- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Inicjatywy lokalne
-
Sposoby na adaptację miast do zmian klimatu
2016-07-22
Marta Wierzbowska-Kujda, Teraz Środowisko
Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) ukazuje istniejące rozwiązania, które miasta europejskie wdrożyły w ramach adaptacji do zmian klimatu od 2012 roku. Podkreśla również, że niezbędne jest podjęcie jeszcze większych wysiłków ze strony samorządów.
Więcej
-
Warszawa najbardziej zagrożonym potopem miastem w Polsce
2016-07-21
Wojciech Szymalski
Po raz kolejny nad Polską przechodzą gwałtowne burze i nawałnice. Niebezpieczne zjawiska nie omijają również Warszawy. Co nas czeka w przyszłości?
Więcej
-
Pierwsza gmina w Polsce z Gminną Mapą OZE
2016-07-08Mieszkańcy gminy Wągrowiec (woj. wielkopolskie) mogą w czasie rzeczywistym obserwować produkcję energii ze swoich instalacji fotowoltaicznych, a Urząd Gminy monitoruje osiągany efekt ekologiczny.
Więcej
-
Będzie kalkulator oszczędności finansowych i… CO2!
2016-07-06Instytut na rzecz Ekorozwoju otrzymał dofinansowanie na projekt „Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA” w ramach grantu „Razem dla klimatu” FDPA dofinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
Trujemy siebie i swoich sąsiadów
2016-07-06Pierwsza w historii analiza skutków zdrowotnych transgranicznych zanieczyszczeń powietrza dowodzi, że Polska najbardziej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej truje mieszkańców szkodliwymi emisjami ze swoich elektrowni węglowych.
Więcej
-
Zielona infrastruktura – jak to robią w Ameryce
2016-07-05
Anna Kucińska
Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska przekonuje, że zielona infrastruktura w miastach może jednocześnie spełniać wiele funkcji i przynosić wiele korzyści społecznych, zdrowotnych, ekonomicznych i związanych z ochroną środowiska.
Więcej
-
Social Carbon Offset – Innowacja społeczno-środowiskowa dla biznesu
2016-06-26Proekologiczne działania, w tym te mające na celu niskoemisyjny rozwój czy ochronę klimatu coraz częściej wpisywane są w strategię firmy.
Więcej
-
Otwarta architektura bliska naturze – Służewski Dom Kultury
2016-06-25Minimalistyczna architektura Służewskiego Domu Kultury wprowadza sielski klimat w przestrzeń warszawskiego blokowiska. Naturalne materiały podkreślają estetyczne i ekologiczne założenia placówki. Szklane ściany integrują użytkowników z otaczającą przyrodą, umożliwiając rozszerzanie działalności poza granice budynku.
Więcej
-
Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy.
2016-06-24Podawane w mediach informacje o liczbie zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza we Francji mogą wydawać się alarmujące. Według doniesień AFP we Francji umiera rocznie 48 tys. ludzi. Czy to możliwe, że Francja ma większy problem z powietrzem niż Polska?
Więcej
-
Instalacje fotowoltaiczne można budować również na śmieciach
2016-06-20Pierwsza w Polsce farma solarna wybudowana na nieczynnym wysypisku śmieci zlokalizowana w Ustroniu Morskim wyprodukowała w ciągu roku ponad 1 mln kWh. Ten przykład pokazuje samorządom, jak skutecznie zagospodarowywać dawne wysypiska, miejsca po oczyszczalniach ścieków i tereny poprzemysłowe.
Więcej
-
Komisja Europejska: wycinka w Puszczy Białowieskiej niezgodna z prawem
2016-06-17Komisja Europejska ogłosiła, że wszczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi w związku z przyjęciem przez ministra Szyszko dokumentu, który pozwala na zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo ma miesiąc na odpowiedź.
Więcej
-
Działania na rzecz ochrony klimatu przynoszą konkretne korzyści mieszkańcom [audycja radiowa]
2016-06-16O tym w jaki sposób można łaczyć działania mające na celu ochronę klimatu z działaniami na rzecz mieszkańców rozmawiali goście audycji radia Zet Gold - Andrzej Peraj, wiceprezes Geotermii Poddębice Sp. z o.o. i Wojciech Szymalski, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Odkrywając Amerykę
2016-06-15
Wojciech Szymalski
Dokładnie o godzinie 19.00, 4 czerwca 2016 roku po raz pierwszy stanąłem na amerykańskiej ziemi. Jak daleko są się w stanie posunąć Stany Zjednoczone, aby ludzkość nie spadła z ławki o nazwie Ziemia?
Więcej
-
Start II edycji akcji ROWER POMAGA w Warszawie
2016-06-13Dzisiaj o godz. 12.00 na Pl. Zamkowy w Warszawie Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z uczniami i opiekunami Zespołu Szkół Specjalnych nr 97 w Warszawie organizują inaugurację ogólnopolskiej akcji ROWER POMAGA.
Więcej
-
Polacy świadomi zalet zrównoważonego rolnictwa. Raport z badania
2016-06-1184% polskich konsumentów zgadza się, że gospodarstwa powinny być prowadzone w sposób zrównoważony, by pozwoliło to na uprawy na tych terenach także przyszłym pokoleniom.
Więcej
-
Rowerowy i pieszy budżet obywatelski
2016-06-10
Aleksander Buczyński, Paweł Ziniewicz
Od 14 do 24 czerwca 2016 r. możesz zagłosować na projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Wśród nich są dobre i ważne projekty piesze, rowerowe, z zakresu komunikacji publicznej, bezpieczeństwa ruchu drogowego czy zieleni miejskiej.
Więcej
-
Rondo na parkingu
2016-06-08
dr Wojciech Szymalski
Warszawiacy oceniają, że w okolicy ich domów najbardziej brakuje im parkingów*. Miasto zapewne chciałoby coś z tym zrobić, ale rząd nie zmienia swojej polityki wobec płatnego parkowania, bez którego miasta nie zainwestują w parkingi kubaturowe, tak jak nie inwestuje się odnawialne źródła energii, gdy polityka promuje paliwa kopalne.
Więcej
-
W. Kukuła, ClientEarth: Poprawki dla prosumentów niewystarczające [wywiad]
2016-06-06Posłowie rozpoczęli procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE. Problematyczne zapisy i poprawki do tej nowelizacji, dotyczące m.in. produkcji energii we współspalaniu, komentuje w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl Wojciech Kukuła z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Więcej
-
Rekrutacja do projektu Pioneers into Practice. Myślisz o ochronie klimatu? Zgłoś się!
2016-06-05Chcesz stworzyć aplikację mobilną związaną z transportem miejskim? Wiesz jak ograniczyć zużycie ciepła w budynkach mieszkalnych? A może zajmujesz się planowaniem miast i zależy Ci, by żyło się w nich wygodniej i lepiej?
Więcej
-
Unijne fundusze na OZE i efektywność energetyczną. NFOŚiGW uruchamia nabory
2016-06-02Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił II nabór dla działania 2.5. POIiŚ 2014-2020 Poprawa jakości środowiska miejskiego.
Więcej
-
Chcesz ograniczyć szkodliwą emisję? Weź udział w konkursie
2016-06-01W czerwcu startuje konkurs „Mój dom jest czysty” skierowany do osób, którym temat niskiej emisji zanieczyszczeń nie jest obojętny.
Więcej
-
Co się kryje w torbie na dnie?
2016-06-01
dr Wojciech Szymalski
Stałem w kolejce do mojej przydomowej piekarni. Chwila oczekiwania na dobrze wypieczony chleb uświadomiła mi, że kolejka utworzyła się nie z powodu smaku, ale z powodu wygody.
Więcej
-
Branża MEW o nowelizacji ustawy o OZE
2016-05-30
Ewa Malicka
Branża małej hydroenergetyki z dużym zaniepokojeniem przyjmuje propozycje zmian, jakie pojawiły się w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, procedowanym aktualnie w Sejmie.
Więcej
-
Zielone dachy kontra zanieczyszczenia powietrza
2016-05-28Zielone dachy to umowne określenie systemu biologiczno-inżynierskiego, w którym rośliny uprawiane są na dachach, stropach i tarasach. Mają tam odtworzone warunki gruntowe i są na trwałe związane z konstrukcją budowli.
Więcej
-
Komisja Europejska bada sprawę wycinki Puszczy Białowieskiej
2016-05-26Ministerstwo Środowiska wyznaczyło termin rozpoczęcia wycinki Puszczy Białowieskiej. KE analizuję sytuację i otrzymane ze strony Polski odpowiedzi i nie wyklucza podjęcia wobec naszego kraju kroków prawnych.
Więcej
-
URE udostępnia testową wersję Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA) sprzedaży energii elektrycznej z OZE
2016-05-25Udostępnienie IPA ma na celu zapoznanie wytwórców zainteresowanych uczestnictwem w tzw. systemie aukcyjnym z zasadami działania oraz poszczególnymi funkcjonalnościami i modułami aplikacji.
Więcej
-
Czy polskie ulice czeka LED-owa rewolucja?
2016-05-23W Polsce jest ponad 3 mln lamp ulicznych. Większość z nich pamięta lata 70. Miasta wymieniają infrastrukturę oświetleniową powoli – zaledwie 3% lamp w skali roku. A przecież nowoczesne oświetlenie nie tylko poprawia bezpieczeństwo, lecz także pozwala zaoszczędzić energię nawet o 50%.
Więcej
-
IKEA rozświetla Bydgoszcz
2016-05-20W ramach projektu "Rozświetlamy Bydgoszcz" IKEA wyposażyła pięć bydgoskich placówek szkolno-wychowawczych w niemal 1400 energooszczędnych żarówek LED.
Więcej
-
Czas na miejskie ogrody
2016-05-18W polskich miastach ubywa parków. Nie ma już miejsca na zakładanie dużych terenów zielonych.
Więcej
-
Polskie powietrze najbardziej zatrute w UE
2016-05-17Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia jest dla Polski miażdżący. W zestawieniu miejscowości, w których prowadzone są pomiary jakości powietrza na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast aż 33 znajduje się w Polsce.
Więcej
-
Nadchodzi totalny etatyzm
2016-05-16
dr Wojciech Szymalski
Etatyzm wkracza do Polski coraz śmielej, a Polacy są nań gotowi – pisze dr Wojciech Szymalski, prezes InE.
Więcej
-
Jak Paryż adaptuje się do zmian klimatu?
2016-05-05
Anna Kucińska
Ochrona mieszkańców przed ekstremami pogodowymi, odpowiednie zarządzanie zaopatrzeniem miasta w wodę, żywność i energię, przemyślane rozwiązania urbanistyczne, rozwój zielonej infrastruktury i zmiana stylu życia - to najważniejsze elementy paryskiej strategii.
Więcej
-
Obywatel skarży miasto za smog. Odbyła się pierwsza rozprawa
2016-05-02To bezprecedensowa w Polsce sprawa sądowa, w której obywatel miasta o dużym zanieczyszczeniu powietrza domaga się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych wywołane smogiem.
Więcej
-
Nagroda Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 dla założycieli Krakowskiego Alarmu Smogowego
2016-04-26Nagrodę Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015 otrzymały wyjątkowo aż trzy osoby: Andrzej Guła, Anna Dworakowska oraz Ewa Lutomska – założyciele inicjatywy podejmującej działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Więcej
-
Fryzjerzy zasadzili drzewa w Beskidach
2016-04-23Branża beauty też może przyczyniać się do ochrony środowiska. W ramach finału ogólnopolskiego projektu Dzień Zrównoważonego Piękna fryzjerzy zasadzili na początku kwietnia drzewa w Beskidach.
Więcej
-
Białystok inwestuje w smart city
2016-04-21Białystok staje się inteligentnym miastem. W ostatnich latach na projekty z szeroko rozumianego zakresu smart city przeznaczył 2,5 mld zł.
Więcej
-
Webinaria dla prosumentów
2016-04-20W kwietniu i maju odbędą się ostatnie webinaria realizowane w ramach projektu "Pogoda dla prosumenta". Tematami będą aspekty techniczne i ekonomiczne instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła oraz kogeneracja. W szkoleniach on-line udział mogą wziąć obecni oraz przyszli prosumenci.
Więcej
-
Już wkrótce Dzień Ziemi!
2016-04-1324 kwietnia na warszawskim Polu Mokotowskim odbywa się coroczny festyn z okazji Dnia Ziemi. Instytut na rzecz Ekorozwoju zaprezentuje na nim m.in. projekt KLIMAPOLKA.
Więcej
-
Najbardziej zrównoważone miasta na świecie
2016-04-12
Anna Kucińska
Raport Arcadis Sustainable Cities Index 2015 przedstawia ranking miast rozwijających się w sposób najbardziej sprzyjający ludziom i środowisku. W badaniu uwzględniono trzy podstawowe kryteria – jakość życia mieszkańców, wpływ miast na środowisko naturalne i czynniki sprzyjające rozwojowi gospodarczemu.
Więcej
-
Łódź wsiada na rower
2016-04-11Łódź dopływa do czołówki polskich miast, gdzie działa system rowerów miejskich. Po komplikacjach z przetargami wreszcie udało się podpisać umowę. Łódzki Rower Publiczny wystartuje najpóźniej 1 maja.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności