więcej


Inicjatywy lokalne

Walka o tytuł Zielonej Stolicy Europy (13184)

2011-09-12

Drukuj

Konkurs skierowany jest do miast, którym zależy na ekorozwoju swoich terenów. Tytuł może przypaść jedynie temu, kto najmocniej zaangażuje się w kwestie dbałości o środowisko i stworzy najlepsze warunki dla mieszkańców.

Inicjatywa wzięła się z chęci promowania wartości ekologicznych. Wedle zamysłu organizatorów tego typu konkursy przyczyniają się bowiem do uświadamiania mieszkańcom znaczącej roli ochrony przyrody, a rywalizacja między miastami służy modernizacji różnych sektorów pod względem dbałości o środowisko.

Aby zawalczyć o tytuł zielonej stolicy, miasta powinny przystosować się do 12 wytyczonych wskaźników. Dotyczą one głównie rozbudowy parków i terenów leśnych, działań z zakresu ochrony przed hałasem i ekologicznych modernizacji środków transportu. Równie istotna jest współpraca władz miast z mieszkańcami, stowarzyszeniami ekologicznymi czy przedsiębiorstwami. Pretendent do tytułu musi także dbać o jakość powietrza na terenie miasta, różnorodność biologiczną, zużycie wody, gospodarowanie odpadami, wdrażanie innowacji z zakresu ekologii i obsługę przedsięwzięć energetycznych.

Pomysł konkursu powstał w 2006 roku. Do dziś tytuły uzyskały Sztokholm, Hamburg, Nantes i Vitoria-Gasteiz.

Do rywalizacji mogą przystąpić wszystkie europejskie miasta, których liczba mieszkańców przekracza 200 000. Kandydatury można zgłaszać do 14 października tego roku.

Informacje o warunkach aplikacji (w jęz. ang.): European Green Capital

 

źródło: Rynek Energii Odnawialnej
www.reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej