więcej


Inicjatywy lokalne

Wielka zbiórka elektroodpadów w ramach akcji "Sprzątanie świata" (13206)

2011-09-14

Drukuj

sprzatanie_swiataPodczas ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, Stena Recycling przeprowadzi 16 i 17 września br. zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w 7 miastach Polski, rozdając w zamian sadzonki roślin i ekogadżety.

W ramach organizowanej już po raz 18. przez Fundację Nasza Ziemia akcji "Sprzątanie świata" Stena Recycling, tegoroczny partner inicjatywy, przeprowadzi zbiórki elektroodpadów w Warszawie, Gdyni, Swarzędzu, Łodzi, Siemianowicach Śląskich, Szczecinie i Wrocławiu. Akcja odbędzie się w dniach 16-17 września.

Część dochodu z pozyskanego w ten sposób surowca zostanie przeznaczona na wsparcie programu pomocy dziecięcym ośrodkom opiekuńczym – Zielona Stopa Filantropa realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m.in. rodzinne domy dziecka) poprzez zapewnienie energooszczędnych świetlówek oraz sprzętu AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++).

"Przez akcję chcemy pokazać, że sprzątanie świata warto zacząć od własnego podwórka. Zbiórka sprzętów to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach i piwnicach nieużywanych urządzeń. Nawiązując do idei tegorocznego sprzątania świata chcemy też namówić do oczyszczenia lasów z porzuconych tam starych sprzętów. Zależy nam na tym, by budować świadomość jak istotne dla obecnych pokoleń jest rozważne korzystanie z zasobów. Oddając zużyte sprzęty do recyklingu, by wykorzystać je powtórnie do tworzenia nowych produktów, możemy znacząco wpłynąć na ochronę naturalnych zasobów Ziemi oraz redukcję emisji CO2" – podkreśla Anna Nowakowska, dyrektor ds. PR, marketingu & marki w Stena Recycling.

Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców. Jednocześnie elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników – należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

W większości miast akcję wspiera Leroy Merlin udostępniając przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktu zbiórki. Honorowymi patronatami zbiórki objęły władze miast – Gdyni, Łodzi, Siemianowic Śląskich, Swarzędza, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz Urząd Dzielnicy Targówek w Warszawie. 

Co można przynieść?

- duże AGD – pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki, mikrofalówki

- małe AGD i RTV – telewizory, komputery, monitory, tostery, suszarki, drukarki, czajniki elektryczne, żelazka, aparaty fotograficzne itp.

- telefony komórkowe

- zabawki i narzędzia elektryczne

***

Stena Recycling, część Stena Metall Group, jest wiodącą międzynarodową firmą oferującą kompleksowe rozwiązania w dziedzinie zarządzania odpadami i recyklingu. Zajmuje się odzyskiem i przerobem wszystkich rodzajów odpadów: makulatura, plastik, metale żelazne i nieżelazne i odpady niebezpieczne. Jest europejskim liderem w dziedzinie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Pobierz plik:

lokalizacje zbiórki

 

Więcej informacji o akcji na stronie Stena Recycling.

stena


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej