więcej


Inicjatywy lokalne

IKEA rozświetla Bydgoszcz (19475)

2016-05-20

Drukuj
galeria

W ramach projektu "Rozświetlamy Bydgoszcz" IKEA wyposażyła pięć bydgoskich placówek szkolno-wychowawczych w niemal 1400 energooszczędnych żarówek LED.

Projekt jest jednym z działań wpisujących się w strategię zrównoważonego rozwoju "People & Planet Positive".  To także kolejna ekologiczna inicjatywa Bydgoszczy, która tak jak IKEA, zmierza w kierunku ekologicznych rozwiązań ograniczających zmiany klimatyczne i emisję CO2.

W ramach globalnej strategii "People & Planet Positive", IKEA realizuje i inspiruje do działań na rzecz bardziej zrównoważonego życia w domu oraz do stosowania produktów i rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. W wizję strategii wpisuje się projekt "Rozświetlamy Bydgoszcz", w ramach którego IKEA we współpracy z władzami Bydgoszczy wyposażyła pięć placówek szkolno-wychowawczych w energooszczędne oświetlenie LED. W porównaniu do tradycyjnego oświetlenia zużywa ono do 85% mniej energii elektrycznej, co w efekcie pozwala znacznie ograniczyć emisję CO2, mającą znaczny wpływ na postępujące zmiany klimatyczne.

Współpraca z Bydgoszczą

Bydgoszcz jest miastem, które słynie z ekologicznych działań. Przykładem tego jest m.in. największa modernizacja oświetlenia ulicznego w historii tej miejscowości. Na ponad 400 ulicach Bydgoszczy wymieniono więcej niż 7000 opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED.

- Bydgoszcz od dawna inwestuje w nowatorskie rozwiązania poprawiające komfort życia mieszkańców oraz dbające o środowisko naturalne. Modernizujemy oświetlenie uliczne, przy unijnym wsparciu zbudowaliśmy Centrum Demonstracyjne Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2. W planach jest również budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz. Współpraca z IKEA w zakresie zrównoważonego rozwoju wpisuje się zatem doskonale w miejską politykę – mówi Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.

IKEA od 2015 roku, kiedy to otworzyła swój sklep w Bydgoszczy, aktywnie uczestniczy w lokalnych, prośrodowiskowych inicjatywach. Przeprowadziła m.in. zbiórkę elektroodpadów, a na początku maja 2016 roku przekazała aż 1369 LED-owych żarówek dla pięciu placówek: Bursy nr 1, Bursy nr 2, Bursy nr 3, Przedszkola Samorządowego nr 20 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3.

- W naszej bursie zamontowano 640 żarówek LED. Dzięki znacznie mniejszemu, w stosunku do tradycyjnych żarówek, zużyciu energii, możemy zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć np. na edukację uczniów mieszkających w bursie, albo na inne inicjatywy ekologiczne. Cieszę się, że dzięki IKEA i władzom Bydgoszczy zmierzamy w kierunku zrównoważonego rozwoju – powiedziała Maria Konarzewska, Dyrektor Bursy nr 1, im. Małgorzaty Szułczyńskiej w Bydgoszczy.

IKEA działa na rzecz klimatu

Ekstremalne zjawiska pogodowe i kataklizmy, wichury i nawałnice, upały czy powodzie, dotykają coraz większą grupę ludzi, w tym pracowników i klientów IKEA. Dlatego firma nieustannie walczy ze zmianami klimatu. Według strategii "People & Planet Positive" Grupa IKEA zobowiązała się, że do 2020 roku podejmie szereg działań przyjaznych dla środowiska i ludzi, m.in. będzie produkować tyle samo energii odnawialnej, ile zużywa podczas swojej działalności, 600 milionów euro przeznaczy na inwestycje w elektrownie wiatrowe i słoneczne, a 100% drewna, papieru i kartonu wykorzystywanego do produkcji mebli będzie pochodzić ze zrównoważonych źródeł. IKEA pracuje także na rzecz poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji CO2 na każdym etapie swojego łańcucha dostaw. Przełączyła także swój asortyment w 100% na oświetlenie LED, umożliwiając w ten sposób swoim klientom ograniczenie emisji CO2 i zmniejszenie rachunków za prąd.

- W ramach wizji IKEA tworzenia lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi chcemy wspierać lokalne społeczności. Pamiętając, że postępujące zmiany klimatyczne są  jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań, chcemy wspólnie działać na rzecz poprawy stanu środowiska. Dlatego, w ramach naszej strategii zrównoważonego rozwoju, przeszliśmy w 100% na technologię LED. Cieszę się, że razem z Bydgoszczą możemy inspirować ludzi do bardziej zrównoważonego życia – powiedziała Marijan Willemse, Kierownik Sklepu IKEA Bydgoszcz.

IKEA przechodzi w 100% na oświetlenie LED

Od września 2015 roku w sklepach IKEA dostępne jest oświetlenie wykonane wyłącznie w technologii LED. Także 100% oświetlenia wewnętrznego w sklepach IKEA w Polsce jest wykonane w tej technologii. Dzięki innowacyjnym metodom zmniejszającym koszt produkcji oświetlenia LED, jest ono coraz bardziej przystępne cenowo dla coraz większej liczby ludzi.

Dzięki sprzedanym w tym roku w sklepach IKEA żarówkom LED  uda się zredukować emisję CO2 o ponad 24 000 000 kg (tylko w tym roku), co równe jest ponad 143 000 000 km przejechanym przez samochód – dodaje Marijan Willemse. 

Źródło: IKEA


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej