnymi działaniami w obszarze ochrony środowiska i chcących działać na rzecz ochrony klimatu do pracy w charakterze Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego (LISO) projektu "Dobry Klimat dla Powiatów".
Więcej
-
W sierpniu rynek uprawnień do emisji pod wpływem negatywnych informacji ze światowej gospodarki
2011-09-13W pierwszym tygodniu sierpnia obawy o wiarygodność finansową Stanów Zjednoczonych, obniżenie ratingu tego kraju oraz wojna domowa w Libii spowodowały gwałtowne spadki na rynku uprawnień do emisji. W trakcie pierwszych sześciu sesji miesiąca średnia wartość uprawnienia EUA zmniejszyła się o 10 proc. do 10,60 euro, czyli poziomu nienotowanego od stycznia 2009 roku. W dalszej części miesiąca na rynku obserwowaliśmy korekcyjne wzrosty, których apogeum doprowadziło ceny do poziomu 13,32 euro.
Więcej
-
Więcej pieniędzy na zieloną energię w przyszłym budżecie Unii?
2011-09-13W ostatnim budżecie Unii Europejskiej Polska przeznaczyła zdecydowanie zbyt mało środków na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Koalicja Klimatyczna przygotowała swoje stanowisko w tej sprawie.
Więcej
-
Specjalny zespół zbada skutki pakietu klimatyczno-energetycznego
2011-09-13Już ponad dwa miesiące temu premier Donald Tusk zapowiedział powołanie specjalistycznego zespołu, którego zadaniem będzie weryfikacja i możliwa renegocjacja pakietu klimatyczno-energetycznego. Grupa specjalistów powołana przez Solidarność zaczyna właśnie prace. Niestety sama, bo bez wsparcia premiera, który nie powołał jeszcze oficjalnych uczestników zespołu.
Więcej
-
Szkoda prądu! Akcja Greenpeace podczas konwencji programowej PO
2011-09-13Podczas odbywającej się 10 września br. w Warszawie konwencji programowej Platformy Obywatelskiej, aktywistka Greenpeace rozwinęła wraz z zaskoczonym premierem Tuskiem transparent z hasłem "Szkoda prądu – chcemy czystej energii". Dodatkowo ekolodzy wyświetlili z rzutnika na bocznej ścianie projekcję o tej samej treści. Greenpeace chce w ten sposób zwrócić uwagę na brak zainteresowania głównej siły politycznej w Polsce rozwojem odnawialnych źródeł energii i zaapelować do polityków o uwzględnienie tej kwestii w swoich przedwyborczych deklaracjach.
Więcej
-
O gazie łupkowym na Forum Ekonomicznym
2011-09-13"Europa prawdopodobnie nie będzie potrzebować eksploatacji gazu łupkowego. Dzięki gazociągom, terminalom LNG ma dostęp do 70 proc. światowych zasobów gazu" – powiedział dziennikarzom w Krynicy wiceprezes Shell ds. poszukiwań i wydobycia w Norwegii David Loughman. Z kolei w tym roku PGNiG zacznie szukać gazu na koncesji Tomaszów Lubelski.
Więcej
-
Polska daleko od efektywności energetycznej
2011-09-12Zwiększanie efektywności energetycznej kraju jest jednym z priorytetów "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku" oraz polskiej prezydencji w UE. Tymczasem, jak pokazują wyniki badań TNS OBOP1 przeprowadzonych przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii, blisko połowa Polaków błędnie rozumie pojęcie efektywności energetycznej, a co czwarty respondent nie ma z nim żadnych skojarzeń. Jak podkreślają eksperci Forum FREE, aby skutecznie rozwijać efektywność polskich gospodarstw, niezbędne jest w pierwszej kolejności zbudowanie świadomości społecznej na ten temat.
Więcej
-
Walka o tytuł Zielonej Stolicy Europy
2011-09-12Konkurs skierowany jest do miast, którym zależy na ekorozwoju swoich terenów. Tytuł może przypaść jedynie temu, kto najmocniej zaangażuje się w kwestie dbałości o środowisko i stworzy najlepsze warunki dla mieszkańców.
Więcej
-
Polska – Niemcy 18:1. Co robił Greenpeace na stadionie w Gdańsku?
2011-09-12Aktywiści Greenpeace rozwieszając transparent na oczach milionów telewidzów i dziesiątek tysięcy kibiców chcieli wezwać ich do nacisku na polityków, by w kampanii wyborczej opowiedzieli się za rozwojem odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
O transporcie w Sopocie
2011-09-12Debata na temat pozabudżetowych sposobów finansowania infrastruktury transportowej oraz wymiana doświadczeń w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) to główne tematy nieformalnego posiedzenia ministrów transportu 27 krajów UE, które odbyło się w Sopocie w dniach 5–6 września 2011 r.
Więcej
-
Deutche Bank monitoruje emisje gazów cieplarnianych i inwestuje w walkę z globalnym ociepleniem
2011-09-11Deutsche Bank uruchomił stronę internetową, na której możemy się dowiedzieć, ile ton gazów cieplarnianych zostało wyemitowanych do atmosfery od czasu wydania 4. Raportu IPCC w 2007 roku. We współpracy z naukowcami z MIT opracowali metodę monitorowania zmian stężenia tych gazów w przeliczeniu na CO2. Licznik wskazuje już ponad 3,5 tryliona ton CO2 i cały czas rośnie! Poza tym na stronie można znaleźć m.in.: kalkulator emisji CO2 i porady jak obniżyć zużycie energii.
Więcej
-
Władze Opolszczyzny za wiatrakami
2011-09-11Władze woj. opolskiego zachęcają do edukacji nt.elektrowni wiatrowych, a przykład dla mieszkańców Opolszczyzny ma dać uruchamiana niedawno farma wiatrowa Lipniki. W regionie mają ruszyć wkrótce kolejne wiatraki.
Więcej
-
Problem z biogazownią w Liszkowie
2011-09-11Zdaniem Instytutu Energetyki Odnawialnej działalność biogazowni w Liszkowie przyczyniła się do wykreowania negatywnego wizerunku inwestycji w elektrownie biogazowe.
Więcej
-
Zamknięty fundusz inwestycyjny dedykowany OZE
2011-09-10Do końca dobiegają prace nad stworzeniem pierwszego w Polsce zamkniętego funduszu inwestycyjnego (FIZ), który skupi się na odnawialnych źródłach energii. Jego powstanie to wspólna inicjatywa TFI Skarbiec oraz spółki Green Energy Poland.
Więcej
-
Odbudowa lasów na forum międzynarodowym
2011-09-10Odbudowa lasów na terenach zdegradowanych była głównym tematem spotkania wysokiego szczebla towarzyszącego konferencji "Bonn Challenge on Forests, Climate Change and Biodiversity".
Więcej
-
Ustawa o OZE już gotowa?
2011-09-10Prace nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawami "Prawo energetyczne" i "Prawo gazowe" są już zakończone – informuje portal wnp.pl.
Więcej
-
Biuro regionalne Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie poszukuje koordynatora / koordynatorki w programie regionalnym "Energia i klimat"
2011-09-09Biuro regionalne Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie poszukuje koordynatora / koordynatorki w programie regionalnym "Energia i klimat" od 1 listopada br. do czasu powrotu zastępowanej pracownicy.
Więcej
-
Unia będzie mówić wspólnym głosem w sprawie energii
2011-09-09Komisja Europejska przyjęła 7 września br. komunikat w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii i międzynarodowej współpracy energetycznej. W dokumencie tym po raz pierwszy określono kompleksową strategię dotyczącą stosunków zewnętrznych UE w dziedzinie energii. Propozycja komisji zakładająca lepszą koordynację działań państw członkowskich UE w zakresie ustalania i realizacji jasnych priorytetów w zewnętrznej polityce energetycznej jest zgodna z polskimi postulatami w tej kwestii.
Więcej
-
Autonomia energetyczna jest możliwa
2011-09-09Kilkaset osób uczestniczyło w międzynarodowej konferencji we Wrocławiu, podczas której omawiany był temat lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, energetyki odnawialnej i działań związanych z oszczędzaniem energii. Wniosek główny: jeśli tylko chcemy, możemy uniezależnić się energetycznie, czy to w naszym domu, czy osiedlu, czy w gminie. Postępując mądrze będziemy mogli spać spokojnie. Unikniemy też kryzysu energetycznego.
Więcej
-
Inwestycja w atom jest nieopłacalna!
2011-09-09WWF Polska nie zgadza się ze stanowiskiem polskiego rządu zaprezentowanym na trwającym właśnie Forum Ekonomicznym w Krynicy, które stwierdza, że energetyka jądrowa jest niezbędna do zapewnienia konkurencyjności europejskiej gospodarki. Energetyka ta jest ślepym zaułkiem, który nie rozwiąże problemów energetycznych ani naszego kraju, ani Unii Europejskiej – przypominają ekolodzy.
Więcej
-
Prof. Green: wydobycie gazu łupkowego możliwe w Polsce za 5-10 lat
2011-09-09"Wydobycie gazu łupkowego w Polsce na skalę przemysłową może rozpocząć się za 5-10 lat" – uważa prof. Sydney Green z Uniwersytetu Utah w USA.
Więcej
-
Liczymy (na) redukcję emisji
2011-09-08Czy zwiększenie europejskiego planu ograniczenia emisji z 20 do 30 procent rzeczywiście równałoby się dwutygodniowej emisji gazu w Chinach?
Więcej
-
Wpuszczeni w ViaToll
2011-09-08Nowy, nieszczelny system poboru opłat za korzystanie z sieci drogowej – zamiast rozliczyć przewoźników drogowych z kosztów niszczenia szos – rozlał powódź tirów na boczne trasy, nieprzystosowane do ciężkiego ruchu.
Więcej
-
Zazieleń parlament z MyOdnawialni.pl
2011-09-08Greenpeace rusza z nową kampanią MyOdnawialni.pl na rzecz czystej i bezpiecznej energetyki. Poprzez swoje działania chce wpłynąć na polskich polityków, którzy wbrew polityce klimatycznej Unii nadal wspierają węgiel, a co więcej, planują wybudowanie w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej. Każdy z nas może włączyć się do akcji, wysyłając z jej oficjalnej strony list do wybranej partii.
Więcej
-
Polski raport w ocenie UNFCCC
2011-09-08W sierpniu br. sekretariat UNFCCC opublikował sprawozdanie z przeglądu Piątego Raportu Rządowego dla Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, jaki strona polska przygotowała w ubiegłym roku.
Więcej
-
„Jedziemy z prądem” – wystawa pojazdów elektrycznych w Ministerstwie Gospodarki
2011-09-0711 września 2011 r. od godz. 10.30 do godz. 13.00 na Pl. Trzech Krzyży 3/5 (parking przed budynkiem Ministerstwa Gospodarki) będzie można obejrzeć najnowsze modele pojazdów z napędem elektrycznym. Wystawa odbędzie się pod patronatem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.
Więcej
-
List otwarty do ministra Andrzeja Kraszewskiego w sprawie zmian w ustawie "Prawo ochrony środowiska"
2011-09-07Prezentujemy list otwarty Koalicji Klimatycznej do Ministra Środowiska w związku ze zmianami w prawie ochrony środowiska. Zmiany pozwalają na przekazywanie środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na pomoc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatu.
Więcej
-
Polska i Dania wspólnie o dążeniu do niskoemisyjnej gospodarki
2011-09-07– Przed unijną energetyką otwierają się nowe drogi rozwoju. Chcemy wybrać te najkorzystniejsze i stać się niezależnym energetycznie krajem – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas spotkania z zastępcą sekretarza stanu w Ministerstwie ds. Klimatu i Energii Danii Hansem Jørgenem Kochem. Rozmowy odbyły się 2 września 2011 r. w Warszawie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności