- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Żarówki LED zamiast elektrowni 2000 MW
2014-10-08Negawaty – tym pojęciem określa się zaoszczędzoną energię. Dzięki wymianie żarówek na nowoczesne wyprodukowane w technologii LED Polska mogłaby zaoszczędzić ok. 12,8 mld zł.
Więcej
-
Francja – powstaje najambitniejsza ustawa energetyczna w Europie
2014-10-08We Francji rozpoczęła się właśnie debata nad uchwaleniem ustawy dokonującej transformacji energetycznej kraju. Minister Ekologii Ségolène Royal nazwała tekst ustawy najambitniejszym w Unii Europejskiej.
Więcej
-
Jakie OZE zastosować w energooszczędnym domu? [wyniki konkursu]
2014-10-07We wrześniu Energooszczędne 4 kąty przyglądały się odnawialnym źródłom energii w domu energooszczędnym i pasywnym. Sprawdź zwycięskie hasła w konkursie im poświęconym.
Więcej
-
Samochody elektryczne w Polsce – sprzedaż w powijakach
2014-10-07W pierwszej połowie 2014 roku sprzedano w Polsce więcej samochodów elektrycznych niż w całym 2013 r. Statystyki sprzedaży EV w naszym kraju dalej nie są jednak imponujące.
Więcej
-
Ekstremalny rok 2013
2014-10-07Od spalonej upałami Australii po gorące lato w Europie, od suszy w Nowej Zelandii po potężne deszcze w północnych Indiach - wiele z najbardziej ekstremalnych zjawiska pogodowych 2013 roku spowodowane było zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
Financial Times: Polska największym przeciwnikiem celów klimatycznych UE
2014-10-07W artykule poświęconym ostatnim zmianom w polskim rządzie Financial Times skupia się na wyrażonym w expose przez Ewę Kopacz sprzeciwie wobec celów klimatycznym Unii Europejskiej na rok 2030, których przyjęcie forsuje Bruksela.
Więcej
-
Król Norwegii - koniec ery ropy naftowej
2014-10-06Koniec ery ropy naftowej – ogłosił król Norwegii Harald V przestrzegając przed negatywnymi skutkami zmian klimatu. Zmiany czekają norweską gospodarkę opartą w dużym stopniu na przemyśle wydobywczym.
Więcej
-
Szef Google: ludzie negujący zmiany klimatyczne kłamią
2014-10-06Internetowy potentat zakończył swoje członkostwo we wpływowym, amerykańskim stowarzyszeniu American Legislative Exchange Council (ALEC). Powodem jest sprzeciw ALEC przeciwko podejmowaniu działań mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
Zaproszenie na debatę on-line „Węgiel a zdrowie. Czy możliwe jest zdrowe społeczeństwo w gospodarce węglowej?”
2014-10-06Debata on-line „Węgiel a zdrowie. Czy możliwe jest zdrowe społeczeństwo w gospodarce węglowej?” odbędzie się 9.10.2014 r. w godz. 11-12:30. Zapraszamy do udziału i zadawania pytań na czacie, transmisja na żywo na www.chronmyklimat.pl/debata
Więcej
-
Jak zazielenić dom i przestrzeń wokół niego? [KONKURS]
2014-10-05W październiku „Energooszczędne 4 kąty” pytają o zielone otoczenie domu. W konkursie jest do wygrania aż 10 energooszczędnych żarówek LED!
Więcej
-
Rower miejski w Łodzi od 1 maja 2015
2014-10-05Od 1 maja 2015 w Łodzi będzie można wypożyczyć jeden z 1000 rowerów dostępnych w 100 stacjach Łódzkiego Roweru Miejskiego
Więcej
-
List otwarty do premier Kopacz – czyste powietrze priorytetem dla Polski
2014-10-04Health and Environment Alliance oraz grupa lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego i środowiskowego piszą list otwarty do Premier Ewy Kopacz.
Więcej
-
Olsztyn - inwestorzy rezygnują z 6 milionów dofinansowania do OZE
2014-10-04Inwestorzy wycofują miliony z inwestycji w fotowoltaikę w Olsztynie. Powodem są zbyt duże wymagania stawiane inwestorom przez Energa-Operator.
Więcej
-
Lasy akumulują biomasę inaczej, niż sugerowały modele
2014-10-03Drzewa na dalekiej północy gromadzą więcej biomasy w korzeniach, a mniej w liściach, a igły utrzymują się na drzewach w zimnym klimacie znacznie dłużej niż w ciepłym. Dzięki nowym badaniom można będzie urealnić modele dotyczące m.in. pochłaniania CO2 przez lasy.
Więcej
-
Optymalne przeszklenia w polskich warunkach
2014-10-03Coraz większy nacisk na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jest nie tylko wynikiem zmieniającej się świadomości inwestorów, ale również rezultatem zmian wprowadzonych z początkiem roku w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Więcej
-
GreenEvo - 244 zagraniczne kontrakty polskich firm
2014-10-03Ponad 50 misji zagranicznych na całym świecie, 62 wyróżnione i wspierane polskie firmy, 244 podpisane kontrakty z partnerami zagranicznymi i 1273 z krajowymi – tak w skrócie można przedstawić dotychczasowe efekty działań programu GreenEvo.
Więcej
-
Powiat Koszalin – 20% redukcji emisji CO2 w 2020
2014-10-03Budowa Międzynarodowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Sarbinowie, prawie stuprocentowa termomodernizacja obiektów bezpośrednio podległych powiatowi – w powiecie Koszalin dbają o środowisko.
Więcej
-
Teksty problemowe do debaty on-line „Węgiel a zdrowie. Czy możliwe jest zdrowe społeczeństwo w gospodarce węglowej?”
2014-10-03Już 9 października odbędzie się debata on-line portalu ChronmyKlimat.pl. Tym razem zajmiemy się wpływem gospodarki opartej na węglu na zdrowie mieszkańców Polski. W niniejszym materiale prezentujemy wybór artykułów z naszego portalu oraz reporty i analizy, z którymi warto zapoznać się przed tym spotkaniem.
Więcej
-
Premier Kopacz o polityce energetycznej – dla górników, nie dla społeczeństwa.
2014-10-02Węgiel, z węglem i dla węgla – trudno oprzeć się wrażeniu, że część exposé poświęconą polityce energetycznej Premier Ewa Kopacz kierowała nie do społeczeństwa, ale do pikietujących przed Sejmem górników – komentują WWF Polska, ClientEarth i Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
Globalny lider efektywności energetycznej
2014-10-02Niemcy zajęły pierwsze miejsce w najnowszym rankingu efektywności energetycznej, obejmującym największe gospodarki świata. Tuż za nimi uplasowały się Włochy, Unia Europejska jako całość, Chiny oraz Francja.
Więcej
-
Węgiel czy energia odnawialna – co lepsze? (część 3)
2014-10-02
Marcin Popkiewicz
Z mediów wciąż słychać naszych polityków, mówiących, że Polska węglem stała i stać będzie, a storpedowanie europejskiej polityki transformacji energetycznej jest polską racją stanu. To potwornie krótkowzroczne podejście. Którą drogę wybierzemy? Prezentujemy trzecią część artykułu Marcina Popkiewicza.
Więcej
-
Lubelski Rower Miejski wystartował
2014-10-0220 września ruszył Lubelski Rower Miejski. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 400 rowerów w 40 stacjach.
Więcej
-
Globalne ocieplenie odpowiada za suszę w Kalifornii?
2014-10-02Wywołane przez człowieka zmiany klimatyczne nasiliły katastrofalną suszę w Kalifornii, twierdzą naukowcy.
Więcej
-
Czy energetyka obywatelska jest obywatelska
2014-10-01
Krzysztof Kamieniecki
Ze stosowaniem określenia energetyka bywatelska wiążą się pewne warunki, których Polska nie spełnia. Przenosząc energetykę obywatelską do powszechnego stosowania, kreujemy nieprawdziwą sytuację, przyczyniając się w pewnym sensie do działania na swoją – pozarządową – szkodę.
Więcej
-
Zielone otoczenie domu
2014-10-01Działalność człowieka determinuje coraz większą rozbudowę miast i – co za tym idzie – zmniejszanie powierzchni biologicznie czynnych. Ze względu na wzrost powierzchni utwardzonych i zabudowanych (czyli nieprzepuszczających wody), obniża się poziom wód podziemnych oraz zwiększa ryzyko występowania powodzi.
Więcej
-
Dofinansowanie BOŚ dla małych instalacji fotowoltaicznych
2014-10-01BOŚ zwiększa zaangażowanie w finansowanie fotowoltaiki. Kredyty są przyznawane jednak głównie na małe instalacje fotowoltaiczne. Duże farmy fotowoltaiczne BOŚ postrzega jako inwestycje nierentowne.
Więcej
-
Energy Performance Certificates (EPC) across the EU
2014-10-01This report explores the national approaches to buildings efficiency certification and finds that Energy Performance Certificates (EPC) could be among the most important drivers of energy performance of the European building stock. However, most Member States are struggling with public acceptance and market-uptake.
Więcej
-
Podsumowanie debaty „Efektywność energetyczna szansą dla gospodarki niskoemisyjnej”
2014-09-30W dniu 10 września 2014 roku odbyła się internetowa debata online portalu ChronmyKlimat.pl pt. „Efektywność energetyczna szansą dla gospodarki niskoemisyjnej”.
Więcej
-
Czy zapobieganie zmianom klimatu zahamuje rozwój gospodarczy?
2014-09-30Wbrew powszechnym przekonaniom rozwój gospodarczy idzie w parze z zapobieganiem zmianom klimatu. Dowodzi tego raport „Lepszy wzrost, lepszy klimat: Nowa gospodarka klimatyczna” przygotowany przez Światową Komisję ds. Ekonomii i Klimatu.
Więcej
-
Węgiel czy energia odnawialna – co lepsze? (część 2)
2014-09-30Z mediów wciąż słychać naszych polityków, mówiących, że Polska węglem stała i stać będzie, a storpedowanie europejskiej polityki transformacji energetycznej jest polską racją stanu. To potwornie krótkowzroczne podejście. Którą drogę wybierzemy? Prezentujemy drugą część artykułu Marcina Popkiewicza.
Więcej
-
Ile kosztuje dom energooszczędny?
2014-09-30Koszt budowy domu energooszczędnego może być tylko 5 proc. wyższy niż budynku tradycyjnego. Dziś szacuje się, że wynosi on średnio 3300 zł/m2.
Więcej
-
Konferencja w Szczecinku
2014-09-3029 września 2014 roku, po dłuższej przerwie, cykl konferencji regionalnych „Dobry klimat dla powiatów” mógł w końcu dobiec końca w Szczecinku, w województwie zachodniopomorskim. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Szczecinek odnowił swoje drogi, rynek, a także Zamek, gdzie kiedyś obradowali rycerze Ulricha von Jungingena przed wyruszeniem na Grunwald, a teraz starostowie i dyrektorzy wydziałów ochrony środowiska zachodniopomorskich powiatów, przed podjęciem działań na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
„Science” chwali Watykan za troskę o środowisko
2014-09-29Autorzy prestiżowego magazynu naukowego zwracają uwagę, że papież Franciszek bardzo uważnie wsłuchuje się w głosy płynące ze strony klimatologów i ekologów ostrzegających przed skutkami globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Chorzów ogranicza zanieczyszczenie powietrza
2014-09-29Zanieczyszczenie powietrza do niedawna było poważnym problemem dla położonego na Śląsku Chorzowa. Dziś sytuacja się zmieniła. Jak do tego doszło? Rozmawiamy z dr inż. Wiesławem Raczyńskim – zastępcą prezydenta Chorzowa ds. technicznych.
Więcej
-
Jak testujemy czułość klimatu
2014-09-29Emisje dwutlenku węgla przekroczyły najbardziej pesymistyczne prognozy.
Więcej
-
Rowerem w zmiany klimatyczne
2014-09-28Zrównoważony transport miejski to najlepszy sposób walki ze zmianami klimatu – dowodzi raport amerykańskich naukowców.
Więcej
-
Farma fotowoltaiczna 1,6 MW zbudowana w Gdańsku przez polskie firmy
2014-09-28Firmy PVTEC Polska i REMOR SOLAR zakończyły budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 1,636 MW w Gdańsku. Budowa trwała, zgodnie z planem, zaledwie 2 miesiące.
Więcej
-
Afrykanizacja kolei w Polsce
2014-09-27Z czym kojarzy się kolej w Afryce? Krzywe tory, stary tabor i pociągi raz dziennie. Ale niska częstotliwość to także cecha kolei w Polsce – donosi Centrum Zrównoważonego Transportu.
Więcej
-
Energa: nowy blok w Ostrołęce na razie nie powstanie. Koncern będzie podnosić efektywność już istniejących
2014-09-27Ze względu na niewielkie zapotrzebowanie, niekorzystne warunki logistyczne i model regulacji rynku Energa, czołowy producent prądu z węgla kamiennego, nie będzie kontynuować projektu budowy nowego bloku o mocy 1 tys. MW w Ostrołęce.
Więcej
-
Debata: Jaka jest rola ruchu ekologicznego w zmieniającym się świecie?
2014-09-26Ministerstwo Środowisko i Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem zapraszają na debatę poświęconą miejscu i roli ruchu ekologicznego w zmieniającym się świecie, która odbędzie się 10 października 2014 r. w sali 308 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 o godz. 13:00.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności