więcej


Zielona gospodarka

Wylesiona Amazonia staje się wielkim pastwiskiem (13180)

2011-09-15

Drukuj

drewno_sxcPonad połowa wylesionych niedawno fragmentów dżungli amazońskiej pełni obecnie rolę pastwisk – informuje brazylijski instytut badań kosmicznych. Wiadomość podała agencja AP.

Aż 62 proc. spośród 719 tys. km2, jakie wycięto od roku 2008 zajmują obecnie łąki do wypasu bydła – można przeczytać w raporcie brazylijskiego Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais.

Jednocześnie dyrektor tego ośrodka Gilberto Camara poinformował, że farmerzy opuszczają niektóre części wylesionego obszaru i około 21 proc. tych ziem w naturalny sposób regeneruje się i na nowo staje się lasem.

Hodowla bydła jest głównym powodem wylesiania brazylijskiej części Amazonii już od lat 70. Duża część brazylijskiej wołowiny trafia do Europy.

Eksperci uważają Amazonię za jedno z najbogatszych przyrodniczo obszarów Ziemi. I choć wymaga ona wyjątkowej ochrony, to – według ekologicznej organizacji WWF – przez ostatnie 50 lat ludzie przyczynili się do zniszczenia co najmniej 17 proc. rosnących tam lasów równikowych (ich obszar odpowiada dwukrotności terytorium Hiszpanii). Do głównych przyczyn tej wycinki, oprócz rozwoju rynku produktów mięsnych, jest też zwiększony popyt na soję i biopaliwa.

Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę, że lasy Amazonii są nie tylko środowiskiem życia wielu gatunków roślin i zwierząt, ale także gromadzą 90-140 mld ton dwutlenku węgla. Wypuszczenie do atmosfery nawet części tego gazu (poprzez dalsze wylesienie) przyspieszy proces globalnego ocieplenia.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sxc.hu
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej