- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
Globalny lider efektywności energetycznej (17739)
2014-10-02Drukuj
Niemcy zajęły pierwsze miejsce w najnowszym rankingu efektywności energetycznej, obejmującym największe gospodarki świata. Tuż za nimi uplasowały się Włochy, Unia Europejska jako całość, Chiny oraz Francja.
Raport z wynikami klasyfikacji „International Energy Efficiency Scorecard 2014”1 opracowała Amerykańska Rada na rzecz Gospodarki Efektywnej Energetycznie (ACEEE), niezależna organizacja non profit z siedzibą w Waszyngtonie. W ramach międzynarodowego rankingu ocenie poddano 16 wiodących światowych gospodarek, które odpowiadają za ponad 81% światowego PKB i 71% światowego zużycia energii, mianowicie: Australię, Brazylię, Chiny, Francję, Hiszpanię, Indie, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Meksyk, Niemcy, Rosję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Włochy i Unię Europejską.
Ranking skonstruowano w oparciu o sprawdzony już przez ACEEE system oceny efektywności energetycznej, wykorzystany podczas analizy sytuacji w poszczególnych stanach USA. Uwzględnia on 31 parametrów, pogrupowanych w cztery główne kategorie – oprócz ogólnokrajowych wysiłków na rzecz ograniczenia zużycia energii analizie poddawane są trzy główne sektory, odpowiadające za największe zużycie energii w krajach rozwiniętych gospodarczo, czyli budownictwo, przemysł i transport. System rankingowy ACEEE ocenia zarówno parametry polityczne (m.in. istnienie krajowego celu oszczędnego gospodarowania energią, przepisy dotyczące gospodarki paliwowej, przepisy dotyczące efektywności energetycznej urządzeń), jak i parametry wydajności (m.in. ilość przejechanych kilometrów na litr benzyny w samochodach pasażerskich lub ilość energii zużywanej na metr kwadratowy w budynkach mieszkalnych).
Druga edycja raportu ACEEE pokazuje, że podczas gdy niektóre kraje znacząco wyróżniają się, jeśli chodzi o efektywność energetyczną, istnieją też państwa, w których nadal pozostaje jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Zdaniem autorów raportu, niepokojąca sytuacja dotyczy m.in. Stanów Zjednoczonych, które zajęły 13. pozycję, plasując się m.in. za Australią, Indiami i Koreą Północną.
– Niemcy to wzorowy przykład kraju, w którym efektywność energetyczna jest traktowana priorytetowo. Stany Zjednoczone, przez długi czas uważane za innowacyjnego i konkurencyjnego światowego lidera, od czasu poprzedniego raportu posunęły się niewiele naprzód, podczas gdy Niemcy, Włochy, Chiny i inne kraje robią niesamowite postępy – skomentował wyniki tegorocznego rankingu Steven Nadel, dyrektor ACEEE.
Ranking efektywności energetycznej światowych gospodarek (źródło: ACEEE)
Niemcy zajęły najwyższą pozycję w rankingu m.in. z uwagi na krajową politykę, dotyczącą ograniczania zużycia energii i zaangażowanie w zmniejszanie energochłonności niemieckiego przemysłu. Wysoko ocenione zostały także działania prowadzone w sektorze budownictwa, związane m.in. z wdrażaniem unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i zaostrzaniem wymogów w zakresie energooszczędności nowych budynków. Dr Philipp Ackermann z Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Stanach Zjednoczonych powiedział:
– Bardzo się cieszymy, że to Niemcy zajęły pierwsze miejsce w opracowanej przez ACEEE analizie wysiłków na rzecz efektywności energetycznej wśród 16 wiodących gospodarek świata. Jest to dla nas potwierdzenie, że podejmowane w Niemczech działania przynoszą efekty i widać, że dążymy do niskowęglowej i efektywnej energetycznie gospodarki. Nie zamierzamy ustępować w naszych staraniach. Efektywność energetyczna to, obok rozwoju odnawialnych źródeł energii, drugi filar transformacji niemieckiego systemu energetycznego. Każdy kilowat zaoszczędzonej energii pozwala chronić zasoby paliw kopalnych i eliminuje potrzebę budowy nowych elektrowni i sieci energetycznych.
Mniej powodów do zadowolenia mają przedstawiciele amerykańskiej administracji. Jak podkreślają autorzy raportu, pomimo że Stany Zjednoczone poprawiły swoje wyniki w zakresie efektywności energetycznej w ostatnich latach, to generalnie sytuacja raczej rozczarowuje. Nieefektywna gospodarka oznacza ogromne straty energii i pieniędzy. Według większości danych, analizowanych w „International Energy Efficiency Scorecard 2014”, w ubiegłym dziesięcioleciu poprawa efektywności energetycznej na poziomie krajowym w Stanach była dość ograniczona. Stany Zjednoczone uzyskały w sumie 42 punkty – mniej niż połowę możliwych i aż o 23 punkty mniej niż zwycięskie Niemcy. Ponadto, w rankingu wyprzedziły je Kanada, Australia, Indie i Korea Południowa. Sugeruje to, że te kraje mają pewną przewagę gospodarczą nad Stanami Zjednoczonymi, gdyż zużywają mniej energii do produkcji i transportu towarów, co oznacza, że ten sam efekt gospodarczy mniej je kosztuje. Dzięki działaniom na rzecz efektywności energetycznej ich gospodarka jest bardziej elastyczna i odporna na wahania rynku.
– Stany Zjednoczone nie mogą sobie pozwolić na to, żeby zostawać w tyle, jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Vermont to jeden ze stanów, który przekonał się, że efektywność energetyczna pozwala zaoszczędzić pieniądze, ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i tworzyć nowe miejsca pracy. W kongresie panuje zgoda w tej kwestii (...). Mam nadzieję, że ten raport będzie dla Ameryki sygnałem ostrzegawczym, że czas wziąć się za poprawę efektywności energetycznej – powiedział Amerykański Kongresmen Peter Welch (stan Vermont).
Autorzy raportu zadają kluczowe pytanie: w jaki sposób Stany Zjednoczone chcą w przyszłości być konkurencyjne na światowym rynku, jeśli marnują pieniądze i energię, które inne kraje uprzemysłowione oszczędzają i inwestują?
– Kraje, które w efektywny sposób korzystają z energii, zużywają mniej zasobów do osiągnięcia tych samych celów. Dzięki temu zmniejszają koszty, chronią zasoby naturalne i zyskują przewagę konkurencyjną nad innymi krajami. W Stanach Zjednoczonych trzeba poświęcić więcej uwagi efektywności energetycznej – w przeciwnym razie trudno będzie utrzymać pozycję na coraz bardziej wymagającym światowym rynku – powiedziała Rachel Young, analityk ACEEE, główna autorka raportu.
Przypisy:
1. Raport do pobrania ze strony: www.aceee.org/research-report/e1402
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
Podobne artykuły
- Komisja Europejska dąży do bardziej zrównoważonego budownictwa
Z początkiem lipca br. Komisja Europejska przyjęła wnioski ustawodawcze, mające na celu zmniejszenie oddziaływania budownictwa na środowisko poprzez zwiększenie efektywnego wykorzystania zasobów zużywanych na potrzeby nowych i remontowanych budynków oraz poprawę dostępności informacji na temat ich efektywności środowiskowej.
Więcej
- W jakim stanie są polskie domy?
W Polsce użytkowanych jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych, niestety większość z nich to budynki ocieplone bardzo słabo lub wcale. Do ogrzewania pomieszczeń ich właściciele wykorzystują głównie węgiel, bardzo często spalany w przestarzałych i niskosprawnych kotłach.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności