więcej


Transport

Łódź wsiada na rower (19384)

2016-04-11

Drukuj
galeria

Łódzki Rower Publiczny. Fot. NextBike

Łódź dopływa do czołówki polskich miast, gdzie działa system rowerów miejskich. Po komplikacjach z przetargami wreszcie udało się podpisać umowę. Łódzki Rower Publiczny wystartuje najpóźniej 1 maja.

No dobra, zacznijmy od podstaw – czym jest Łódzki Rower Publiczny, czyli de facto system rowerów miejskich? W mieście mamy kilkadziesiąt stacji, na których zaparkowane są rowery i to tam możemy je pobrać i oddać. Rowery wyróżniają się specjalną budową (muszą być wytrzymałe i mieć system do przypinania). Co ważne i wygodne, rowery można oddać na dowolnej stacji, to znaczy innej niż ta, z której go wzięliśmy. Specjalny skomputeryzowany system dba o autoryzację oraz rozliczenie czasu jazdy. Aby zachęcić użytkowników do aktywnego korzystania i, tym samym, ograniczyć wykorzystanie samochodów, w większości systemów pierwsze pół godziny jazdy jest bezpłatne. Jeśli przekroczymy ten darmowy czas, wówczas system pobierze od nas opłatę, która będzie rosnąć w miarę upływu czasu. Chodzi o to, żeby rowery były cały czas w użyciu, więc wypożyczenie jednośladu na 2 dni będzie kompletnie nieopłacalne.

Wykonawca ŁRP – firma NextBike – zapewnia, że system zostanie uruchomiony w Łodzi do końca kwietnia. Łódzki Rower Publiczny będzie się składał z 1000 rowerów i 100 stacji, zlokalizowanych głównie w ścisłym centrum, ale nie tylko. Łódzki Rower Publiczny zaproponuje łodzianom rowery miejskie z niską ramą, błotnikami, oświetleniem i koszykiem. Rowery będą czarne i ciemnoszare. Każdy z nich wyposażony będzie w zabezpieczenia umożliwiające pozostawienie (przypięcie) w innym miejscu niż stacja dokująca.

Łódzki Rower Publiczny – Mapa / Źródło: ZDiT

Rowery śmigające w ramach Łódzkiego Roweru Publicznego wyposażone będą w moduły GPS po to, by zapobiegać kradzieży, ale przede wszystkim po to, by dostarczyć władzom miasta informacji, po jakich trasach łodzianie poruszają się najczęściej, co zostanie wykorzystane do projektowania kolejnych ścieżek rowerowych w Łodzi. I choć pewnie nie będą to projekty na taką skalę jak w Utrechcie lub Kopenhadze, to, co by nie mówić, wiatr dobrej zmiany wieje w żagle Łodzi.

Łódzki Rower Publiczny

Łodzianie będą mogli wypożyczyć rower po zalogowaniu w terminalu, najprawdopodobniej dzięki specjalnej karcie ŁRP, ale też za pomocą migawki (po łódzku to bilet miesięczny) czy legitymacji studenckiej. Pierwsze 20 minut korzystania Łódzkiego Roweru Publicznego będzie bezpłatne. Za pierwszą godzinę zapłacimy złotówkę, drugą – 3 zł, a każdą następną 5 zł. Możliwe również będzie wypożyczenie dwóch rowerów przez jednego użytkownika.

Łódź wsiada na swój Rower Publiczny i dołącza m.in. do Krakowa (pionier w tej materii), Warszawy, Trójmiasta, Poznania, Opola, Białegostoku, Kalisza, Rzeszowa, Torunia, Lublina i Opola.

Źródło: Green Projects
www.green-projects.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej